reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Anne karnında bebek hareketleri hakkında önemli bilgiler

Anne karnında bebek hareketleri hakkında önemli bilgiler

Anne karnında bebek hareketlerinin sayılması nasıl olur?

Bebek hareketleri, anne karnında bebeğin sağlıklı olup olmadığını belirleyen etmenlerden biridir. Anne adayı bebek hareketlerini sayarak( sağlıklı bir bebeğin günlük hareket sayısını bilerek)bebeğinin gelişimi ve durumu hakkında az çok bilgi sahibi olabilir. Bu nedenle anne karnında bebek hareketlerini saymak mühimdir.

Bebek hareketlerini sayabilmenin pek çok yolu vardır. Bu yöntemlerden birkaç tanesinden bahsedebiliriz:

 • Öncelikle bebeğin hareketlerini pür dikkat sayın. Hareket ettiği her anı kafanızda not edin. Bebeğin 10. Hareketine geldiğimizde ilk hareketle arasının iki saatten az olmaması gerekmektedir. İki saat içerisinde gelişen 10 hareket de uzmanlar tarafından normal görünmektedir.
 • Bebek hareketlerinin sayılması bebeğin gelişimine bağlıdır. 28. Haftaya gelen bebeklerin hareketlerini saymak mümkündür. Ancak bazı bebeklerin gelişimi biraz geriden veya biraz ileriden takip edilebilir. Buna göre de bebeklerin hareketlerini bebeklerin gelişimine göre de saymak mümkündür.
 • 2 saat içerisinde 10 kez hareket eden bebeğin hareket sayısı uygun olsa da şayet hareketlerinde her hangi bir güç kaybı oluşmuş ve tekmelerinde zayıflık söz konusu ise hiç vakit kaybedilmeden bir uzmana götürülmelidir.
 • Bebeğiniz ön görülen saatte (iki saat) en az 10 hareket etmediyse ve bu sayı giderek azalıyorsa bebeğinizi mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Hemen bir sonraki 2 saat içerisinde de bebek hareketlerini takip edin eğer bir yavaşlık ve hareket sayısında azalma var ise mutlaka doktorunuza başvurulmalıdır.

Bebeğin hareketlerinin azlığı veya sıklığı

Bebeklerin anne karnındaki hareketleri bazen anne adaylarını telaşlandırabilmektedir. Anne adayının kaygısı, bebeğin hareketlerinin sık veya azlığı ile ilgilidir. Kimi anne adayları bebeğinin sık hareket etmesinden endişelenir. Kimi anne adayları ise bebeğinin az hareket etmesi nedeni ile kaygılanır ve endişelenir. Burada anne adayı düzenli doktor gözetimi ile kaygılarını giderebilir.

Bebekler gün içerisinde biraz hareketlenirler bir müddet sonra uykuya dalarlar. Bebeklerin uykuya dalması arasında hareketsiz geçen saatlerde anne adayının kaygılanmasına gerek yoktur. Bebekler gün de 100 ila 150 arasında hareket ederler. Bu hareketlenmelerin birçoğunu anne adayı hissedemeyebilir. Bebeğin hareketli olması bebeğin sağlığının iyi olduğunun göstergesidir. Bebeğiniz gün içerisinde 15 veya 20 kadar net belirgin bir şekilde hareket ederse bebeğini gayet sağlıklı bir bebektir diyebiliriz.

Bebeğin hareketleri bebeğin karakteri ile ilgili bilgi veya uslu mu, şımarık mı olduğu ile alakalı bilgi vermez. Acaba çocuk zeki mi, hiperaktif mi gibi bir sorunun cevabını bebeğin hareketlerinin miktarından öğrenmek mümkün değildir.

Bebeğin cinsiyetinin ise bebeğin hareketi ile ilişkisi bulunmadığı gibi bebeklerde görülen az hareketliliğin bebeklerde herhangi bir problem olduğunun ispatı değildir.

Bebeklerin hareketlerini hissetmeme durumu ise; anne adayının yorgun, uykusuz, hasta olduğu zamanlarda biraz azalabildiğinden endişe ve paniğe hiç mahal yoktur.

GEBELİKTE BEBEK HAREKETLERİ NE ZAMAN BAŞLAR ? – VİDEO

Bebekte ilk hareketlenme tam olarak ne zaman başlamaktadır?

Bebekler aslında tahmin edilenden çok daha önce hareket etmeye başlarlar. Anne adayları bunu hissedemezler. Oysa bebekler anne karnında takriben henüz 3 aylıkken hareket ederler. Anne adayları genellikle ilk gebeliklerinde 20 ila 24. Haftalarda hareketleri ancak hissederler. Ancak ikinci ve daha fazla gebelik dönemlerinde daha önceki deneyim nedeni ile daha erken bebeklerinin hareketlerini hissedebilirler. Şayet 26. Haftaya gelinmiş bir gebelik döneminde anne adayı hiçbir hareketi hissedemiyorsa mutlaka uzman bir jinekoloğun görmesi gerekmektedir. Bebeklerin hareketleri ilk zamanlar çok az hissedilir daha sonra bebek büyüdükçe hareketlerin kuvveti ve hızı da değişmektedir. Bazı hareketler biraz ağrılı olsa da anne adayı zamanla alışır ve rahatsız olmaz. Ayrıca bebeğin hareketi bebeğinin yaşadığını hissettirdiği için anne adayının mutlu olmasına neden olur.

