Adet kanamasının fazla ve uzun sürmesi

18.02.2013
247
A+
A-
Adet kanamasının fazla ve uzun sürmesi

Adet düzensizlikleri üreme çağında çoğu kadının yaşadığı ortak sorunlardan bir tanesidir. Adet kanamasının fazla ve uzun sürmesi ‘’menoraji’’ ve ‘’hipermenore’’ olarak adlandırılmaktadır.

Menoraji: adet kanamalarının çok fazla ya da uzun süre devam etmesi anlamına gelmektedir.

Hipermenore:  adet kanamalarının hem aşırı fazla olması hem de çok uzun süre devam etmesi anlamına gelmektedir.

Herkadının adet düzeni değişiktir. Genel olarak 21 – 35 gün ara ile ve 3 – 5 gün devam eden adet kanamalarında aykırı bir durum söz konusu değildir. Adet dönemlerinde 80cc oranından fazla kan kaybı yaşanıyor ise bu durum ‘’menoraji’’ olarak tanımlanabilir.

Ayrıca menepoz döneminden evvel çok fazla kanamanın olması çok rastlanılan bir durumdur.

ADET KANAMASININ UZUN VE FAZLA SÜRMESİNİN BELİRTİLER

 • Kanamaların 7 günden fazla sürmesi
 • Yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek oranda kanamanın olması
 • Adet süresince karın alt bölgesinde şiddetli ağrının olması
 • Adet kanaması ile beraber büyük parça şeklinde pıhtıların gelmesi
 • Kanamayı kontrol altında tutmak için birden fazla ped kullanılması
 • Gece ped değiştirme ihtiyacı hissetmek
 • Halsizlik ve nefes darlığı yaşanması(kan kaybının işaretidir)

FAZLA VE UZUN SÜRELİ ADETLER NEDEN OLUR?

Bazı vakalarda kanamaya neden olan faktör tam anlamıyla tespit edilemez. Ancak sık karşılaşılan nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Gebelik komplikasyonları: kanama ilk kez gecikmiş ve fazla miktarda görülüyor ise düşük sebebi ile oluşması mümkündür. Ancak adet kanaması tam gününde olmuş ise düşük yapma ihtimali yoktur. Yine dış
gebeliklerde de fazla kanama olabilir.


Miyomlar:
miyom rahimde çok sık rastlanılan iyi huylu tümörlere verilen addır. Miyomlar aşırı ve uzun süren kanamalara yol açabilir.

Polip: Rahmin iç kısmında oluşan zararsız çıkıntıdır. Üreme çağında olan kadınlarda yüksek hormon düzeyi nedeni ile ortaya çıkabilir. Aşırı ve uzun süren kanamalara neden olabilir.


Adenomiyosis:
ileri yaşlarda doğumyapmış kadınlarda oldukça sık rastlanılır. Rahim içi tabakasının kas hücrelerinegömülmesi sonucu ortaya çıkabilir.

Rahim içi araç: rahim içine yerleştirilen araçlar aşırı ve uzun süreli kanamalara yol açabilir. Rahim içi aracın çıkarılması ile kanama normale dönebilir.

Yumurtalıklarda işlev bozuklukları:  yumurtlamanın gerçekleşmemesi hormonlarda düzensizliğe neden olur ve bu durum da adet kanamalarının çok fazla olmasına ve uzun sürmesine yol açar.

Hormonal bozukluklar: hormonal bozukluklarda rahmin iç tabakası aşırı oranda kalınlaşabilir. Bunun neticesinde adet kanamalarında artış olur. troid bezinde oluşan bozukluklar adet kanamalarının düzenini bozabilir. Troid bezinin tedavisi ile kanama normale dönebilir.

Kanser: Rahim ile alakalı kanserler kanamaların miktarının artmasına ve uzun sürmesine yol açan faktörler arasındadır.

DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Normal şartlarda genel sağlık durumu iyi olan bir kadının yılda düzenli olarak bir kez jinekolojik muayene olması gerekir. Ancak adet düzensizliğinde zaman kaybetmeden doktora başvurmakta yarar vardır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. blank Hatice dedi ki:

  Adetim15 gün geçikti 16.günde adetim geldi bugün sekizgündür gelmeye devam ediyo ve fazka geliyo pedimi sık degiltiriyorum bunun sebebi bedir . Normalinde 5 .ci gündd biter

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   adetinizin düzensiz olmasında hormonsal veyahut rahim ve yumurtalıklarınızda oluşan bir problem olabilir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 2. blank esra dedi ki:

  Benim adetim 20 gun sürdü ne bi sancı nede bir ağrı oldu bende bu durum beni korkutuyor lütfen yardımcı olur musunuz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.