40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Adet öncesi 17 gebelik belirtisi

Adet öncesi 17 gebelik belirtisi

Bir adet dönemini geçirmiş olmanız sizde hamile olup olmadığınız merakını uyandıracaktır. Geciken bir adet gebeliğin en önemli belirtisidir. Fakat adet dönemi öncesi gebelik belirtileri konusunda bilgi sahibi misiniz ve bu belirtiler hamile olduğunuz işaretini size veriyor mu? Evinizde yapabileceğiniz bir hamilelik testi öncesi bilmek durumunda olduğunuz pek çok gebelik belirtisi vardır. Bu belirtiler size vücudunuzdaki değişiklikler hakkında ideal bir fikir verecek ve sizi doğru bir şekilde hamileliğe hazırlayacaktır.

Adet öncesi gebelik belirtileri:

Gebeliğin kesin belirtileri tıbbi koşullar altında tespit edilir. Aşağıda vereceğimiz gebelik belirtilerinden, sizin kesinlikle hamile olduğunuz sonucu çıkarılamaz. Bu belirtiler sadece, sizin hamileliğinizin işaretleridir. Hamiliğiniz, bir adet döneminin geçirilmiş olması ve gebelik test kitinin pozitif göstermesiyle teyit edilmiş olur.

1. Gebeliğin erken belirtisi İmplantasyon kanaması ve kramp: Eğer tam yumurtlama periyodunda korunmamışsanız hamile olma ihtimaliniz var demektir. Normal adet tarihinizin 1 veya 2 hafta öncesinde sancı hissedeceksiniz ve açık renkli leke veya kanamalar yaşayacaksınız. Herkes aynı belirtileri aynı derecede yaşamayabilir, fakat eğer bu belirtiler üzerinizde varsa bunlar, gebeliğinizin ilk işaretleridir. İmplantasyon, döllenmiş yumurtanın uterus duvarına tutunması işlemidir. Uterus duvarına tutunmuş bu hücre kitlesi bir blastosist’tir. Blastosist, dış kısımdaki hücrelerin plasentayı iç kısımdaki hücrelerin ise embriyoyu oluşturduğu hücre topluluğudur. İmplantasyon aşamasında leke gelmesi ve kanama gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz. İmplantasyon kanaması çok açık renklidir. İç çamaşırınızda veya üreme organını sildiğinizde birkaç damla kan şeklinde gözlemleyebilirsiniz. Bu belirti birkaç saat içinde sonlanabileceği gibi birkaç gün de devam edebilir. Ağır kanama, normal adet kanaması olabileceği gibi düşük yapma işareti de olabilir. Her halükarda doktorunuzla görüşmeniz iyi olur. İmplantasyon sancısı da birkaç gün süren bir gebelik belirtisidir. İmplantasyon gerçekleştikten sonra bu belirtiler kaybolur. İmplantasyon döllenmeden yaklaşık 6-9 gün sonra meydana gelir. Eğer adet döngüsü düzenli ise (örneğin 28 günde bir) o zaman kanama ve sancı belirtilerini adet dönemi öncesinde, 3. Hafta içinde (yaklaşık olarak 20-24. Günler arasında) 1 hafta kadar süreyle yaşayacaksınız demektir.

 2. Bazal vücut sıcaklığında yükselme: Adet öncesi diğer bir gebelik belirtisi vücut ısısındaki yükselmedir ve en doğru sonucu verir. Eğer bazal vücut sıcaklığınızı (bvs) birkaç ay süreyle izlerseniz, normal seyrinin nasıl olduğunu anlayabilirsiniz. Hamile kalmak isteyen pek çok kadın yumurtlamanın ne zaman olduğunu tespit etmek amacıyla bazal vücut sıcaklığını takip ederler. Yumurtlamadan 1-2 hafta öncesi bazal vücut sıcaklığınız 97,2-97,7 0f’dir. Yumurtlama aşamasında ise ortalama düzeydedir. Yumurtlamadan 1-2 gün sonra ise bazal vücut sıcaklığı 0,4-1 derece artar. Bu değer, adet dönemi tamamlandığında düşer. Fakat gebelikte bazal vücut sıcaklığı yüksek kalır. Yumurtlama haftası içinde vücut sıcaklığındaki ani bir düşüş, implantasyon düşüşü olarak bilinir. İmplantasyonun gerçekleştiğini yani döllenmiş yumurtanın yumurtanın uterusa tutunduğunu gösterir. Bazal vücut sıcaklığınız adet döngüsü boyunca dalgalı bir seyir izleyecektir. Eğer sıcaklık değerinizde bir artış gözlemlerseniz bu bir gebelik işaretidir.