 • Doktorunuz bebeğinizin hareketlerini nasıl sayacağınızı size öğretmedi ise bebek hareketlerinin sayısını düzenlemek için bir takım yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin: bebeğiniz hareket etmiyorsa protein ağırlıklı gıdalar tüketip hareketlenmesini sağlayabilirsiniz. Uzanıyorsanız sırt üstü uzanın ve mümkün olduğunca rahatlayın ve kendinizi bırakın. Bebeğiniz hareket etmeye başlayacaktır. Hafif bir şeyler atıştırmakta bebeği hareketlendirmektedir.
 • Hareketlenme belirgin bir şekilde kesilirse ve uzun müddet gelmezse o vakit mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır.

Bu Haber 244.519 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 29.08.2015 Cts 01 : 29

YORUM YAZ
 1. Kumsl Berin güneş dedi ki:

  Merhabalar.23+0 günlük hamileyim.Hareketlerını hissediyorum ama bugün hareketini hissedemiyorum.Normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 28. haftasından önce bebek hareketleri düzensiz olabilir.Bebek hareketleri en erken riskli hamileliklerde gebeliğin 24. haftasından sonra takip edilmeye başlanır.Bunun için en uygun zaman akşam yemeğinden sonradır.

 2. Duygu dedi ki:

  Iyi günler ben 6 aylık hamileyim ve hiç oynamasını hissetmedim bu normal mi

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar duygu hanım
   6 aylık bir bebeğin gün içerisinde hiç oynamasını hissetmemeniz normal değildir
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 3. Ilknur dedi ki:

  Merhabalar 38+5. Haftadayım bebeğimin hareketlerinde azalma hissediyorum 10 dakika içinde 7 defa hissettim ama çok şiddetli değil bi problem olabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ilknur hanım
   miad gebeliğiniz mevcut
   bebeğinizin hareketleriniz günde en az 10 kere hissetmeniz gerekmektedir

 4. Özlem eke dedi ki:

  Merhabalar ben 30 haftalık hamileyim ama bebegim fazla harketli değil geceleri hiç harket yokndiybilirim kilosu ölçümleri iyi dr söyledim acba otizmi olabilirmi dedi olabilirmi böyle bisy lütfen cvp verirmisiniz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar özlem hanım
   gebelik haftası ilerledikçe, anne karnındaki alan daralmakta ve bu sebeple bebek hareketlerinde azalma hissedilebilir
   lakin günde en az 10 kere hareket ettiğini hissetmeniz gerekmektedir
   bu durumun tersini yaşarsanız mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririm

 5. Merve dedi ki:

  27+3 haftalik gebeyim gündüzleri hareketlerini çok hissetmiyorum endişeleniyorum bir sıkıntı mi var acaba diye ama akşamları fazla hareketli gündüz calistigim devamli harektli oldugum icin olabilir mi acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım
   Yorulduğunuz zamanlar da bebeğinizin hareketlerini az hissedersiniz
   Akşamları net olarak hissediyorsanız enişelenecek bir durum yoktur

 6. Fatime dedi ki:

  Selam ben 7 bucuk aylık hamileyim bebegim cok hareketli hic durmuyor ve asagı dogru sanki gelecekmis gibi baskilar yapiyor. Bi sorun ola bilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar fatime hanım,
   bebeğinizin hareketli olması normal, hareket ettikçe aşağı baskı hisside normal
   lakin iç çamaşırınızda ıslaklık veyahut kanama farkederseniz mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririm

 7. Kasım dedi ki:

  33. Hafta eşim hamile ve gün boyu bebek hiç durmadan hareket etti acaba bir problemmi var

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kasım bey bebeğin hareketli olması istenen bir durumdur.

 8. Ayska dedi ki:

  Salam men 27 heftelik hamileyem 3 gundu geceler yata bilmirem balaca cox hereketli olur. Onun ucun yuxum pozulur ozumu narahat hiss edirem sehere yaxin yata bilirem bu qorxuludu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bebeğin hareketli olması istenilen bir durumdur.

 9. Serkan dedi ki:

  27 haftalık hamileyim aşırı derecede bebek oyunu yorumları hiç durmuyor nedeni peki

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin hareketli olması istenilen bir durumdur.

 10. Nilüfer dedi ki:

  Ben altı aylık hamileyim bebeğim çok hareketli hareket ederken aynı anda iki yerde hareket ediyo niye iki yerde acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nilüfer hanım gebelikte bebeğin hareketli olması istenilen bir durumdur.

 11. ismail dedi ki:

  Slm eşim 37 haftalik hamile ve hareketleri azaldi tekme atsada cok güçsüz nedeni ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin son haftalarında bebeğin yeri daraldığı için hareketlerinde bir miktar azalma olabilir.Fakat tekmelerini hissedersiniz.
   Şekerli meyve suyu içip sol yan pozisyonda dinlenmeli ve bebeğin hareketlerini sayabilirsiniz.Bebeğinizin hareketlerinde önemli ölçüde azalma varsa doktorunuza danışın.

 12. Semra dedi ki:

  Bebeğim 4.5 aylık hareket etmiyor niye bilen varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Semra hanım bebek hareketleri 16-23 hafta arasında hissedilmeye başlanır.İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda geç hissedilebilir.Endişelerinizi gidermek için doktora başvurup ultrason muayenesi ile kontrol ettirebilirsiniz.

 13. Lele dedi ki:

  Such an imrisespve answer! You’ve beaten us all with that!