40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Anne Karnında Bebeğin Ters Duruşu

Anne Karnında Bebeğin Ters Duruşu

Anne Karnında Bebeğin Ters Duruşu

Belki de hayatlarının en hassas dönemi olan hamilelik sürecinde bebeğin sağlığı için anne adayları her şeyin en iyisini yapmaya çalışırlar. Fiziksel, duygusal, psikolojik çok sayıda sorunla mücadele eden kadının tek amacı sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmektir. Bu düşünce ile tüm hayatını bebeğin gereksinimlerine göre ayarlayan anne adayının, elinde olmayan sebeplerden dolayı sıkıntı yaşanabilmektedir. Bebeğe genetik yolla geçen hastalıklar, anne adayının kontrolü dışında anne karnında yaşanan sorunlar, doğumu ve doğum sonrasını zorlaştırabilmektedir. Örneğin anne karnında bebeğin ters duruşu, anne adayının kontrolü dışında yaşanan bir problemdir. Bebeğin anne karnında ayaklarının ve poposunun öne gelecek şekilde durmasına makat gelişi denir.

Anne Karnındaki Bebeğin Duruşu Nasıl Olmalıdır?

Normal bir hamilelikte, bebek hareket halindedir ve anne karnındaki amniyo sıvısı sayesinde rahatça hareket edebilir. Ancak doğum yaklaştıkça bebek başı aşağıya şekilde konum almaktadır. Bebeğin normal doğum için alması gereken pozisyon başının aşağıda olduğu şekildir. Ayrıca insanların en önemli organı olan beyin başta yer aldığından, bebeğin başının önde olması beynin zarar görmesini de engellemektedir.

Makat gelişi durumunda hangi doğum yöntemi tercih edilir

Bebek anne karnında makat geliş pozisyonunda ise doğum zamanına kadar bebeğin normal pozisyona gelmesi  beklenir.Doğum zamanında da bebeğin pozisyonu ters olduğu durumda en doğru yöntem sezaryen doğum’dur.

Neden Bebek Anne Karnında Ters Durur?

makat-geliş-pozisyonlarıAnne karnında hareket halinde olan bebeğin, normal şartlarda 36. haftadan sonra doğum için uygun şekli alması beklenir. Ancak ileri yaş hamileliklerinde, rahimde şekil bozuklukları olduğunda, bebekten kaynaklanan anormalliklerde, prematüre bebeklerde , erken doğum ve çoğul gebeliklerde bebek anne karnında ters durabilmektedir. Bunların yanında anne karnındaki amniyo sıvısının olması gerekenden az ya da fazla olması, annenin çok sayıda doğum yapmış olması dolayısıyla rahmin normalden fazla gevşemesi de bebeğin ters durmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bebeğin Ters Durmasının Olumsuz Sonuçları Nelerdir?

Bebeğin normal pozisyonu alamayıp ters durması hem anne hem de bebek için sakıncalar barındırmaktadır. Bebek ters durduğunda göbek bağı sarkabilir, göbek bağına baskı yapılması sonucunda plasentadan gelen oksijen azalabilir ve bebeğin sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenir. Ters duruş, bebeğin omurgasına da zarar verebileceğinden sezaryen doğumu zorunlu kılabilmektedir.

Anne Karnında Ters Duran Bebek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeğin ters duruşu fark edildiği andan itibaren doktor kontrolleri sıklaştırılmalı ve gelişimi daha yakından izlenmelidir. 36. haftadan sonra hala ters duran bebeğe popo kaldırma veya ses kullanma yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak her şey yolunda gitse bile nadiren de olsa bebek, doğum esnasında da ters dönebilmektedir.

Ters Duran Bebeğe Popo Kaldırma Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Popo kaldırma yöntemine engel olabilecek bir durum yoksa doktor kontrolünde sırt üstü yere yatılır, dizler kırılarak ayaklar yere basar. Ardından leğen kemiği kaldırılarak alta minderler yerleştirilir. Leğen kemiği kaldırıldığında kalçanın yüksekliği, baştan 30-40 cm yukarıda olmalıdır. Bu yöntem uygularken rahatsızlık yaşamamak için mide ve idrar torbası boş olmalıdır. Bu yöntem günde 3 kez 10’ar dakikalık sürelerde uygulanabilmektedir. Her zaman beklenen sonuç alınamasa da, çoğu zaman bebek bu pozisyonda kendisini rahatsız hissettiğinden doğru pozisyona dönebilmektedir. Ancak popo kaldırma yönteminin uygulanması için anne ve bebeğin sağlık koşullarının buna uygun olduğunun doktor tarafından belirtilmesi gerekir.

