Anne Karnında Bebeğin Ters Duruşu

Anne Karnında Bebeğin Ters Duruşu

Anne Karnında Bebeğin Ters Duruşu

Belki de hayatlarının en hassas dönemi olan hamilelik sürecinde bebeğin sağlığı için anne adayları her şeyin en iyisini yapmaya çalışırlar. Fiziksel, duygusal, psikolojik çok sayıda sorunla mücadele eden kadının tek amacı sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmektir. Bu düşünce ile tüm hayatını bebeğin gereksinimlerine göre ayarlayan anne adayının, elinde olmayan sebeplerden dolayı sıkıntı yaşanabilmektedir. Bebeğe genetik yolla geçen hastalıklar, anne adayının kontrolü dışında anne karnında yaşanan sorunlar, doğumu ve doğum sonrasını zorlaştırabilmektedir. Örneğin anne karnında bebeğin ters duruşu, anne adayının kontrolü dışında yaşanan bir problemdir. Bebeğin anne karnında ayaklarının ve poposunun öne gelecek şekilde durmasına makat gelişi denir.

Anne Karnındaki Bebeğin Duruşu Nasıl Olmalıdır?

Normal bir hamilelikte, bebek hareket halindedir ve anne karnındaki amniyo sıvısı sayesinde rahatça hareket edebilir. Ancak doğum yaklaştıkça bebek başı aşağıya şekilde konum almaktadır. Bebeğin normal doğum için alması gereken pozisyon başının aşağıda olduğu şekildir. Ayrıca insanların en önemli organı olan beyin başta yer aldığından, bebeğin başının önde olması beynin zarar görmesini de engellemektedir.

Makat gelişi durumunda hangi doğum yöntemi tercih edilir

Bebek anne karnında makat geliş pozisyonunda ise doğum zamanına kadar bebeğin normal pozisyona gelmesi  beklenir.Doğum zamanında da bebeğin pozisyonu ters olduğu durumda en doğru yöntem sezaryen doğum’dur.

Neden Bebek Anne Karnında Ters Durur?

makat-geliş-pozisyonlarıAnne karnında hareket halinde olan bebeğin, normal şartlarda 36. haftadan sonra doğum için uygun şekli alması beklenir. Ancak ileri yaş hamileliklerinde, rahimde şekil bozuklukları olduğunda, bebekten kaynaklanan anormalliklerde, prematüre bebeklerde , erken doğum ve çoğul gebeliklerde bebek anne karnında ters durabilmektedir. Bunların yanında anne karnındaki amniyo sıvısının olması gerekenden az ya da fazla olması, annenin çok sayıda doğum yapmış olması dolayısıyla rahmin normalden fazla gevşemesi de bebeğin ters durmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bebeğin Ters Durmasının Olumsuz Sonuçları Nelerdir?

Bebeğin normal pozisyonu alamayıp ters durması hem anne hem de bebek için sakıncalar barındırmaktadır. Bebek ters durduğunda göbek bağı sarkabilir, göbek bağına baskı yapılması sonucunda plasentadan gelen oksijen azalabilir ve bebeğin sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenir. Ters duruş, bebeğin omurgasına da zarar verebileceğinden sezaryen doğumu zorunlu kılabilmektedir.

Anne Karnında Ters Duran Bebek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeğin ters duruşu fark edildiği andan itibaren doktor kontrolleri sıklaştırılmalı ve gelişimi daha yakından izlenmelidir. 36. haftadan sonra hala ters duran bebeğe popo kaldırma veya ses kullanma yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak her şey yolunda gitse bile nadiren de olsa bebek, doğum esnasında da ters dönebilmektedir.