3. Hassas, nazik ve ağır göğüsler: Göğüslerdeki değişiklikler de gebeliğin erken belirtileri arasındadır. Gebelik anında hormonlar göğüslere 40 hafta içinde hazır olması için sinyal gönderir. Başlangıçta, göğüslerdeki kan damarları genişlemeye ve büyümeye başlar. Buna bağlı olarak göğüsleriniz büyür ve meme başı aynası giderek koyulaşır ve genişler. Gebeliği takiben 1 veya 2 hafta içerinde göğüslerdeki değişikliği hissedebilirsiniz. Göğüslerinizde ağrılı bir şişlik ve hassaslaşma olduğunu görebilir ve bir ağırlık hissedebilirsiniz. Adet dönemi birkaç hafta geçtikten sonra, yaklaşık 6-8 haftalık gebelik döneminde sutyen askısının gerildiğini fark edeceksiniz. Bu belirtiler adet belirtilerine benzeyebilir, fakat adet belirtilerinden daha ağır seyreder. Eğer adet döneminiz geçmiş ve göğüslerinizde burada yazılan değişiklikler varsa hemen bir gebelik testi yaptırmalısınız.

4. Yorgunluk: Sebepsiz yorgunluk da adet öncesi gebelik belirtisidir. Erken gebelik döneminde progesteron düzeyi artar ve bu artış, bütün gün boyunca kendinizi yorgun ve uykulu hissetmenize yol açar. Vücudunuzda, fetüsün gelişimi için kan üretiminin artması gibi başka pek çok değişiklik de olacaktır. Özellikle demir ve diğer mineraller, vitamin ve sıvı dengenizde de eksiklikler varsa, bu değişiklikler enerji düzeyinizde azalmaya yol açacaktır. Eğer hamileyseniz doğum öncesi vitaminleri günlük almalı, kafein ve kafein içeren ürünlerden uzak durmalısınız. İyi bir uyku, yorgunlukla mücadelede size yardım edecektir. Anemi, tiroit yetmezliği gibi sağlık durumları da yorgunluk yapar. Bu sebepten, eğer başka sorunlarınızın olmamasına rağmen yorgunluk yaşıyorsanız bunu gebelik belirtisi sayabilirsiniz.

5. Bulantı: Bulantı veya sabah bulantısı erken dönemde fark edebileceğiniz bir gebelik belirtisidir. Bulantı, geciken adet döneminin ilk haftalarında ve hamileliğiniz henüz teyit edilmeden yaşanan bir rahatsızlıktır. Zaman zaman baş dönmesi, halsizlik ve kusma gibi rahatsızlıkları da yaşayacaksınız. Mide bulantısı günün herhangi bir zamanında hissedilmesine rağmen sabah erken saatlerde daha kötü hissedilir. Kadınların %75’i sabah bulantısı yaşarlar, fakat şiddeti gebelikten gebeliğe ve anne adayına bağlı olarak değişebilir. İlk gebeliklerde bu rahatsızlıklar daha şiddetli yaşanır, fakat sonraki gebeliklerde daha az hissedilir. Bulantıya sebep olan human koryonik gonadotropin (hcg) hormonu, gebeliğin ilk evrelerinde yükselir. Bulantı, gebeliğin birinci üç aylık periyodunda azalır ve 9. Aya kadar kaybolur. Bazılarının aksine bazı kadınlarda sabah bulantısı 6. Haftaya kadar kaybolur.

6. Şişkinlik ve gerginlik hissi: Fetüs henüz ufacıkken veya bir hücre yığını olan blastosit aşamasındayken karnınız büyüyebilir, pantolonunuz dar gelebilir, rahat nefes alabilmek için düğmelerinizi çözmek ihtiyacı hissedebilirsiniz Midede bir ağırlık veya şişlik hissi adet öncesi görülen en rahatsız edici ve en yaygın gebelik belirtisidir. Bu belirtiye gaz kaçırma ve geğirme de eşlik eder. Bu belirtilerin sebebi midenin çalışma hızını yavaşlatan, gaz ve kabızlık gibi problemlere yol açan progesteron hormonudur. Şişlik probleminden rahatlama sağlamak için sindirimi kolaylaştıracak şekilde günlük yiyeceğinizi küçük porsiyonlar halinde alın. Yağlı ve kızartma türü yemeklerden uzak durun, sağlıklı gıdaları tercih edin.

