Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

11.09.2015
15.284
A+
A-
Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

Gelişme geriliği olunca neler olur?

Anne karnındaki bebeğin gelişme sürecinde her hangi bir problem nedeni ile gelişme geriliği olursa fetüs yeterli miktarda oksijen alamadığından bebek hareketlerinde zayıflama olur. Çünkü bebek olan gücünü kalbi ve beyni korumak için kullanacağından kendini çok yormayacak ve neredeyse yok denebilecek kadar az hareket ederek kaslarının ve organlarının az gelişmesine neden olacaktır. Bu durumun herhangi bir sakatlığa veya herhangi bir soruna yol açmaması için gelişme geriliği saptanan hamileliklerde daima bir uzman gözetiminde olmanın yararı vardır. Bebeklerinde gelişme geriliği saptanan anne adaylarının tahlil ve tetkikleri son derece özenle alınır ve çıkan sonuçlara göre de hamilelik süresince büyük bir ihtimamla takip altına alınır. Bebeğin tüm vücudunun gelişim geriliği açısından değerlendirilmesi ve bu duruma göre birkaç strateji belirleyerek uygulanan tedavi yöntemleri ile bebeğin gelişimini tamamlaması beklenir.

Anne karnında olan Bebeklerde kaç türlü gelişim geriliği olur?

Anne karnındaki bebekte iki türlü gelişim geriliği olur. Bunlar:

 1. Simetrik gelişim geriliği
 2. Asimetrik gelişim geriliği

Simetrik gelişim geriliği: hamilelik döneminde bebeğin karın, bacak boyu ve baş kısmında gelişim geriliği oluşmasıdır. Sık görülmese de görüldüğünde tehlikeli ve sıkıntılı bir durumdur. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren ortaya çıktığı için tedavi edebilme şansıda doğmuş oluyor. Gelişme geriliğine ise, anne adayının sigara tüketmesi veya pasif içici olması, gebelikte geçirilen hastalıklar (üst solunum yolları enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu, zatürre gibi hastalıklar),  anne adayının beslenmesine dikkat etmemesi, anatomik problemler, kromozom anomalileri gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Asimetrik gelişim geriliği: en sık görülen gelişme geriliğidir. Hamileliğin son dönemlerinde belli olmaktadır. Genel olarak baş ve bacak kısmının daha iyi gelişip karın bölgesinin gelişmemesi ile belli olan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa ise; anneden geçen kan akımının yavaşlaması neden olur. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları bu gurubun içindedir.

Bebekteki gelişim geriliği doğum esnasında nasıl anlaşılır?

Bebeklerde gelişim bozuklukları; eğer bebek en az 2500 grama henüz ulaşamamışsa bebekte gelişim geriliği var demektir. Ancak bu durum genetik de olabileceğinden detaylı araştırılıp öyle tanı koyulması gerekir.

Gelişim geriliğinin oluşum nedenleri nelerdir?

Gelişim geriliği bebeklerde genetik nedenlerle gerçekleştiği tanısı % 75 ihtimal dâhilindedir. Geride kalan % 25 lik kısmı ise bir takım sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin: simetrik gelişim geriliği, beyine giden kan miktarının az olması gibi sebeplere dayalı nedenlerden kaynaklanabilir.

Bebekte gelişim geriliği olmasında annenin büyük rolü vardır. Ancak baba adayı da anne adayına yardımcı ve destek olmalıdır. Annelerin çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. Bebeklerde gelişme geriliğine sebep olan en büyük faktör sigara ve alkol kullanımıdır. Bu durum direk anneyi bağladığından anneni hamilelik süresince alkol ve sigaradan her türlü uyuşturucu madde kullanımından uzak durması gerekmektedir.

Gelişim geriliğinde anne adayı kaynaklı nedenler

 1. Alkol, sigara gibi alışkanlıklar
 2. Yanlış ve hatalı beslenme
 3. Ruhsal açıdan ve bedensel açıdan fazla çalışıp bedeni yormak, fazla mesai yapmak
 4. Gebelik öncesi mevcut bir hastalığı olmak veya gebelik dönemi içerisinde bir hastalık oluşması gibi nedenlere bağlı bebeklerde gelişme geriliği oluşması (romatizmal hastalıklar, zehirlenme, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardır.
 5. Annenin kendisinin bakımsız olması, iyi beslenememesi, kendisinin ufak tefek olması bebeğinin düşük kiloda doğmasına neden olabiliyor.

