40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

Gelişme geriliği olunca neler olur?

Anne karnındaki bebeğin gelişme sürecinde her hangi bir problem nedeni ile gelişme geriliği olursa fetüs yeterli miktarda oksijen alamadığından bebek hareketlerinde zayıflama olur. Çünkü bebek olan gücünü kalbi ve beyni korumak için kullanacağından kendini çok yormayacak ve neredeyse yok denebilecek kadar az hareket ederek kaslarının ve organlarının az gelişmesine neden olacaktır. Bu durumun herhangi bir sakatlığa veya herhangi bir soruna yol açmaması için gelişme geriliği saptanan hamileliklerde daima bir uzman gözetiminde olmanın yararı vardır. Bebeklerinde gelişme geriliği saptanan anne adaylarının tahlil ve tetkikleri son derece özenle alınır ve çıkan sonuçlara göre de hamilelik süresince büyük bir ihtimamla takip altına alınır. Bebeğin tüm vücudunun gelişim geriliği açısından değerlendirilmesi ve bu duruma göre birkaç strateji belirleyerek uygulanan tedavi yöntemleri ile bebeğin gelişimini tamamlaması beklenir.

Anne karnında olan Bebeklerde kaç türlü gelişim geriliği olur?

Anne karnındaki bebekte iki türlü gelişim geriliği olur. Bunlar:

 1. Simetrik gelişim geriliği
 2. Asimetrik gelişim geriliği

Simetrik gelişim geriliği: hamilelik döneminde bebeğin karın, bacak boyu ve baş kısmında gelişim geriliği oluşmasıdır. Sık görülmese de görüldüğünde tehlikeli ve sıkıntılı bir durumdur. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren ortaya çıktığı için tedavi edebilme şansıda doğmuş oluyor. Gelişme geriliğine ise, anne adayının sigara tüketmesi veya pasif içici olması, gebelikte geçirilen hastalıklar (üst solunum yolları enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu, zatürre gibi hastalıklar),  anne adayının beslenmesine dikkat etmemesi, anatomik problemler, kromozom anomalileri gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Asimetrik gelişim geriliği: en sık görülen gelişme geriliğidir. Hamileliğin son dönemlerinde belli olmaktadır. Genel olarak baş ve bacak kısmının daha iyi gelişip karın bölgesinin gelişmemesi ile belli olan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa ise; anneden geçen kan akımının yavaşlaması neden olur. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları bu gurubun içindedir.

Bebekteki gelişim geriliği doğum esnasında nasıl anlaşılır?

Bebeklerde gelişim bozuklukları; eğer bebek en az 2500 grama henüz ulaşamamışsa bebekte gelişim geriliği var demektir. Ancak bu durum genetik de olabileceğinden detaylı araştırılıp öyle tanı koyulması gerekir.

Gelişim geriliğinin oluşum nedenleri nelerdir?

Gelişim geriliği bebeklerde genetik nedenlerle gerçekleştiği tanısı % 75 ihtimal dâhilindedir. Geride kalan % 25 lik kısmı ise bir takım sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin: simetrik gelişim geriliği, beyine giden kan miktarının az olması gibi sebeplere dayalı nedenlerden kaynaklanabilir.

Bebekte gelişim geriliği olmasında annenin büyük rolü vardır. Ancak baba adayı da anne adayına yardımcı ve destek olmalıdır. Annelerin çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. Bebeklerde gelişme geriliğine sebep olan en büyük faktör sigara ve alkol kullanımıdır. Bu durum direk anneyi bağladığından anneni hamilelik süresince alkol ve sigaradan her türlü uyuşturucu madde kullanımından uzak durması gerekmektedir.

Gelişim geriliğinde anne adayı kaynaklı nedenler

 1. Alkol, sigara gibi alışkanlıklar
 2. Yanlış ve hatalı beslenme
 3. Ruhsal açıdan ve bedensel açıdan fazla çalışıp bedeni yormak, fazla mesai yapmak
 4. Gebelik öncesi mevcut bir hastalığı olmak veya gebelik dönemi içerisinde bir hastalık oluşması gibi nedenlere bağlı bebeklerde gelişme geriliği oluşması (romatizmal hastalıklar, zehirlenme, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardır.
 5. Annenin kendisinin bakımsız olması, iyi beslenememesi, kendisinin ufak tefek olması bebeğinin düşük kiloda doğmasına neden olabiliyor.

Gelişim geriliğinde bebek kaynaklı nedenler

Anne karnında meydana gelebilecek tüm enfeksiyonlar bebeklerde gelişme geriliği yapabilir.  Kızılcık, kızamık gibi enfeksiyon hastalıklarının tümü, anne karnındayken gelişim geriliği yapar. Ayrıca kalp hastaları ve kromozom hastalıkları da gelişim geriliği yapmaktadır.

Plesenta kaynaklı nedenler

Plesentada oluşabilecek en ufak bir sorunda dahi bebekte gelişim geriliğine neden olabilir.

Bebeklerde gelişme geriliğinin tanısı nasıl konur?

Bebeklerde gelişme geriliği yukarda saydığımız nedenler var ise gerekli testler yapılarak oluşur. Öncelikle bebeğin kaçıncı haftasında olduğu saptanır. Daha sonra anneden hamilelik öyküsü alınır. Gerekli bütün önlemler alınarak anne adayı takip altına alınır. Yapılan testler sonrasında kesin tanı konmuş olur.