7. İdrara çıkma baskısı: İdrara çıkma baskısı, adet dönemi geçer geçmez hissedilmeye başlanan normal bir gebelik belirtisidir. Özellikle geceleri sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bundan rahatsız olabilirsiniz ama gebeliğin genel bir belirtisidir. Gebeliğin hemen başından itibaren pek çok hormonal değişiklikler olur ve vücutta ekstra kan üretimi gerçekleşir. Kan üretimini artması ürinasyonu yani idrar oluşumunu artırır. Böbrekler daha fazla kanı filtre eder ve idrar torbası dolar, bu da sizi daha sık aralıklarla idrara çıkmaya zorlar.

8. Yemeklerden tiksinme: Yemeklerden tiksinme de genel bir gebelik belirtisidir. En sevdiğiniz yemekleri bile içiniz olmaz, bu yemeklerin tat veya kokuları midenizi bulandırabilir. Hamile kadınların %85’i, gebeliklerinin ilk birinci üç aylık döneminde gıdalardan tiksinme rahatsızlığını yaşamışlardır. Hamile kadınların çoğu ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde normal iştahlarına kavuşmuşlardır: fakat bazı kadınlarda tiksinme duygusu gebeliğin sonuna kadar devam edebilir. Kokulardan neden tiksinme oluştuğu konusunda sağlam bir delil yoktur. Fakat progesteron düzeyindeki artışın buna sebep olabileceğine inanılmaktadır.

9. Baş dönmesi: Kan basıncının düşmesinden kaynaklanan baş dönmesi ve denge kaybı hissi de gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Birinci üç aylık dönem içerisinde baş dönmesi kan damarlarının genişlemesine, dolayısıyla da tansiyonun düşmesine bağlı olarak normaldir. Kan basıncı gebeliğin ikinci üç aylık dönem içerisinde normale döner. Belirli bir sebebe bağlı olmayan baş dönmesi normaldir. Eğer baş dönmesi vajinal kanama ve şiddetli karın ağrısıyla seyrediyorsa, ciddi bir rahatsızlık olan dış gebelik işareti olabilir.

10. Ruh halinde ani değişimler: Ruh halinde ani değişimler de hormon seviyelerindeki dalgalanmalardan kaynaklanır. Hormon seviyelerindeki değişiklikler beyinde nöronlar arasında iletişimi sağlayan nörotransmitterleri etkiler bu etkileme ağlama nöbetlerinden öfke patlamasına varan duygusal değişikliklere neden olur. Rahatlamaya çalışma, dinlenme, biriyle veya eşinizle konuşma etrafınızdakilerin sizi anlamalarını kolaylaştıracaktır. Hissettiğiniz bu duygu karmaşasını çok kafanıza takmamalı ve normal bir süreç olduğunun farkında olmalısınız.

11. Kabızlık: Hormonal değişiklikler, özellikle de progesteron düzeyindeki artış sindirim sistemini etkiler. Hormonlar, gıdaların sindirim sisteminden geçişini yavaşlattığı için bağırsak hareketleri zorlaşır. Eğer düzenli olarak bir kabızlık çekiyorsanız evinizde bir hamilelik testi yapmayı düşünmelisiniz. Ancak bu durum hamilelik belirtisi için yeterli bir belirti değildir.

12. Baş ve sırt ağrıları: Kandaki düşük şeker seviyesi, beynin yetersiz şeker seviyesiyle baş etmeye çalışmasından dolayı baş ağrısı yapar. Eğer sıklıkla başınız ağrıyorsa bu, östrojen ve progesteron gibi hormonlarının rahmi bebek için hazırlamaya çalıştığının bir işaretidir. Diğer taraftan, bağ dokunun bebeğin yükünü taşımak üzere gevşemesine bağlı olarak bel ağrıları da yaşayabilirsiniz. Gebeliğin erken döneminde implantasyon sancıları, şişlik ve kabızlık gibi rahatsızlıklar da sırt ağrılarına yol açabilir. İlaç kullanma konusunda doktorunuza danışmalısınız, ama gebelikte, kendi kendinize asla ilaç almayın. Ayrıca geceleri uyku pozisyonlarına da dikkat etmeniz önemlidir.

