Anne karnında bebeğin duyu organları kaçıncı haftada gelişir ?

07.07.2016
84
A+
A-
Anne karnında bebeğin duyu organları kaçıncı haftada gelişir ?

Hamile olan bayanlar karınlarında büyüyen minik evlatlarının gelişim durumları ile ilgili her türlü bilgiye ihtiyaç duymaktadırlar. Bebeğin sağlıklı büyüyüp büyümediği, gelişim aşamalarında bedensel ya da başka herhangi bir bozukluğunun olup olmadığı, kaç kiloya eriştiği, boy uzama hızı ve iskelet yapısı gibi daha pek çok konuda hamileler sürekli kadın doğum uzmanlarının kapılarını aşındırarak bebekleri hakkında detaylı bilgiler istemektedirler. Bir can taşıyan ve bunun sorumluluğunun bilincinde olan her anne, bebeğinin dış etkenlerden etkilenip etkilenmediğini, dış dünyadan gelen tepkilere ne şekilde cevaplar verdiğini ya da kendilerinin hissettiği duyguları bebeklerinin de hissedip hissetmediklerini merak etmektedirler. Diğer pek çok insan gibi bebeklerin de dokunma, koklama, duyma, görme ve tat alma gibi farklı hisleri bulunmaktadır. Normal insanların hislerinin kontrol edilebildiği gibi anne karnında bulunan bebeklerin hisleri kontrol edilememektedir yani bebeklerin annelerinin karnında hissettiği duygular tam olarak bilinememektedir. Ancak uzun yıllar süren araştırmalar ve son teknolojik gelişmelerden sonra bebeklerin duyu gelişimlerini anlama konusunda büyük aşamalar kaydedilmiştir.

Anne Karnındaki Bebekte Dokunma Duyusu

Geçmiş yıllarda pek çok yargı; anne karnının bebek için tamamen kapalı bir hücre olduğunu ve bebeğin hiçbir şekilde dışarıdan gelen etkilere tepki veremeyeceğini dile getirmekteydi. Ancak özellikle son yıllarda yapılan deneylerde; anne rahminin içerisinde meydana gelen hareketliliklerin bebeği de etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Buna göre; anne karnında gelişmeye başlayan bebeğin daha hamileliğin sekizinci haftasında edindiği duyulardan birisinin; dokunma duyusu olduğu belirtilmektedir. Bebekte ağız bölgesinde ve yanakların üzerinde oluşmaya başlayan dokunma hislerinin oldukça hassas olduğu ve minik bir tüy değse dahi bebeğin bunu hissedebildiği tespit edilmiştir. İlerleyen gelişme dönemleri içerisinde genital bölge üzerinde 10. haftada dokunma hisleri başlarken, bebeğin avucunun içinde 11. haftada ve 12. haftaya girildiğinde de tabanlarında ilk dokunma hislerinin geliştiği söylenebilmektedir. Yetişkin bireylerde de duyu algılayıcılarının en çok yer aldığı bölgeler olan ayak tabanları, avuç içleri ve genital bölgeler, aynı zamanda en hassas noktalar olarak da adlandırılmaktadır. Anne karnında yer alan bebeğin 17. haftasına girdiğinde ise hem karın bölgesinde hem de kalçalarında dokunma hislerinin geliştiği saptanmıştır.

Her insanın cildinin algılayabildiği bazı temel uyarıcılar bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; sıcaklık, soğukluk, ağrı ve basınç verilebilmektedir. İşte anne karnındaki bir bebeğin de bu 4 farklı uyarıcıyı tam olarak algılamaya ve bu uyarıcılara cevap vermeye 32. haftada başladığı açıklanmaktadır.

