Amniyon sıvısının azalması

10.01.2014
126
A+
A-
Amniyon sıvısının azalması

Amniyon sıvısının az olması

Amniyon sıvısı nedir :
Anne karnında bebeğin rahat hareket edebileceği bir ortama ihtiyaç vardır.Bütün fetüsler en küçük hallerinden doğuma kadar olan dönemde sıvı ortam içindedirler.Bu sıvıya amniyon sıvısı denir.Amniyon sıvısı gebeliğin ilk yarısından itibaren artar .Doğuma yakın zamanda biraz azalır.Amniyon sıvısında fetusun cildinden , mide barsak sisteminden , idrar yolları , üreme sistemi ve amniyon zarından dökülen hücreler bulunur.
Anne karnında bebekler bu sıvıyı hem yutarlar hem de idrar yolu ile çıkarırlar.Böyle bir mekanizma idrar yolları ve mide – bağırsak sisteminin gelişmesinde önemlidir.

Amniyon sıvısının azalması

Amniyon sıvısının olması gerekenden daha az bulunmasına oligohidramniyos adı verilir..Amniyon sıvısının 200 mililitreden az olması oligohidramniyos olarak adlandırılır.

Amniyon sıvısının azalması nasıl anlaşılır ?

Genelde anne adayının kendi kendine anlayacağı bir belirti vermez. Ultrasonografide sıvı miktarının ölçümü ile anlaşılır.Amniyon sıvısı azaldığında bebek hareketleri azalma görülebilir, karın büyüklüğü normalden küçük görünebilir.Gebeliğin ilk yarısının son dönemlerinde ve gebeliğin ikinci yarısında fetüsün idrar üretim kapasitesinin azalması veya yokluğu ile birlikte gözlenen çok ciddi bir durumdur.

Amniyon sıvısının azalaması tedavisi

►Kesin bir tedavisi yoktur.Hasta yakın takip altında ultrason kontrolü yapılmalıdır.

►Bebeğin gelişimsel kusurlarında bağlı olanlarda hayatla bağdaşmayan durumlar olabilir.Daha hafif vakalarda bebek dış ortamda yaşayabilecek büyüklüğe geldiğinde doğum yaptırılır.

►Annenin yüksek tansiyonuna bağlı veya kronik bir hastalığına bağlı olanlarda sebebe yönelik tedaviler yapılır.

►Dışarıdan amniyon kesesinin içine sıvı vermekte çok kullanılmayan başarı oranı düşük tedavilerdir.

►Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte Anne adayının sıvı alımını arttırmasının faydalı olabileceğine yönelik çalışmalar bulunmaktadır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Ummuhan dedi ki:

    Merhaba 4 aylik gebelikte amniyon sivisinin azalmasi neden olur ve normal seviyeye nasil getirebiirim
    Tesekkurler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.