13. Salya artışı: Salya erken gebelik belirtileri arasında yaygın görülen bir belirti değildir, fakat bazı kadınlarda gebeliğin erken dönemlerinde bu rahatsızlık görülür. Bazı kadınlar kendilerindeki aşırı tükürük salgısı artışını gebeliklerini henüz öğrenmeden önce fark edebilirler. Gebelikte aşırı tükürük salgısı ” ptyalism gravidarum” olarak bilinir. Aşırı tükürük salgısı, mide ekşimesi ve sabah bulantısıyla ilişkilidir. Mide bulantısı çeken hanımlar, tükürük salgısını artıracak yutkunma hissi içerisinde olmazlar. Mide ekşimesi yaşıyorsanız, asit üretimi fazla demektir ve bunlarla mücadele etmek için ağızda tükürük bezleri daha çok çalışır ve tükürük salgısı artar. Tükürük salgısı genellikle alkali yapıdadır ve midedeki asitliği nötralize ederek yatıştırır.

14. Ağızda metalik tat: Bazı kokulara karşı tiksinme hissettiğiniz anlarda ağzınızda metalik bir tat hissedebilirsiniz. Kimi kadınlar gün boyu geçmeyen metalik tat hissederler. Bunun nedeni açıkça bilinmemekle beraber bazı uzmanlar ağızda metalik tat hissinin hormon seviyelerindeki dalgalanmalardan kaynaklandığını ileri sürmektedirler. Bu rahatsızlık bazı kadınlarda gebeliğin ilk üç aylık dönemi içinde kaybolurken, bazılarında gebeliğin sonuna kadar devam eder.

15. Aşırı susama: Gebeliğin ilk evrelerinde kan hacminin artması kadınlarda aşırı su içme hissini artırır. Fazla su içme, sık idrara çıkma ihtiyacını doğurur, bu da size fazla su kaybediyormuşsunuz hissini verir.

16. İştahsızlık: Mide bulantısı ve kusma yüzünden iştahınız en düşük seviyede olacaktır. Turşu benzeri gıdalara aşırı istek duyacaksınız. Azalan iştahınız gebeliğin ilerleyen evrelerinde artacaktır. Mide bulantısını yatıştıran lavanta yağı koklayabilirsiniz. Bulantınızı yatıştırmak ve iştahınızın açılması için lavantalı kurabiyeler ve bisküvi de yiyebilirsiniz. Stresten uzak durmak da iştahı büyük ölçüde artırır.

17. Nefes darlığı: Gebeliğin ilk haftasında artan oksijen ve kan ihtiyacı nedeniyle nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Nefes darlığı, bebek büyüdüğü ve oksijen ve besin ihtiyacı da arttığı için gebelik boyunca devam edebilir. Hafif ve düzenli egzersiz, yavaş ve derin nefes alma pratiği yapma, rahat ve bol giysiler giyme nefesinizi rahatlatmada size yardımcı olur. Vücudunuz hamilelinizi takiben olabildiğince erken süre içinde, 1-2 hafta sonra size hamile olduğunuzu söyleyebilir. Fakat bu belirtiler adetinizin veya başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir. Bu işaretleri analiz edebilmek için adet ve gebelik belirtileri arasındaki farkları bilmek ve vücudunuzu çok iyi tanımak zorundasınız. Anormal belirtileri analiz edip bir yargıya varabilmek için bu belirtileri daha önce yaşayıp yaşamadığınızı ayırt etmeniz gerekir. Böyle durumlarda en doğru tercih evinizde bir hamilelik testi yapmanızdır.

Evde hamilelik testi yapma: Eğer korunmamışsanız ve adet gününüz de geçmişse evde hamilelik testi yapmalısınız. Eğer test negatifse ve hâlâ hamile olabileceğinizi hissediyorsanız 1 hafta veya daha fazla bir süre bekleyip testi tekrar yapın. Bazen human koryonik gonadotropin hormon düzeyi çok düşük olur ve bu, gebelik testinin negatif sonuç vermesini sağlar. Bu yüzden hormon seviyesinin artması için bir süre bekleyip testi tekrar yapın. Eğer test yine negatif çıkıyor ve hala hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız o zaman kan testi yaptırmanız size yardımcı olabilir. Kan testi yumurtlamanın 6-8 gün sonrasında kesin sonuç verir, fakat çok erken dönemde her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Kesin bir sonuç için sabırla beklemeli ve fetüse zarar vermemek için aşağıda değinilen doğum öncesi bakımları uygulamalısınız.