Gelişim geriliğinde bebek kaynaklı nedenler

Anne karnında meydana gelebilecek tüm enfeksiyonlar bebeklerde gelişme geriliği yapabilir.  Kızılcık, kızamık gibi enfeksiyon hastalıklarının tümü, anne karnındayken gelişim geriliği yapar. Ayrıca kalp hastaları ve kromozom hastalıkları da gelişim geriliği yapmaktadır.

Plesenta kaynaklı nedenler

Plesentada oluşabilecek en ufak bir sorunda dahi bebekte gelişim geriliğine neden olabilir.

Bebeklerde gelişme geriliğinin tanısı nasıl konur?

Bebeklerde gelişme geriliği yukarda saydığımız nedenler var ise gerekli testler yapılarak oluşur. Öncelikle bebeğin kaçıncı haftasında olduğu saptanır. Daha sonra anneden hamilelik öyküsü alınır. Gerekli bütün önlemler alınarak anne adayı takip altına alınır. Yapılan testler sonrasında kesin tanı konmuş olur.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 91 YORUM
 1. Ilker dedi ki:

  Merhabalar hocam esim bizim ve doktorun tahminlerine gore 6 haftalik hamile 5. haftasinda esimin kahverengi akintilari sonrasinda doktora gittigimizde 10 gun oncesiyle karsilastirdiginda bebegin kalp atislarinin normal oldugunu ama gelisiminin normal degerlerinin altinda oldugunu ve kendisine gore bebegin kalbinin duracagini soyleyip iki hafta sonra yine gelmemizi soyledi bizde hemen baska bir doktara daha gorunelim dedik (ilk gorundugumuz doktor ) bebegin 4hafta bir kac gunluk oldugunu kahverengi akintidan dolayi esime 12 dinlenme ve progestan verdi 13 gun sonra yine randevumuz var ama beklemk hic kolay olmuyor herhangi bir olumsuzlukla karsilasabilirmiyiz pariste yasiyoruz inanin turkiyedeki doktorlar bu konularda cok harika tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   Bu zaman dolmadı ise bekleyiniz ve endişe etmeyiniz
   Lakin doldu ise, o zaman malesef tıbbi nedenli tahliye (yani kuretaj)işlemi olmanız gerekmektedir

 2. Damla dedi ki:

  Merhabalar 35 haftalık hamileyim bebeğin karın bölgesinin 2 hafta geride olduğu söylendi ,dopler yapıldı . Karında gerilik harici bi problem yok fakat 37-38 haftalar da sezaryen söyleniyor. Sizce normal Doğum imkansız mı bebeğe zararı var mı ? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gelişim geriliği olan bebeklerin tedavisi doğumdur
   Lakin Doğum yöneteni sezeryan ile olmak zorunda değildir
   Günü tamamlandığında normal yoldan da doğurtulabilir

 3. Hilal dedi ki:

  Merhaba ben 38+4 haftalık gebeyim bebeğimin karın çevresi 36+4 dopplerde sadece bir damarda tanaiyon direnci çıktı ama bebeğimin kilosu şuan 3300 ve beynine giden oksijende çok iyiymiş sorun varmıdır

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan ultrasonda damarda direnç tespit edildi ise, tedbirli olmak gerekmektedir
   Evde mutlaka tansiyonunuzu ölçün 140/90 üzerinde tansiyon görürseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız
   Tansiyonlarınız normal çıksa bile 2 haftada bir doktor kontrolüne gitmenizi öneririm

 4. Muhammer dedi ki:

  Bebegimiz 36 haftalık ultrasonda kafası 36 karnı 32 haftalık olduğu söylendi ne yapmalıyız bi sorun çıkar mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   son adet tarihinize göre bebeğinizin bütün ölçüleri 36 hafta sadece karın ölçüsü 32 hafta ile uyumlu çıkıyor ise bebeğinizin gelişme geriliği olabilir
   bu durumu doktorunuza sorup açıklığa ulaştırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.