Anne Karnındaki Bebekte Tat Alma Duyusu

Hamileliğin 13 ila 15. haftaları arasında, anne karnındaki bebeklerde kendini göstermeye başlayan tat alma duyuları, bebeklerin en erken ilerleme kaydeden duyularından bir tanesidir. Bebekler 13 ila 15. haftalar arasındaki tat alma duyularının yetişkinlerinki ile neredeyse birebir olduğunu da söylemek mümkündür. Anne karnındaki bebek belirtilen haftalardan itibaren farklı tatları da ayırt edebilir hale gelmektedir.

Bebeğin gelişim aşamalarında karın içerisinde yer alan amniyon adlı sıvıyı sürekli yuttuğu bilinmektedir. Bu sıvının içerisinde laktik asit, sitrik asit, protein, tuz ve üre gibi farklı maddeler yer almaktadır. Bebek gelişmeye ve büyümeye devam ettiği müddetçe anne karnında yuttuğu sıvı miktarı da artmakta ve bebeğin son zamanlarına gelindiğinde yutulan sıvı miktarı neredeyse 24 saat içerisinde 1 litreye kadar çıkmaktadır. Bebeğin yuttuğu bu sıvı anne sütünde olduğu gibi annenin yediği yiyeceklerin tatlarını da içinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda yapılan bazı deney sonuçlarına göre; annelerin şekerli gıdalar tükettiğinde karnındaki bebeklerin yutma hareketlerinde hızlanma görülmüş olup, anne limon, sirke gibi ekşi ya da acı gıdalar yediğinde ise bebeğin yutma hareketlerinin yavaşladığı tespit edilmiştir.

Anne Karnındaki Bebekte Koku Alma Duyusu

Geçmişte bebeklerin anne karnındayken koku duyularının pasif olduğu düşünülmekteydi ancak yapılan son araştırmalardan sonra artık bunun böyle olmadığına kesin gözüyle bakılmaktadır. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin 11 ila 15. haftaları civarında burun gelişimini tamamladığı bilinmektedir. Bu tamamlanma evreleri sürerken daha önce de bahsettiğimiz anneden bebeğe gelen amniyon sıvısı, bebeğin burnu da dâhil olmak üzere tüm vücut bölgelerinde gezinmeye devam etmektedir ve amniyon sıvısı aracılığı ile bebeğin vücuduna taşınan farklı kokulardaki maddeler, bebeğin burun gelişiminin tamamlanmasında önemli rol oynamaktadır. Taşınan bu maddeler sayesinde bebekler annelerinin yediği besinlerden gelen farklı kokuları ayırt edebilme yeteneğine sahip olmaktadırlar.

Bebeklerin koku alma duyularının anne ile birlikte değiştiğinin kanıtlarından birisini de ünlü doktor ve bilim adamı Shaal’ın yaptığı deneyler ortaya çıkmıştır. Bu deneylerde annelere kahve içirildiğinde bebeklerin de kalp atışlarının hızlandığı tespit edilmiştir. Bu da bebeklerin koku alma duyularına başka bir kanıt olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca bebeklerin anne sütüne karşı olan bağımlılıkları da anne karnındayken sütün kokusunu almalarına ve buna alışmış olmalarına bağlanmaktadır. Tüm bunların dışında bebeklerin annelerinin kokularını da hafızalarına kaydettikleri ve doğdukları andan itibaren annelerini diğer annelerden ayırt edebildikleri hem hayvan hem de insan deneyleri ile kanıtlanmıştır.

