Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

11.09.2015
15.143
A+
A-
Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

Gelişme geriliği olunca neler olur?

Anne karnındaki bebeğin gelişme sürecinde her hangi bir problem nedeni ile gelişme geriliği olursa fetüs yeterli miktarda oksijen alamadığından bebek hareketlerinde zayıflama olur. Çünkü bebek olan gücünü kalbi ve beyni korumak için kullanacağından kendini çok yormayacak ve neredeyse yok denebilecek kadar az hareket ederek kaslarının ve organlarının az gelişmesine neden olacaktır. Bu durumun herhangi bir sakatlığa veya herhangi bir soruna yol açmaması için gelişme geriliği saptanan hamileliklerde daima bir uzman gözetiminde olmanın yararı vardır. Bebeklerinde gelişme geriliği saptanan anne adaylarının tahlil ve tetkikleri son derece özenle alınır ve çıkan sonuçlara göre de hamilelik süresince büyük bir ihtimamla takip altına alınır. Bebeğin tüm vücudunun gelişim geriliği açısından değerlendirilmesi ve bu duruma göre birkaç strateji belirleyerek uygulanan tedavi yöntemleri ile bebeğin gelişimini tamamlaması beklenir.

Anne karnında olan Bebeklerde kaç türlü gelişim geriliği olur?

Anne karnındaki bebekte iki türlü gelişim geriliği olur. Bunlar:

 1. Simetrik gelişim geriliği
 2. Asimetrik gelişim geriliği

Simetrik gelişim geriliği: hamilelik döneminde bebeğin karın, bacak boyu ve baş kısmında gelişim geriliği oluşmasıdır. Sık görülmese de görüldüğünde tehlikeli ve sıkıntılı bir durumdur. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren ortaya çıktığı için tedavi edebilme şansıda doğmuş oluyor. Gelişme geriliğine ise, anne adayının sigara tüketmesi veya pasif içici olması, gebelikte geçirilen hastalıklar (üst solunum yolları enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu, zatürre gibi hastalıklar),  anne adayının beslenmesine dikkat etmemesi, anatomik problemler, kromozom anomalileri gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Asimetrik gelişim geriliği: en sık görülen gelişme geriliğidir. Hamileliğin son dönemlerinde belli olmaktadır. Genel olarak baş ve bacak kısmının daha iyi gelişip karın bölgesinin gelişmemesi ile belli olan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa ise; anneden geçen kan akımının yavaşlaması neden olur. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları bu gurubun içindedir.

Bebekteki gelişim geriliği doğum esnasında nasıl anlaşılır?

Bebeklerde gelişim bozuklukları; eğer bebek en az 2500 grama henüz ulaşamamışsa bebekte gelişim geriliği var demektir. Ancak bu durum genetik de olabileceğinden detaylı araştırılıp öyle tanı koyulması gerekir.

Gelişim geriliğinin oluşum nedenleri nelerdir?

Gelişim geriliği bebeklerde genetik nedenlerle gerçekleştiği tanısı % 75 ihtimal dâhilindedir. Geride kalan % 25 lik kısmı ise bir takım sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin: simetrik gelişim geriliği, beyine giden kan miktarının az olması gibi sebeplere dayalı nedenlerden kaynaklanabilir.

Bebekte gelişim geriliği olmasında annenin büyük rolü vardır. Ancak baba adayı da anne adayına yardımcı ve destek olmalıdır. Annelerin çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. Bebeklerde gelişme geriliğine sebep olan en büyük faktör sigara ve alkol kullanımıdır. Bu durum direk anneyi bağladığından anneni hamilelik süresince alkol ve sigaradan her türlü uyuşturucu madde kullanımından uzak durması gerekmektedir.

Gelişim geriliğinde anne adayı kaynaklı nedenler

 1. Alkol, sigara gibi alışkanlıklar
 2. Yanlış ve hatalı beslenme
 3. Ruhsal açıdan ve bedensel açıdan fazla çalışıp bedeni yormak, fazla mesai yapmak
 4. Gebelik öncesi mevcut bir hastalığı olmak veya gebelik dönemi içerisinde bir hastalık oluşması gibi nedenlere bağlı bebeklerde gelişme geriliği oluşması (romatizmal hastalıklar, zehirlenme, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardır.
 5. Annenin kendisinin bakımsız olması, iyi beslenememesi, kendisinin ufak tefek olması bebeğinin düşük kiloda doğmasına neden olabiliyor.

