Adet kanı nasıl oluşur , nereden gelir ?

08.02.2015
69
A+
A-
Adet kanı nasıl oluşur , nereden gelir ?

        Regl ya da mens olarak da adlandırılan adet kanı; rahim iç tabakasının düzenli olarak her ayın belirli bir haftasında düzenli olarak boşalması durumudur. Oluşan bu döküntüye tıpta endometrium denir. Regl dönemlerinin başında artan östrojen hormonunun sebep olması ile rahim iç tabakası kalınlaşır. Bu duruma proliferasyon fazı denmektedir.Âdetin 3 ila 5. günlerinde ya da tam ortasında ovulasyon yani yumurtlama olmaktadır. Adet müddetinden sonraki 2. Haftada kullanılan progesteron hormonunun ile birlikte hastada sekretuar faz gözlemlenir. İlerleyen haftalarda genelde düzenli olarak bir adet döngüsü oluşur. Progesteron hormonu zamanla azalır bu sebepten rahmin iç tabakası kan yolu ile boşalır.

Adet kanaması nelerden oluşur?

       Adet kanaması rahim iç tabakası döküntülerinden ve birazcık da kandan oluşur. Daha sonra rahim duvarı kalınlaşır buna bağlı dökülme ve kanama yavaşça azalır. Sonuç olarak da adet dönemi bitmiş olur. Mütemadiyen her kadının adet döngüsü böyle programlıdır. Arada nadiren adet düzensizliği olabilmektedir. Adet kanının geldiği yer rahim içerisidir.

Adet kanı kirli midir?

        Adet kanı kirli değildir. Adet kanının akması ile adeta rahim içi temizlenir. Ancak halkımız adet kanının kirli bir kan olduğuna inandırılmıştır. Oysa adet kanı, rahimden gelen parçaların az miktarda kan ile birleşmesi ile meydana gelmektedir. Rahim içinin tamamı oldukça steril bir ortamdır. Adet müddeti bitirildiğinde bebek gelme ihtimali yüksektir. Tamamı steril olmayan bir rahimde, bebek oluşumuna izin vermezdi yaratıcı.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.