Anne karnında bebek hareketleri hakkında önemli bilgiler

29.08.2015
1.124
A+
A-
Anne karnında bebek hareketleri hakkında önemli bilgiler

Anne karnında bebek hareketlerinin sayılması nasıl olur?

Bebek hareketleri, anne karnında bebeğin sağlıklı olup olmadığını belirleyen etmenlerden biridir. Anne adayı bebek hareketlerini sayarak( sağlıklı bir bebeğin günlük hareket sayısını bilerek)bebeğinin gelişimi ve durumu hakkında az çok bilgi sahibi olabilir. Bu nedenle anne karnında bebek hareketlerini saymak mühimdir.

Bebek hareketlerini sayabilmenin pek çok yolu vardır. Bu yöntemlerden birkaç tanesinden bahsedebiliriz:

 • Öncelikle bebeğin hareketlerini pür dikkat sayın. Hareket ettiği her anı kafanızda not edin. Bebeğin 10. Hareketine geldiğimizde ilk hareketle arasının iki saatten az olmaması gerekmektedir. İki saat içerisinde gelişen 10 hareket de uzmanlar tarafından normal görünmektedir.
 • Bebek hareketlerinin sayılması bebeğin gelişimine bağlıdır. 28. Haftaya gelen bebeklerin hareketlerini saymak mümkündür. Ancak bazı bebeklerin gelişimi biraz geriden veya biraz ileriden takip edilebilir. Buna göre de bebeklerin hareketlerini bebeklerin gelişimine göre de saymak mümkündür.
 • 2 saat içerisinde 10 kez hareket eden bebeğin hareket sayısı uygun olsa da şayet hareketlerinde her hangi bir güç kaybı oluşmuş ve tekmelerinde zayıflık söz konusu ise hiç vakit kaybedilmeden bir uzmana götürülmelidir.
 • Bebeğiniz ön görülen saatte (iki saat) en az 10 hareket etmediyse ve bu sayı giderek azalıyorsa bebeğinizi mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Hemen bir sonraki 2 saat içerisinde de bebek hareketlerini takip edin eğer bir yavaşlık ve hareket sayısında azalma var ise mutlaka doktorunuza başvurulmalıdır.

Bebeğin hareketlerinin azlığı veya sıklığı

Bebeklerin anne karnındaki hareketleri bazen anne adaylarını telaşlandırabilmektedir. Anne adayının kaygısı, bebeğin hareketlerinin sık veya azlığı ile ilgilidir. Kimi anne adayları bebeğinin sık hareket etmesinden endişelenir. Kimi anne adayları ise bebeğinin az hareket etmesi nedeni ile kaygılanır ve endişelenir. Burada anne adayı düzenli doktor gözetimi ile kaygılarını giderebilir.

Bebekler gün içerisinde biraz hareketlenirler bir müddet sonra uykuya dalarlar. Bebeklerin uykuya dalması arasında hareketsiz geçen saatlerde anne adayının kaygılanmasına gerek yoktur. Bebekler gün de 100 ila 150 arasında hareket ederler. Bu hareketlenmelerin birçoğunu anne adayı hissedemeyebilir. Bebeğin hareketli olması bebeğin sağlığının iyi olduğunun göstergesidir. Bebeğiniz gün içerisinde 15 veya 20 kadar net belirgin bir şekilde hareket ederse bebeğini gayet sağlıklı bir bebektir diyebiliriz.

Bebeğin hareketleri bebeğin karakteri ile ilgili bilgi veya uslu mu, şımarık mı olduğu ile alakalı bilgi vermez. Acaba çocuk zeki mi, hiperaktif mi gibi bir sorunun cevabını bebeğin hareketlerinin miktarından öğrenmek mümkün değildir.

Bebeğin cinsiyetinin ise bebeğin hareketi ile ilişkisi bulunmadığı gibi bebeklerde görülen az hareketliliğin bebeklerde herhangi bir problem olduğunun ispatı değildir.

Bebeklerin hareketlerini hissetmeme durumu ise; anne adayının yorgun, uykusuz, hasta olduğu zamanlarda biraz azalabildiğinden endişe ve paniğe hiç mahal yoktur.

GEBELİKTE BEBEK HAREKETLERİ NE ZAMAN BAŞLAR ? – VİDEO

Bebekte ilk hareketlenme tam olarak ne zaman başlamaktadır?

Bebekler aslında tahmin edilenden çok daha önce hareket etmeye başlarlar. Anne adayları bunu hissedemezler. Oysa bebekler anne karnında takriben henüz 3 aylıkken hareket ederler. Anne adayları genellikle ilk gebeliklerinde 20 ila 24. Haftalarda hareketleri ancak hissederler. Ancak ikinci ve daha fazla gebelik dönemlerinde daha önceki deneyim nedeni ile daha erken bebeklerinin hareketlerini hissedebilirler. Şayet 26. Haftaya gelinmiş bir gebelik döneminde anne adayı hiçbir hareketi hissedemiyorsa mutlaka uzman bir jinekoloğun görmesi gerekmektedir. Bebeklerin hareketleri ilk zamanlar çok az hissedilir daha sonra bebek büyüdükçe hareketlerin kuvveti ve hızı da değişmektedir. Bazı hareketler biraz ağrılı olsa da anne adayı zamanla alışır ve rahatsız olmaz. Ayrıca bebeğin hareketi bebeğinin yaşadığını hissettirdiği için anne adayının mutlu olmasına neden olur.

 • Doktorunuz bebeğinizin hareketlerini nasıl sayacağınızı size öğretmedi ise bebek hareketlerinin sayısını düzenlemek için bir takım yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin: bebeğiniz hareket etmiyorsa protein ağırlıklı gıdalar tüketip hareketlenmesini sağlayabilirsiniz. Uzanıyorsanız sırt üstü uzanın ve mümkün olduğunca rahatlayın ve kendinizi bırakın. Bebeğiniz hareket etmeye başlayacaktır. Hafif bir şeyler atıştırmakta bebeği hareketlendirmektedir.
 • Hareketlenme belirgin bir şekilde kesilirse ve uzun müddet gelmezse o vakit mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. blank Kumsl Berin güneş dedi ki:

  Merhabalar.23+0 günlük hamileyim.Hareketlerını hissediyorum ama bugün hareketini hissedemiyorum.Normal mi acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Gebeliğin 28. haftasından önce bebek hareketleri düzensiz olabilir.Bebek hareketleri en erken riskli hamileliklerde gebeliğin 24. haftasından sonra takip edilmeye başlanır.Bunun için en uygun zaman akşam yemeğinden sonradır.

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.