 

Bu Haber 50.004 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 11.09.2015 Cum 12 : 11

YORUM YAZ
 1. esra dedi ki:

  merhaba 38/5 gün hamileyim ve doktora gittiğimde bebeğin 35.haftalık olarak görünüyor. bebeğin kilosu 2900,00 denildi ama boy bilgi alamadım. doktor konu ile ilgili ayrıntı bilgi vermediğinden çok endişeliyim. konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

 2. Bahriye dedi ki:

  Merhaba 37. Haftadayim ama bebeğimin kilosu 2400 çıkıyor. Doktor 35. Hafta da gösteriyor gelişimini dedi. Bebeğimin kilosu haftasına göre düşük. Gelişim problemi var mı endişeliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Bahriye hanım 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.3 haftadan fazla olan farklılıklarda bebeğe giden kan akımlarına bakılmalı.Bebeğinizin kilo alımı için bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.
   Beslenme listenizi aşağıdaki bilgilere göre planlayın.
   • günde 3- 4 su bardağı kadar yağsız süt, yoğurt, ayran, kefir,
   • günde 3 – 4 köfte büyüklüğü kadar yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi,
   • günde 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze ve salata,
   • haftada 2 kez kuru baklagil yemeği,
   • haftada 2 kez balık,
   • tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları tüketmelisiniz.

 3. Gamze dedi ki:

  Merhaba 7 hafta 5 günlükken kontrole gittim ve bana kalp atısı yok dedi ve gelişşmi az dedi bebegimde bi sorun varmı yoksa bu tür durumlar normalmi lütfen cvb😞😞

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım gebelik haftanız doğruysa kalp atımları başlamış olmalıydı.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Geç yumurtlama konusunda ultrason muayenesi ile belirlenir.Geç yumurtlama dahi olsa en fazla 10-14 gün beklenir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason ile kontrol olun.

 4. asya dedi ki:

  mrb kolay gelsin gecen ay hamilelğimin 12. haftasına olmasına rağmen 8.haftadan sonra gelişimini tamamlamadığını almamız gerektiğini söylediler.bun dan 2 sene öncesinde de aynısını yaşamıştım,şimdi tekrardan çocuk istiyoruz ama çok korkuyorum 3.kez böyle bişey olur mu diye bu 2 hamileliğimde de vitamin ve folic kullanmamıştım sizden ricam bunları kullanmamamın bi etkisi olabilir mi şuan düzenli folic kullanıyorum.şimdiden teşekkür ederim.

 5. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam benim sat 6 ocak gebelik haftam 27.5 ama doktorum 25.3 dedi gelişim geriligi varmis.tahlil istediler Yaptiracam.endiselenmeliyim yoksa bir jafta bi gerilik normalmidir…ikinci gebeligimdede var denildi ama sonradan bisey cikmadi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır. 3 haftadan fazla farklarda bebeğe giden kan akımlarına bakılmalı.Değerlendirme gerekir.

 6. Alev dedi ki:

  Merhaba hocam ben 21kasım 2016 son adet tarihim. Normalde otuzuncu haftada olmam lazımken 27.hafta gorunuyor . Gerileme var dedi doltor ne gibi önlemler alabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Alev hanım 3 haftaya kadar farklar normal olarak karşılanır. 3 haftadan fazla olan farkta bebeğe giden kan akımlarına bakılmalı değerlendirme gerekir.Fark açılırsa perinatoloji uzmanına başvurun.
   BESLENME KONUSUNDA
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz

 7. Elif dedi ki:

  Merhabalar. Benim son reglim 6 nisan. 7 haftalık hamileyim doktora gittiğimde ise daha 4 haftalık göründüğünü ve kalp atımıları olmadığını söyledi henüz bi kanamam da yok haftaya tekrar çağırdı yine kalp atımı ve gelişme olmaz ise ne yapmalıyım bunun sonucu küryan mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 8. Gizem dedi ki:

  Merhabalar benim son reglim 27 mart buna göre ben 8.5 haftalık hamile olmam gerekirken doktora gitiğimde doktor 7 yada 7.5 haftalik oldugunu soyluyor dün kendi doktoruma kalp atisi icin gittim doktor suanlik kalp atisi yok tekrar carsamba gel dedi bende ozel hastane olmasindan kaynakli para icin yapa bilceklerini dusunerek devlet hastanesine gittim ordaki doktorda aynisini dedi bebek haftana gore kucuk gozukuyor gelisim geriligi olan bir gebelik olabilir dedi her hamilelik dogumla sonuclanmiya bilir dedi pazartesi gel kan ver daha sonrada 10 sonra tekrar gel bu 10gunun icinde kanaman olurda dusuk yaparsan zaten kucuk oldugundan kurtaj gerek yok kendiliginden duser ama dusmezse 10 gun sonra tekrar bakalim dedi sizce gec donlenme olus olamaz mi kalp atisi olmaz mi ilerleyen gunlrrde

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 9. Merve dedi ki:

  Ben 4 haftalık hamileyim ama bebeğim gelişim göstermiyor alınması mı lazım hafif hafif de lek ve karın ağrısı var ne yapabilirim eğer aldırmazsam canlanabilirmi acaba bana bi zararı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım Sağlıklı bir gebelikte kanda bet HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.Bebeğinizin gelişim göstermediğini doktorunu mu söyledi.Seri kanda beta HCG ölçümlerinde kan değerindeki artışlar nasıl.

 10. Gülten dedi ki:

  Merhaba admin
  Bebeğin ilk iki ayında gelişememesi 5 hafta olarak kalması nedenleri ve tedavisi var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Gülten hanım gelişmeme derken kalp atımlarından bahsediyorsanız. Gebelik haftanıza göre kalp atımları izlenmesi gerekirdi.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.