Anne Karnında Ters Duran Bebeğe Ses Kullanma Nedir?

Bebeğin ters duruşunu düzeltebilmek için kullanılan tanıdık ses yöntemi, çoğu kez işe yaramaktadır. Anne karnındaki bebeklerin duymaya alışkın oldukları seslere karşı duyarlı oldukları düşünülerek uygulanan yöntemde, bebeği sesle hareket ettirmek istenir. Örneğin bebeğe daha önceden dinletilen bir şarkı veya her gün bebekle konuşan babanın sesi bebeği hareket ettirebilmektedir. Bu yöntemde bebek, sesin geldiği tarafa dönmeye çalışacağından normal durması gereken pozisyonu alabilmektedir. Bebeğe veya anneye her hangi bir olumsuz etkisi olmayacağından rahatlıkla defalarca uygulanabilmektedir.

Bu Haber 135.210 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 11.10.2015 Paz 03 : 11

YORUM YAZ
 1. arzu dedi ki:

  Merhaba 17 haftalik gebeyim bebek ultrasondan yatar sekilde degil kesenij ust kismina sirtini vermis yuzu asagi bosluga bakiyor bu yuzden cinsiyette gorunmedi ne yapmaliyim ne zaman normale doner ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arzu hanım bir sonraki kontrolünüzde normale dönebilir.Bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 2. Kenan saka dedi ki:

  Merhabalar hocam esim 33 haftalik hamile bebek henuz daha donmemis doktor esime bir ilac verdi donmesine yardimci olacagini soyledi sizce bu ilacla mumkunmu?ilacin adi Magvital 365mg saşe

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz ilacı bebeğiniz dönmesi için vermemiştir.Son haftaya kadar normal pozisyona dönme ihtimali vardır.Gebeliğin son haftalarında bebeğin hareket alanı azaldığı için bu ihtimal azalmaktadır.

 3. Pınar dedi ki:

  Merhaba benim arkadaşım 8.5 aylık hamile bebeğin kafası yukarıda bugün nst ye girmiş 3 hafta sonra gelin demiş bir sorunu varmı engelli olma konusunda

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım bebeğin başının yukarıda olmasıyla engelli olmasının bir alakası yok.Bebek ters pozisyonda ise sezaryen doğum tercih edilir.

 4. Tayyibe dedi ki:

  Selam aleyküm hocam bende 31 haftalık hamileyim dokturum bebeğin ters duruşda olduğunu söyledi bende normal Doğum istiyorum vede bebeğimin ayakları içe doğru yamuk olduğunu söyledi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tayyibe hanım son haftaya kadar normal pozisyona dönme ihtimali vardır.Haftalar ilerledikçe bebeğin hareket alanı azaldığı için bu ihtimal azalır.

 5. rabia dedi ki:

  merhaba hocam 35 haftalikken gittigim bebegimin dondugunu yani bas asagi pozisyonu aldigini ogrendim buna cok sevindim lakin bayram sebebiyle evde bi kac is yapinca sanki bebek eski pozisyonu aldi gibi geldi suan sag gogsumun altinda sertlik var bu mumkunmu bas asagi iken tekrar eski halini alabilirmi haftaya kontrolum var ama merak ettim.

  1. admin admin dedi ki:

   Rabia hanım tekrar ters pozisyona dönme ihtimali var.Ultrason muayenesi ile anlaşılabilir.

 6. Neşem dedi ki:

  teşekkür ederim

 7. Neşem dedi ki:

  39.2 gündür hamileyim doktor bebeğin yüzü dışa dönük kafası da yukarda diyor böyle bi durumda başı aşağı 5 gün icinde inermi yada bu durumda sezeryan mi olurum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neşem hanım son haftada bebeğin hareket olanı daraldığı için normal pozisyona dönme ihtimali çok düşük.Ters pozisyonda sezaryen doğum tercih edilir.

   1. zehra dedi ki:

    mrbalar hocam 36 +2 günlük hamileyim bebegimin basi yukarda ayaklari asagida doktorum 1 hafta daha beklememizi soyledi sizce donermi

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Zehra hanım son haftaya kadar normal pozisyona dönme ihtimali vardır.Gebeliğin son haftalarında bebeğin hareket alanı azaldığı için bu ihtimal azalmaktadır.

 8. ceylan dedi ki:

  Merhaba hocam 37 haftadayim doktor bebeğin kafasının yukarda olduğunu söyledi bebek aşağı iner mı yoksa kesin sezeyan mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba Ceylan hanım son haftaya kadar dönme ihtimali olsa da son haftalarda bebeğin hareket alanı azaldığı için bu ihtimal düşüktür.