Adet geciktirici ilaçların yan etkisi var mıdır?

11.02.2013
29
A+
A-
Adet geciktirici ilaçların yan etkisi var mıdır?

Bütün hormon ilaçlarında olduğu gibi adet geciktirici ilaçlarında progesteron hormonu içermesinden dolayı bazı yan etkileri olmaktadır. Özellikle kişilerin göğüslerinde şişkinlikler ve hassasiyetlik, dolgunluk hissi ve adet miktarlarında değişkenlik gibi yan etkileri bulunmaktadır. Kişide oluşan bu yan etkiler geçicidir genellikle 1-2 ay içersinde geçerek adet kanamaları yeniden eski şekline döner. Çok nadirde olsa kişide mide bulantıları, kusmalar, sersemlikler ödemler, sinirlilik, su tutmaları ve halsizlik şeklinde yan etkiler göstermektedir.

 

Ancak kadın ilaç kullanımı bıraktıktan sonra adet döneminin ardından meydana gelen yan etkiler tamamen ortadan kalkmaktadır. Kişinin ilaç kullanımı sırasında bu şikâyetlerin yanı sıra çok ileri zamanlarında hızlı kilo alımı söz konusu ise mutlaka doktora başvurmalıdır. Çünkü adet geciktirici için kullanılan doğum kontrol ilaçlarında hem östrojen hem de progesteron hormonu içerdiği için bazı kadınlarda aşırı kilo alımına neden olabilmektedir.

 Genel olarak adet gecikmesinde kullanılan progesteron içeren ilaçlarda bu yan etkilerin dışında çok ciddi derecede yan etkileri olmamakta ve zararı yoktur. Ancak yinede bir doktor kontrolünde olmadan kullanılmaması gereken hormon el ilaçlardır. Eğer kişi adet geciktirmede doğum kontrol hapı kullanmış ise buna bağlı olarak da baş ağrıları, bulantılar, kusmalar gibi yan etkiler mevcut olmaktadır. Kişilerde ilaç kullanımı bittikten sonra kısa sürede yan etkileri de geçmektedir.

 

Adet geciktirmek için alınan ilaçları özellikle kimler için zararlı olmaktadır ve almaması gerekir: genel olarak karaciğer hastaları, çok aşırı kilosu olan kadınlarda, günlük sigara tüketimi aşırı olan kadınlarda ve gebelikten korunmak için doğum kontrol hapı kullanan kişilerde bu ilaç kullanımları olmamalıdır. Bu ilaçların sene içersinde bir yada iki defa kullanmak yeterlidir. Çünkü fazla alımı zararlıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.