Amniyosentez nedir , nasıl yapılır

20.10.2013
179
A+
A-
Amniyosentez nedir , nasıl yapılır

Amniyosentez 
      Amniyosentez doğruluk düzeyi yüksek (% 98-99) ile kromozom anomalileri, nöral tüp defektleri ve genetik bozuklukları algılayan bir tanı testidir. Doğruluk olasılıkları yüksek olmasına rağmen, bu test bu doğum kusurlarının şiddetini ölçmez.

       Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı içindeki bebeğin hücreleri , kimyasal maddeler ya da mikroplar bebeğin genetik yapısı, halihazırdaki durumu , gelişme derecesi hakkında geniş bir bilgi kaynağıdır.Amniyon sıvısından örnek alarak incelemek anlamına gelen amniyosentez , doğum öncesi tanıda en önemli gelişmedir.

Amniyosentez hangi durumlarda önerilir.

Anne 35 yaşının üstündedir.Bütün amniyosentezlerin %80 – %90’ı yalnızca annenin yaşının ileri olması nedeniyle öncelikle bebekte , yaşlı gebelerin çocuklar arasında sık görülen Down sendromu olup olmadığını belirlemek için yapılır.

Çiftin halen Down sendromu gibi kromozom anormalliği ya da Hunter Sendromu gibi metebolik bir hastalığı olan bir çocuğu varsa.

Çiftin ya da çiftin yakın bir akrabasının çocuğunda içinde omurilik ya da beyin bulunan kanal kusuru vardır.( Bunu belirlemek için anne kanında serum alfa fetoprotein düzeyine bakılır )

Anne X kromozomu ile geçen hemofili gibi bir hastalığın taşıyıcısıysa .

Bebeğin akciğerlerinin olgunluk derecesinin değerlendirilmesi gerektiğinde.

Anne , babadan birinde Huntington Koresi gibi otozomal baskın kalıtsal geçişli bir hastalık olduğu bilinmektedir.

Tarama testleri :Annede serum alfa fetoprotein ultrason , estriol ya da hCG anormal çıkmışsa ve bebekte bir anormallik olup olmadığını belirlemek için amniyosentez gerekli olmuştur.

Anne ve babada Tays-Sachs hastalığı ya da orak hücreli kansızlık gibi otozomal çekinik bir genle taşınan hastalığı taşıması durumunda.


Amniyosentez ne zaman yapılır ?

        İkinci üç ayda tanı amacıyla yapılan n amniyosentez genellikle gebeliğin 16 – 18 haftalarında yapılır.En erken 14, en geç 20. haftada yapılır.
Amniyosentez ayrıca gebeliğin son üç ayında akciğerlerin gelişkinliğini değerlendirmek için yapılır.
Hücrelerin laboratuvarda kültürünün yapılması gerektiğinden , çoğu test 24-35 gün arasında sonuçlanır.Tay-Sachs Hastalığı , Hunter sendromu ya da beyin sinir kanalları kusuru ile ilgili testler hızla sonuçlanabilir.

Amniyosentez nasıl yapılır ?

       Gebe anne , bir muayene gömleği giydirilip , idrar kesesi boşaltılarak muayene masasına sırtüstü yatırılır.Karnı dışında bütün bedeni örtülür.Ultrasonla bebek ve plesantanın yeri belirlenir, böylece hekim uygulama sırasında onlara dokunmamayı hedefler.Bebekte görülebilir bir anormallik olup olmadığını anlamak için daha ayrıntılı bir ultrason önceden yapılmış olacaktır.Karın antiseptik çözeltilerle silinir ve bazı annelerde gerekliyse diş hekimlerinin kullandığı gibi bir lokal anestezi yapılır.( Herkese uygulanmaz çünkü bu anestezik maddeyi yapmak için kullanılan iğne en az amniyosentez iğnesi kadar ağrı verir.) Bazı doktorlar bunu gereksiz bulur.Sonra uzun bir şırınga iğnesi ile karın üzerinden rahme girilir ve yeterli miktar amniyon sıvısı çekilir.Kazara iğnenin bebeğe değmesi olasılığını önlemek için eşzamanlı olarak bu işlem ultrasondan izlenir.Uygulamadan önce ve sonra annenin yaşamsal belirtileri ve bebeğin kalp vuruşları kontrol edilir.Bütün uygulama 30 dakikadan uzun sürmez.Rh (- ) annelere , amniyosentez uygulamasının olası bir Rh hastalığına yol açmadığından emin olmak için Rh immünglobülin iğnesi yapılır.

Amniyosentez ne kadar güvenli ?

       Bir çok kadının uygulama sonrasında birkaç saat süren hafif kramplardan başka bir yakınması olmaz.Ender olarak hafif bir vajinal kanama ya da sıvı akıntısı olabilir.
200 kadından birinde, düşüğe yol açan bir enfeksiyon olasılığı varsa da , amniyosentezin yararları risklerinden büyükse yapılmalıdır.

Amniyosentez Komplikasyonları

       Amniyosentez komplikasyonları nadir olmasına karşın, yaklaşık 100 uygulamanın birinde biraz amniyon sıvısı akıntısı olmaktadır.Vajinanızda böyle bir akıntı varsa hemen doktorunuza başvurun.Sonuç çok iyidir.Akıntı bir iki günde duracaktır.Ama akıntı olduğunda yatakta dinlenme ve yakın gözlem önerilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Hanife dedi ki:

  Mrb bugun doktorumuz benden su aldırmamı istedi hicbirsey yokken 2 li 3 lü ayrıntılı temiz cıkmasına rağmen sebebini sordugum da ise ayrıntılı ultrasonda yüzde yüz dogru görünmedigini yüzde 60 ının dogru göründüğüñü ve yüzde kırkının görunmedigini soyledi bunun icin ise benden su veya bebek kordonundan kan alinması gerek dedi. Reddettim. Size sorum şu gercekten ayrıntılı ultrasonfa yanılma payı veya doktorun dedigi gibi birsey olabilir mi gebelik haftam 32

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhaba
   evet Ultrason ile bakıldığında her şeyi net olarak göremeyebiliriz
   ultrason bizim için buzlu cam arkası gibidir
   DNA tetkikleri bize net sonuç söyler
   lakin bunu yapıp yaptırmamak tamamen kişinin kendi insiyatifine bağlıdır
   gebelik haftanızda epeyce ilerlemiş görünüyor bu saatten sonra bu tetkikleri yaptırmak kafa karışıklığına neden olabilir

 2. blank Ayhan KARAKAŞ dedi ki:

  29. haftada amniyo sentez yaptırdık maalesef sonuç down sendromlu acaba bu haftada yapılan testin yanılma payı varmı varsa yüzde kaç

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar maalesef karyotiplemenin yanılma payı yok geçmiş olsun diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.