Doğum öncesi bakım: Hamile olduğunuzdan kuşkulanıyorsanız, hamileliğinizden emin olmasanız bile kendinize dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdaki konuları hassasiyetle uygulayın. • İlaç almayın, sigara ve alkolü bırakın • Kafein tüketmeyin veya tüketimi sınırlandırın • Meyve ve sebzelerce zengin sağlıklı diyetler uygulayın • Folik asit de dahil doğum öncesi gerekli olan vitaminleri alın • Öğünlerinizi küçük porsiyonlar halinde ama sık aralıklara bölerek beslenin. • Sizin ve bebeğinizin sağlığını garantiye almak için doktor yardımı alın.

Akılda tutmanız gereken hususlar:

İmplantasyon kanaması: Eğer 28 gün arayla düzenli bir adet döngünüz varsa, implantasyon kanaması ve sancısını 3. Hafta içinde, yaklaşık olarak 20-24. Günler arasında yaşayabilir siniz.

Bazal vücut sıcaklığı: Bazal vücut sıcaklığınızı (bvs) adet döneminde genellikle yükselir, adet dönemi tamamlandığında düşer. Fakat gebelikte bvs sıcaklık artar.

Hassaslaşan ve ağırlaşan göğüsler: Gebelikten 1-2 hafta sonra göğüslerinizdeki değişikliğe dikkat edin.

Yorgunluk: progesteron düzeyinin, gebeliğin ilk evrelerindeki artışı yorgunluk ve mahmurluk yapar.

Bulantı: Hamile olduğunuzu henüz öğrenmemiş olsanız bile, normal adet gününüzden itibaren 1 hafta içinde başlar.

Şişkinlik: Progesteron hormonu yüzünden, henüz normal adet gününüz gelmeden önce karnınızda şişkinlik hissedeceksiniz.

İdrara çıkma baskısı: normal adet gününüz geçer geçmez hissetmeye başlarsınız ve bu tipik bir hamilelik belirtisidir. Hemen her hamile bayan bu durumu yaşar.

Gıdalardan tiksinme: hamile kadınların neredeyse % 85’i, gebeliklerinin ilk birinci üç aylık döneminde gıdalardan tiksinme rahatsızlığını yaşarlar.

Baş dönmesi: baş dönmesi gebeliğin ilk aşamalarında oldukça normaldir, kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının düşmesinden kaynaklanır.

Ruh halindeki değişimler: gebelik hormonları beyin nöronları arasında iletişimi sağlayan nörotransmitterleri etkiler, bu etkileme, gebeliğin ilk evrelerinde duygusal değişikliklere neden olur.

Hamileliğinizi nasıl öğrendiniz? Aşağıdaki yorum kısmına yazarak bizimle paylaşın

Bu Haber 63.947 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 29.10.2016 Cts 11 : 29

YORUM YAZ
 1. Eda dedi ki:

  Mrh benim son adet günüm 26 Ağustos da yumurtlama gününe kadar ilişki yaşadım adetime 2 gün var kan geldi acaba yerleşme kanı olmasi mümkün mudur

  1. admin admin dedi ki:

   Yerleşme kanaması genellikle kahverengi, pembe şeklinde olur.Yoğunluğu ve rengi adet kanaması gibi olmaz.

 2. r.akar dedi ki:

  11 nisanda çatlatma iğnesi vuruldum. Normalde 29 gibi adet oluyordum, bu ay 24 ünde oldum. Çatlatma iğnesinden dolayı sanırım erken oldum. Acaba bu ay yine 29 u gibi mi olurum, 24 ünde mi olurum. 19 mayısta peçeteye hafif pembe sulu birkaç damla akıntı geldi, kesildi. Yumurtlama kanaması mı, yerleşme kanamasımıydı acaba, 24 ünü mü bekleyeyim, bugün idrar testi yapsam çıkar mı.