Gelişim geriliğinde bebek kaynaklı nedenler

Anne karnında meydana gelebilecek tüm enfeksiyonlar bebeklerde gelişme geriliği yapabilir.  Kızılcık, kızamık gibi enfeksiyon hastalıklarının tümü, anne karnındayken gelişim geriliği yapar. Ayrıca kalp hastaları ve kromozom hastalıkları da gelişim geriliği yapmaktadır.

Plesenta kaynaklı nedenler

Plesentada oluşabilecek en ufak bir sorunda dahi bebekte gelişim geriliğine neden olabilir.

Bebeklerde gelişme geriliğinin tanısı nasıl konur?

Bebeklerde gelişme geriliği yukarda saydığımız nedenler var ise gerekli testler yapılarak oluşur. Öncelikle bebeğin kaçıncı haftasında olduğu saptanır. Daha sonra anneden hamilelik öyküsü alınır. Gerekli bütün önlemler alınarak anne adayı takip altına alınır. Yapılan testler sonrasında kesin tanı konmuş olur.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 83 YORUM
 1. Pinar dedi ki:

  Hocam merhaba
  Ben 36+5 teyim şuan ve bebeğinizin karın çevresinde
  Küçüklük olduğu 1 hafta 2 gün geride geliştiğini söyledi doktorumuz.bunun için perinatoljiye yönlendirdi.
  Ikisinin ölçtüğü karın çevresi şimdi farklı .başka bir üniversite hastanesi ne gideceğiz. Siz ne önerirsiniz nasıl bir yol çizelim bebegimizde bir sorun sağlık oluşur mu ?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar pınar hanım
   bebeğinizde gelişme geriliği var ise, elbetteki perinotoloji bölümüne başvurmanızı öneririm
   oradaki ultrason cihazları daha gelişmiş ve bakan kişiler daha deneyimlidir

  2. Ceylin dedi ki:

   Benim adet tarihim 13 agostu benim bebeğim 9 ağustos gozukuyo du ve şimdi 32 hafta 6 günlük oldum ama karın çevresi 14 gün geri de gidiyo kafasına kafası sorun değil ama karın çevresi önemli dedi ne den karın çevresi arkaya ksliyoki çok korkuyorum

   1. Editor Editor dedi ki:

    merhabalar ceylin hanım
    karın çevresi kilo oranın en net göstergesidir bu sebeple karın çevresinin geriden gelmesi bizim önemlidir
    lakin söylediğiniz son adet tarihi ile bebek ölçümleri her zaman aynı olmayabilir
    2 hafta ileri veyahut geri olabilir, önemli olan 2 haftadan daha fazla geri çıkmamasıdır
    endişe etmeyiniz

 2. Ssss dedi ki:

  Gecen hafta doktora gttgimde bebek 4 haftalikti beta hcg 2073du..adetim duzensiz oldugu icin son adet tarhmi hatrlamadm plansizdi.bu hafta gttim gelisim geriligi var haftaya kese buyumezse kurtaj yapicaz dedi beta hcg de 2076 ckti.napmam gerekiyor bebek gelismez mi illa kurtaj mi gerekiyor simdiden cok tesekkur ederim

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik keseniz görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   bu zaman dolduğunda, hala bebek oluşmamış görülüyor ise, evet o zaman tıbbi nedenli tahliye(yani kuretaj işlemi) olmanız gerekmektedir

 3. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba bn 33+2 haftalık hamileyim bebeğin değerleri ise Bpd31w5d
  Ac29w5d
  Fl29w
  1472kilo
  Ab60mm
  Sld3 ve gelişim geriliği ve akciğer gelişmesi için igne yapıldı ve suyu yetersizmis suanda alırlar mı bebeğimi yararmı

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar esra hanım
   gelişme geriliği izlenen bebeklerin tedavisi doğumdur
   doğum zamanına kadar ciğer olgunlaştırıcı iğne mutlak etkisini gösterecektir, bebeğinizin içeriden daha iyi çıkması adına yapılmıştır
   endişelenmeyiniz

 4. Naz dedi ki:

  Merhabalr hacam muaneye gittim kafa ölçümü 27 kol bacak 24 göbek ölçümü 25 haftalık cıktı göbek bağında tıkanma var dedi gelişimde gerileme olduu tespit edildi ne yapılmalı

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar naz hanım
   Dışarıdan yapılabilecek bir müdahale yoktur
   Beklemeniz gerekmektedir, yakın aralar ile ultrasona girmenizi öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.