Ters Duran Bebeğe Popo Kaldırma Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Popo kaldırma yöntemine engel olabilecek bir durum yoksa doktor kontrolünde sırt üstü yere yatılır, dizler kırılarak ayaklar yere basar. Ardından leğen kemiği kaldırılarak alta minderler yerleştirilir. Leğen kemiği kaldırıldığında kalçanın yüksekliği, baştan 30-40 cm yukarıda olmalıdır. Bu yöntem uygularken rahatsızlık yaşamamak için mide ve idrar torbası boş olmalıdır. Bu yöntem günde 3 kez 10’ar dakikalık sürelerde uygulanabilmektedir. Her zaman beklenen sonuç alınamasa da, çoğu zaman bebek bu pozisyonda kendisini rahatsız hissettiğinden doğru pozisyona dönebilmektedir. Ancak popo kaldırma yönteminin uygulanması için anne ve bebeğin sağlık koşullarının buna uygun olduğunun doktor tarafından belirtilmesi gerekir.

Anne Karnında Ters Duran Bebeğe Ses Kullanma Nedir?

Bebeğin ters duruşunu düzeltebilmek için kullanılan tanıdık ses yöntemi, çoğu kez işe yaramaktadır. Anne karnındaki bebeklerin duymaya alışkın oldukları seslere karşı duyarlı oldukları düşünülerek uygulanan yöntemde, bebeği sesle hareket ettirmek istenir. Örneğin bebeğe daha önceden dinletilen bir şarkı veya her gün bebekle konuşan babanın sesi bebeği hareket ettirebilmektedir. Bu yöntemde bebek, sesin geldiği tarafa dönmeye çalışacağından normal durması gereken pozisyonu alabilmektedir. Bebeğe veya anneye her hangi bir olumsuz etkisi olmayacağından rahatlıkla defalarca uygulanabilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 80 YORUM
 1. blank Hatice dedi ki:

  Merhaba Hocam, 26 haftalık hamileyim. Sag böbreğimde Ap çap 30 mm ve grade 1 büyüme var denildi. Stent işlemi gerekir mi. Stent taktırmaktan korkuyorum. Teşekkür ederim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   bu duruma üroloji doktoru karar vermesi gerekmektedir
   mutlak doktor kontrolü altında olunuz

 2. blank Esra dedi ki:

  25. Haftadayim 1 gün önce lekelenmem oldu siyaha dönüktü rengi endiselenmelimiyim bebek hareketlerini hissediyorum ama yinede bir korku var içimde

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar esra hanım
   Belirttiğiniz şekilde lekelenme olması normal değildir
   En Kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 3. blank Selin dedi ki:

  Merhabalar 28 haftalik hamileyim doktorum bebegin suyu fazla dedi bebek ters donmus dedi 3 hafta sonra tekrar cagirdi hocam ne yapmaliyim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   anne karnındaki bebeklerinin suyunun fazla olmasını, annenin şeker hastalığının olduğunu işaret ediyor olabilir
   öncelikle mutlaka şeker yükleme tetkikini yaptırmanızı öneririm
   bebeğinizin ters duruyor olması, şuan için bir problem teşkil etmez
   doğum zamanına daha çok olduğundan dönmesini ve normal doğum pozisyonunu almasını bekleyebiliriz

 4. blank Seda dedi ki:

  Merhabalar 36 haftalık hamileyim ve bebeğim ters yani oturur şekilde duruyormuş. Elle dönderebiliriz dediler ama ben kabul etmedim . Son haftaya kadar dönmez ise sezeryan istiyorum dedim . Ne önerirsiniz ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   son ana kadar elbetteki bekleyebilirsiniz
   bu durumun kararı verecek olan sizsiniz, el ile döndürme riski bir hareket olup sadece hekiminiz tarafından yapılmalıdır
   eğer ki müdahale yapılır ise de aynı gün içinde doğum için yatış yapılması gerekmektedir

   1. blank Sevim yildiz dedi ki:

    Merhaba 32 haftalik hamileyim doktorum bebegimin ters oldugunu soyledi duzelme sansi var mi herhangi bir sorun olur mu doguma kadar?

   2. blank Editör dedi ki:

    Merhabalar
    Doğum eylemine henüz vakit var
    Bu zamana kadar bebeğinizin dönmesini bekleriz
    Lakin dönmez ve miadınızı tamamladığınızda hala makat pozisyonunda duruyor ise
    Sezeryan olmak durumunda kalabilirsiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.