40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Adet geciktirici ilaçların yan etkisi var mıdır?

Adet geciktirici ilaçların yan etkisi var mıdır?

Bütün hormon ilaçlarında olduğu gibi adet geciktirici ilaçlarında progesteron hormonu içermesinden dolayı bazı yan etkileri olmaktadır. Özellikle kişilerin göğüslerinde şişkinlikler ve hassasiyetlik, dolgunluk hissi ve adet miktarlarında değişkenlik gibi yan etkileri bulunmaktadır. Kişide oluşan bu yan etkiler geçicidir genellikle 1-2 ay içersinde geçerek adet kanamaları yeniden eski şekline döner. Çok nadirde olsa kişide mide bulantıları, kusmalar, sersemlikler ödemler, sinirlilik, su tutmaları ve halsizlik şeklinde yan etkiler göstermektedir.

 

Ancak kadın ilaç kullanımı bıraktıktan sonra adet döneminin ardından meydana gelen yan etkiler tamamen ortadan kalkmaktadır. Kişinin ilaç kullanımı sırasında bu şikâyetlerin yanı sıra çok ileri zamanlarında hızlı kilo alımı söz konusu ise mutlaka doktora başvurmalıdır. Çünkü adet geciktirici için kullanılan doğum kontrol ilaçlarında hem östrojen hem de progesteron hormonu içerdiği için bazı kadınlarda aşırı kilo alımına neden olabilmektedir.

 Genel olarak adet gecikmesinde kullanılan progesteron içeren ilaçlarda bu yan etkilerin dışında çok ciddi derecede yan etkileri olmamakta ve zararı yoktur. Ancak yinede bir doktor kontrolünde olmadan kullanılmaması gereken hormon el ilaçlardır. Eğer kişi adet geciktirmede doğum kontrol hapı kullanmış ise buna bağlı olarak da baş ağrıları, bulantılar, kusmalar gibi yan etkiler mevcut olmaktadır. Kişilerde ilaç kullanımı bittikten sonra kısa sürede yan etkileri de geçmektedir.

 

Adet geciktirmek için alınan ilaçları özellikle kimler için zararlı olmaktadır ve almaması gerekir: genel olarak karaciğer hastaları, çok aşırı kilosu olan kadınlarda, günlük sigara tüketimi aşırı olan kadınlarda ve gebelikten korunmak için doğum kontrol hapı kullanan kişilerde bu ilaç kullanımları olmamalıdır. Bu ilaçların sene içersinde bir yada iki defa kullanmak yeterlidir. Çünkü fazla alımı zararlıdır.

Bu Haber 13.255 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 11.02.2013 Pts 11 : 11

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.