Anne Karnındaki Bebekte İşitme Duyusu

Bebekler annelerinin karnında iken farklı ses titreşimleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Aslında bilinenin aksine annelerin bebeklerini taşıdıkları rahim bölgesi oldukça hareketli ve gürültülü bir bölgedir. Bu da bebeğin rahim içerisinde büyürken işitme duyularının da gelişmesini sağlamaktadır. Annenin damarlarından akan kanın çıkardığı ses, bağırsaklarından gelen sesler ya da buna benzer diğer organların çıkardığı tüm sesleri bebek doğrudan duyabilmektedir. Annenin kendi sesi ise; bebeğin duyduğu en güçlü ve en ayırt edici ses olarak ön plana çıkmaktadır. 8. haftada bebeklerin kulaklarının oluşmasıyla birlikte bebeğin duymasını sağlayan kemik ve sinirler de yapılarını tamamlamaya başlamaktadır. Kulakların tamamen oluşması ortalama 24. haftayı bulurken, anne karnındaki bebek de annesinin sesini 25. haftasından itibaren duyabilmektedir. İlerleyen haftalarda özellikle 27. haftanın devamında anne sesinin dışında dış dünyadaki farklı seslere de tepki vermeye başlayan bebeğin, kulaklarını da kaplayan amniyotik sıvısı sebebiyle tüm sesleri boğuk olarak duyduğu da bilinmektedir. Bebekler de insanlar gibi farklı seslere farklı tepkiler verebilmektedir. Örneğin; hızla çarpan bir cam anneyi yerinden sıçrattığı gibi bebeğin de ürkmesine ve benzer bir tepkiyi vermesine neden olmaktadır. Ayrıca yapılan deneylerde annenin karnına doğrudan uygulanan ve yüksek frekansa sahip olan seslerin bebeğin üzerinde de 1 saate varabilecek ölçüde etki ettiği tespit edilmiştir.

Bebeğin duyma durumlarında reaktif duyum adında farklı bir kısım da bulunmaktadır. Bu tür duyumda sesler kulaktan değil, bebeğin cildinden ve kemiklerinden gelen titreşimlerle bebeğe iletilmektedir. Bu duyum yöntemi sayesinde bebekler daha 8. haftadan ultrason esnasında işittikleri seslere yanıt verebilmektedirler. Yeni doğan bebeklerin en çok annelerinin seslerine karşı tepki vermeleri ve annelerinin yanındayken kendilerini huzurlu hissetmeleri de yine anne karnındayken annelerinin seslerine alışmalarından ileri gelmektedir.

Anne Karnındaki Bebekte Görme Duyusu

Bebeklerin en geç gelişen duyularından birisinin görme duyusu olması, bebeğin gözlerinde bulunan kapakların 26 haftalık olana kadar kapalı olmasından ötürüdür. 26 haftalık olana kadar bebeğin görmesi için gerekli olan retina kendi gelişimini tamamlamayarak bebeğin gözlerinin açılmasını sağlamaktadır. 26 haftalık olmuş bir bebek gözlerini kırpabilecek seviyeye kadar gelmektedir. Yeni doğmuş bebekler ise gözlerini ilk açtıkları anda ortalama 30 santimetrelik bir alanı görerek çevrelerinde olan şeylere tepki verebilmektedirler.

Annenin karnı içerisinde gelişimini sürdüren bir bebeğe doğal olarak görme yetisi ile ilgili testler yapılamamaktadır. Erken doğmuş olan bebekler üzerinde yapılan araştırmalara göreyse; 31. ya da 32. haftadan itibaren bebeklerin belli başlı objeleri hem yatay şekilde hem de dikey şekilde gözleri ile izleyebildikleri görülmektedir. Bu görme yeteneği normal doğum ile zamanında doğan bir bebek ile 33. haftadan sonra aynı seviyeye gelmektedir. 26.haftada açılan gözlerine rağmen, annelerin karnına herhangi bir ışık tutulduğu zaman bebeklerin de kalp ritimlerinde hareketlenme görülmektedir. Çünkü annenin rahmi dışarıdan gelen ışığı geçirmektedir ve bu da bebeğe doğrudan etki etmektedir. Bebek anne rahminin bu geçirgenliği sayesinde günlerin değişimini kolaylıkla birbirinden ayırabilmektedir. Bebeklerin görme yetileri konusunda 26. haftadan sonra ikiz olan çocukların kardeşlerini anne karnında izleyebildikleri ve birbirleriyle temas edebildikleri de yine araştırmalar ile tespit edilmiştir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Safir dedi ki:

    Deneme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.