 3. Eda dedi ki:

  Merhaba benim adet günümden iki gün geçti bazı hamilelik belirtilerini görüyorum ama adet olmadan önce gördüğüm belirtilerle aynı stabil bi sırt ağrım var 1 hafta önce başladı ve hala devam ediyor bugün tam olarak 2 gün geçti adet günümden tam yumurtlama gününde de korumasız ilişkiye girdim kocamla hamile olma durumum nedir acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eda hanım net sonuç için kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 4. Çiçek dedi ki:

  Merhaba ben 4 martta adet oldum 9 gün sürdü yumurtlama döneminden 2 gün önce hafif açık kahverengi gibi pembe gibi bir akıntı geldi gitti şimdi adetime 8 gün var ve ben suan cok feci bir bel ağrısı yaşıyorum bacaklara kadar iniyor normalnde adetime yakın göğüs ağrım olurdu ağrılı sivilceler olurdu suan hiçbir şey yok bel ve kaşık agrimdan başka ne zaman yapsam testte gebelk olup olmadığını anlarim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çicek hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 5. Adim.ozge dedi ki:

  Slm.ben yumurtlama.donemimde birlikte oldum ve sabahlari migde bulantim cok yemek.te yiyemiyorum adetime 4gun var ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 6. Leyl dedi ki:

  5 gjn midem hafif bulandı 2 gundur adet sancisi gibi agri gelio gidiyor kıramp girio goguslerimde buyudu surekli uykumda var adet olmadim daha sizce hamilemiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 7. emine dedi ki:

  merhabalar son adet günüm 5 ve 8 şubat arasıydı.20 şubatta hem kan testin de hem idrar testimde pozitif çıktı 27 şubatta kan değerim 208 di 1 martta ise 256 idi…5 martta tekrar hcg testi yatırcam…acaba daha adet dönemim geçmediği için mi iki kat şeklinde artış olmadı…doktorumuz adetin geçmediğinden bu şekilde olabilir saglıksız bir gebelik dişyemem henüzçok erken dedi..

 8. Meral dedi ki:

  Merhaba ben 3 aylık evliyim 1 ocakta adet oldum bitti ve 46 gündür daha adet olmadım idrar testi yaptım 2 hafta önce çıkmadı ve hAlen de adet olmadımak ama başım dönüyor ve göğüslerim ağrıyor acaba hamilemiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meral hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.Kesin sonuç verir.Sonuca göre konuşalım.

 9. Elif dedi ki:

  Adetimden 1 gun önce test yaptim once tek cizgiydi sabah baktigimda cift cizgi olmustu.ama sabah uyandığımda adet olmustum hamile kalma olasiligi varmidir adetim herzamanki gibi 1 hafta sürdü. Kanamam yogun degildi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Test çubuklarında kullanım klavuzunda yer aldığı gibi ilk 5-10 dakika içindeki sonuç geçerlidir.

 10. gizli kalsin dedi ki:

  Regl dan once hamile kalinabilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir.Bunun dışında kalan dönemde de korunmasız girilen ilişkilerde hamilelik oluşabilir.

 11. Sibel dedi ki:

  Merhaba adetime 15 gün var göğüslerimde ve karnimda ağrı hissediyorum ve vajinada kaşınti var hamilemiyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 12. arzuw dedi ki:

  Mende burda yazilanlarin coxusu var ama aybawi olacaqmikimide gelir.qarnimda wiwkinlik var.aybawi agrisi olur arada sora kecir. Mende bu agrilar aybawima hele 2 hefte qalmiw bawlayib.sizce hamilelik ola biler??

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 13. Sevda dedi ki:

  Merhabalar. Adetime 4gün var ama son 4gündür memelerim çok hassas. Uzun süredir bebek istiyoruz. Adet öncesi hiç böyle belirti yaşamazdım. Hamile olabilir miyim ya da evde test yapsam doğru sonucu verir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 14. Erhan dedi ki:

  Merhaba, eşimle yumurtlama dönemi zamanında aralıklarla 3 kez ilişkiye girdim. Eşim geçen ay 19 un da adet oldu şimdi ise ay ın 19 u ama adet olmadı eşim hamile mi? Eşim su içiyor aralıklarla, öncesinden daha fazla simdi idrar yapıyor Wc ye gidiyor arada bir baş ağrısı oluyor. Sizce eşim hamile mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2-3 gün daha bekleyin eşiniz adet görmezse kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Erhan dedi ki:

    Teşekkürler admin. Kanda beta hcg testi hastaneye mi gitmemiz gerekiyor yoksa eczaneden beta hcg testi alabiliyor muyuz

    1. admin admin dedi ki:

     Eczanede yapılmıyor.

