Adet Kanamasının Az Olması

21.08.2014
74
A+
A-
Adet Kanamasının Az Olması

Adet Kanamasının Az Olması

       Tıp dilinde hiponemore olarak adlandırılan adetin az olması durumu, genellikle hormonal sebeplerden meydana gelmektedir. Normal bir adet kanaması en az 2 gün sürmektedir ve günde en az 2 ped değiştirilmesini gerektiren miktarda bir kanama olmaktadır. Bir kadının 2 günden az adet kanaması yaşaması adetin az olması anlamına gelmektedir. Çoğu kadın 2 ya da 3 gün boyunca adet gördüğü halde adet kanamasının az olduğunu söylemektedir. Ancak her kadın 5 – 6 gün boyunca adet görmek zorunda değildir ve 2 – 3 günlük adet kanamaları az olarak nitelendirilmemektedir. Eğer adet kanamanız 2 günden az sürüyorsa, bir hekime başvurarak gereken kontrollerinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz.


Adet Kanamasının Az Olmasının Sebepleri

• Hormonal Sebepler:Genel olarak kadınların yaşı ilerlediğinde, menopoza girme süreçleri yaklaştığında adetin az olması durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Vücutta salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının azalması, adet kanamasının azalmasının en geçerli sebepleri arasında sayılmaktadır. Erken yaşta menopoza giren kadınlarda da adet kanaması azalmaktadır. Vücutta kadınlık hormonlarının azalmasının yanı sıra hipotiroidi bulunan yani tiroid hormonları azalan kadınlarda da adet kanaması azalabilmektedir.

• Rahimin iç tabakasını ilgilendiren ameliyatlar: Rahim içerisinden histeroskopla miyom rezeksiyonu yapılan ve çok nadir de olsa kürtaj olmuş olan kadınlarda rahim duvarlarının birbirine yapışması sonucunda adet kanamasının azaldığı tespit edilmiştir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adetin az olması durumundan şüpheleniyorsanız, gerekli teşhis ve tedavinin yapılması için kadın hastalıkları uzmanına müracaat etmeniz gerekmektedir. Hekiminiz öncelikle adetinizin kaç gün sürdüğünü ve günde ortalama olarak kaç adet ped değiştirdiğinizi öğrenmek isteyecek ve verdiğiniz bilgilere göre kanama miktarınızın az olup olmadığına karar verecektir. Eğer adetin az olması durumundan şüpheleniyorsa gerekli hormon testlerini yapacak ve sizi muayene edecektir. Eğer yapılan kontroller sonucunda adet kanamanızın azalması hormonal bir değişiklikten kaynaklanıyorsa, genellikle hormon ilaçlarının kullanımı tedavi için gerekmektedir. Hipotiroid sebebiyle meydana gelen adet kanamalarının azalmasında tiroid hormonları, kadınlık hormonlarının azalması sebebiyle kanama miktarının azalmasında ise kadınlık hormonu takviyesi yapılmaktadır. Kimi hastalarda ise kanama miktarının arttırılması için spiral takılması uygun görülebilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.