Anne karnında bebekler anne sesini fark eder mi ?

02.05.2016
63
A+
A-
Anne karnında bebekler anne sesini fark eder mi ?

Anne karnında iletişim

Dışarıdaki sesin rahime ulaşması inanılmaz bir olaydır. Anne karnındaki bebek kendisiyle yumuşak bir tonla konuşulduğu zaman bunu duyar. Bu nasıl olur ?

Hamile kadınlar bebeklerinin onları dinlediğini içgüdüsel olarak bilirler. Bu nedenle bebekleri ile konuşurlar ve gürültüden heyecanlandıkları zaman tatlı sözlerle onu avutmaya ya da sessizce onu canlandırmaya çalışırlar. Anne adaylarının doğru şekilde davrandığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Gebeliğin 14. Haftasından itibaren anne karnındaki bebeğin işitme duyusu gelişmeye başlar ve 24. Haftadan sonra da bu gelişim tamamlanır. Ayrıca ultrason altında bebeğin bu gürültülere karşı nasıl tepki verdiği de gözlenmiştir. Eğer bebek dışarıdaki gürültüden rahatsız olursa hareketleri sertleşir, kalp atışı hızlanır. Eğer bu gürültüden hoşlanırsa da sessiz ve yumuşak hareketlerle tepki veriri, kalp atışı yavaşlar.

ANNE KARNINDAKİ BEBEKLER NELER DUYAR ?

Doğmamış bebeklerin neyi duyduklarını anlamak için hamile kadınların vajinalarına ( bebeğin olabildiğince kafasının yanına, doğum yaklaşırken de rahime) mikrofon koymuşlar. Bu deneylerden şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiş. Rahmin içinde ıslak, vızıltı, mırıltı, zonklama, guruldama ve fıkırdama gibi sesler duyulmuş. Annenin kalp atışının, kan dolaşımın nefes ve bağırsak seslerinin akustik bir karışımı ortaya çıkmış. Bu da hiç yabana atılmayacak bir gürültü oranı, yaklaşık 60-70 desibel’dir.

Anne karnında bebekler annenin sesini nasıl fark eder ?

anne-karninda-iletisimBebekler bunca gürültü arasından annesinin sesini nasıl ayırdeder ? Uzmanlar, bu soruyu şöyle yanıtlamışlar: ‘’ Herhalde anne karnındaki bebekler istedikleri zaman kendini bu gürültülerden soyutlayabiliyor. Örneğin biz yetişkinlerin sokaktaki gürültüleri duyup önemsememesi gibi.. Anne karnındaki bebeğin bu yeteneği, yani hoşa gitmeyen sesleri belli bir dereceye kadar önemsememesi ya da alışması, yapılan araştırmalarda da kanıtlanmıştır. Tabii ki rahim duvarı yolu ile çok yüksek sesler, bebeğin kulağına ulaşır. Ama bebek bu yolla annenin sesini duyamaz.

Bu konuda bazı uzmanlar annenin sesinin bebeğe başka yollarla ulaştığını söylüyorlar. Kemikler: Bunu şöyle açıklayabiliriz; konuşurken parmak uçları çene kemiğine bastırılınca, kemik ses dalgalarını çeker ve bunları titreşim olarak kafa ve omurga kemikleri yardımıyla kalçaya ulaştırır. Bu yolla sadece annenin sesi değil, annenin duyduğu sesler de doğmamış bebeğe ulaşır .Örneğin, babasının ya da dinlediği bir müziğin sesi. Doğmamış bebeğiyle iletişim kurmak isteyen , annelerin kulağına bir şeyler fısıldaması gerekir. Yapılan araştırmalarda anne karnındaki bebeklerin ne kadar iyi bir dinleyici olduğu da anlaşılmıştır. Gebelik esnasında müzik dinletilen bebekler, doğumdan sonra bu müziği tanımışlar. Bebeğin en sevdiği sesler, annenin sesi ve kalp atışlarıymış.

GÜRÜLTÜ ANNE RAHMİNDEKİ BEBEĞİ OLUMSUZ ETKİLER

Anne adayları gürültülü ortamlarda bulunmak zorunda kaldıklarında bebekleri de bundan etkilenir. Uzmanlar anne adaylarının aşırı gürültülü ortamlardan uzak durmalarını tavsiye etmektedirler. Bu konuda yapılan bir araştırmada sürekli olarak yüksek gürültü ortamında bulunan anne adaylarının bebeklerinin , sessiz ortamlarda oturanlara göre daha düşük doğum ağırlığında doğduğu görülmüştür. Bunun nedeni gürültüye maruz kalan annelerin kanında bulunan ve bebeğin gelişimi için çok önemli olan hormonların yeterince salgılanmamasıdır. Gürültü bebeğin işitme duyusunu da zayıflatır. 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.