 15. Özlem dedi ki:

  Yumurtlama döneminde ilişkiye girdim şuan adetime 9 gün var göğüslerimde ve karnımda ağrı var. Sürekli yorgun hissediyorum. Acaba hamile olabilir miyim? Ve bunu en erken ne zaman öğrenebilirim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Sizin gereksiz yere strese girmenize neden olur.Streste oluşacak hamileliği olumsuz etkileyebilir.

 16. Şule dedi ki:

  Merhaba! Ben 25 yaşındayım 1kız annesiyim 10 aylık bir kızımvar 6 aydır eşimle denioruz ama sonuç hüsran 13 kasımda hastalandm 18.de bitti 23 24 25 272830ve 2aralıjta birliktelik oldu30 gündebir adet göruyrm 6gün sürüo adetime 3gün var hamile olma ihtimalim nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şule hanım 10 Aylık bir bebeğiniz varsa gerek onun gelişimi gerekse tekrar hamile kaldığınızda karnınızdaki bebek için üst üste hamilelik önerilmez.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 17. kader dedi ki:

  Meraba hocam 8 aydir evliyım ve 4 aydir korumasiz ilişkiye giriyoruz bu hamile olduguma çok inanmiştım çoğu belirtiler vardi normalde addet olduğum zaman iki uç gün öncesinden sir ve karin agrim yuzumde sivilcelenme başlar ama bu sefer hiç biri yotu adetime 4 gün kala bu sabah şiddetli bi agri ile uyandim adet olmuşum kanamam çok vardi bide akşamdan eşimle ilişkiye girmiştik aceba duşukmu oldu lütfen cevap verin çünkü hala çok şiddetli agrim var özelikle sağ kasığımda

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kader hanım sanırım adet düzensizligi yani endometrıal kalınlaşmadan ileri gelen kadük atılması dediğimiz sancılı ile atılan bir durum ancak burada erken gelen bir gebelik durumu da göz ardı edilemez bu sebepten kanda beta hcg testi yapılsın sonuç negatif ise ve de ağrı 24 saat içinde kesilmiş ise sorun başta dediğim durum akla gelir gelecek ayı beklemek gerekir aynı şey tekrar eder ise doktor yardımı ve muayene yapılmalıdır diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 18. Hatice dedi ki:

  Kasim 15de adet oldum buna gore bnim yumurtlama donemim 27 28 o civarda o zman iliskiye girdim gebe kalma olasiligim nedir suan kasik karin ve dun ogleden sonra baslayan bel agrilarim var

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım sağlıklı çiftlerin ilk ayda hamile kalma ihtimali %20 6 aylık düzenli birliktelikte %75 tir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 19. Cansuuu dedi ki:

  Selamun aleykum. Benim de bir sorum olacaktı. En son 6 kasımda adet gördüm. 1 hafta sonrasında göğsümde ağrı ve şişlik oluştu halada var. Sürekli uyku halim var ve çok yorgun hissediyorum. Ve 3-4 gündür uyutmayacak derecede bel ve sırt agrım var ne zaman test yapsam sonuç verebilir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cansu hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 20. Ebru dedi ki:

  0,3hcg testi bi ihtimal varmı sizde hamile ola bilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 21. Aysun dedi ki:

  Merhaba benim adetime 10 gün var ama midemde çok fazla bulantı var göğüslerim çok fazla hassaslasti kasıklarım ve belimde ağrılar var hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysın hanım bunu söylemek için erken.Adet tarihiniz bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 22. Özge dedi ki:

  Merhaba adetime 3 gun kaldi ve her ay adetim baslamadan onceki sancilarimi yasiyorum.hamilelik bekliyorum ama test de yapmak istemiyorum uzulurum diye birkac gündür istahim da arttı surekli yeme istegim var ama her an adet olacakmisim gibi hissediyorum acaba olmaz mi ki🙁🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 23. Yeşoo dedi ki:

  Hocam merhaba 8 kasım da adetime beş gün vardı bir karın ağrısı lekelenme görünce idrar testi yaptım ikisinde positive çıktı sonrasında hastaneye gittim beta hcg 20,32 çıktı 10unda tekrar gittim 109,42 çıktı bana yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 24. ceyda dedi ki:

  Mrb arkadaslar benim adet gunume 3 gun var ama bekleyemiyorum nedense bazi seyler kafami kurcaliyor dun evde test yaptim ama negatif gunum gecmedigi icinde cikmamis olabilir. Bel agrisi sol bacagimdaki damarlarim cekisirmiscesine agri agzim ici surekli kuruyor sizce hamilemiyimdir.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ceyda hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 25. Saniye dedi ki:

  Acaba hamile olabilirmiyim ben 4 ay once dusuk yaptim bitane acaba simdi hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Şuan bunu söylemek için erken adet tarihinizi bekleyin.Gecikme olursa test yaptırın.

 26. Saniye dedi ki:

  Mrb benim adetime dha 10 gun wr ama adet gbi sancilarim cok wr karnim cok agryo belimde cok agryo sanki byle adet olcakmisim gbi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Saniye hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız.Gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 27. Derya dedi ki:

  Adet günü gelmeden düşük olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Kimyasal gebelik durumunda hamilelik ultrason ile tespit edilemeden gebelik adet görülmesi ile kaybedilebilir.Adet döneminde veya adetten bir kaç gün önce kan testi ile tespit edilebilir.

 28. Nurşen dedi ki:

  Merhaba 9 gün önce yumurtlama dönemimde ilişki oldu adetime 1 hafta var ve şuan şişkinlik karın boşluklarımda sertlik karında ağırlaşma ve midede sıkışma hissi var sık idrara çıkıyorum ve çok susuyorum 9 günde bu belirtiler normal mi hamilemiyim aceba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurşen hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 29. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba bugün sağ kasığımda şiddetli ağrı yaşadığım için doktora gittim sağ yumurtalığımda sıvı birikimi gördü bu hamileliğe hazır olduğu anlamına mı geliyor adetime beş gün var.adet kanamamı azda görsem gebelik testi yaptırmam gerektiğini söyledi sizce ne anlama geliyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gülsüm hanım adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız veya sadece lekelenme olursa adet tarihinden sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Her zamanki gibi adet görürseniz test yaptırmanıza gerek yok.

 30. Tuba dedi ki:

  Merhaba benim göğüslerimde şişkinlik ve hassasiyet oluştu karnım şişti ve belim ağrıyor yorgunluk halsizlik hissediyorum çok uyuyorum ve iştahım açıldı tüm bunlar adet öncesi mi yoksa hamilelik belirtisi midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuba hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 31. ayse dedi ki:

  merhaba benim cok fazla mide bulantım bas dönmem bel agrım var yumurtlamadan sonra basladı bunlar adetime 10 gün kala beta hcg 0.19 çıktı su an 7 gün var tekrar ölçtürdüm yani 48 saat sonra 0.29 çıktı ükselme ihtimali varmı adetime 10 gün var ?

  1. ayse dedi ki:

   pardon adetime ş an 7 gün var

 32. Duygu dedi ki:

  Merhabalar 3 gün önce beta hcg testi 1, 2 di bugün 2 oldu acaba bu gebeliğe bağlı bir yüklemiş mi dir.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Duygu hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Kan değerlerinize göre hamile değilsiniz.

 33. Emine dedi ki:

  Adetim bittikten sonra adet olacakmışım gibi sancım oldu. 12 gündür devam ediyor . Hamilelik belirtisi olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 34. aysel dedi ki:

  mərhaba.benim sorum şu,, 4.5 yarımlık bebeyimi kayb ettim şubat ayında.sonra tedavide aldım.doktorum nisan ayı için hamilelik için izn verdi ama 6 mays adet oldum .şimdi yine bekliyoruz daha 10 gün var. düzenli adetim var 30 günde bir . yumurtlama günlerimdede ağrı sancı oluyor his ediyorum ve o günlerde ilişkiye giriyoruz.sorum şuki eyer ben hamile kaldıysam,,hər ay yumurtlama oluyormu? eyer her ay mümkünse,,geçen ay niye kalamamışım?

  1. admin admin dedi ki:

   Aysel hanım sağlıklı çiftlerdede ilk ayda hamile kalma ihtimali %20 dir.

 35. Fatma dedi ki:

  Adet olmama daha 3-4 gün var ama ağrılarım çok var hamilelik belirtiai olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   5 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.