Anne karnında hafta hafta bebeğin gelişimi

25.07.2018
640
A+
A-
Anne karnında hafta hafta bebeğin gelişimi

Hamileliğin 1. ve 2.Haftası

Hamileliğinizin 1.ve 2. haftasında adet döneminiz sona ve vücudunuz yumurtlamaya hazırlanır. Çoğu kadın için, yumurtlama son dönemin ilk gününden yaklaşık 11 – 21 gün sonra gerçekleşir. Cinsel ilişki sırasında vajinaya binlerce sperm salınır. Spermler serviks ve fallop tüpü içinden geçip ve yumurtaya ulaşırsa yeni bir insanın temeli olan zigot olarak adlandırılan tek bir dizi 46 kromozom oluşur. Döllenmiş yumurta, fallop tüpünden rahme doğru ilerleyerek birkaç gün geçirir, hücrelere bölünüpblastosist haline gelir ve sonunda uterus(rahim) içinde yerini alır. 6-12. günden itibaren blastosist, rahime gömülür ve embriyonik evreye başlar.

Hamileliğin 3.Haftası-Fetal Gelişimin 1.Haftası

Embriyo 3.haftaya geldiğinde, beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistemin gelişmesiyle birlikte birçok temel büyümeden geçer. Amnios zarı ve nöral tüpler oluşmaya başlamıştır.

Hamileliğin 4.ve 5.Haftası-Fetal Gelişimin 2.ve 3.haftası

Bu hafta embriyonun kol ve bacak tomurcukları oluşur, ancak açıkça ayırt edilemez. Kalp sabit bir ritim şeklinde atar. Plasenta hCG de dahil olmak üzere bazı önemli hormonları oluşturmaya ve üretmeye başlamıştır. Ana damarlar boyunca kan hareketi olur. Göz ve kulak haline gelecek erken yapılar oluşur. Bu hafta ayrıca göbek kordonunun da gelişmeye başladığı haftadır.

Hamileliğin 6.Haftası-Fetal Gelişimin 4.Haftası

Embriyonun akciğer, çene, burun ve damak oluşumu bu haftadan itibaren başlar. El ve ayak tomurcukları parmak ve ayak parmakları haline gelecek olan ağ yapılarına sahiptir. Beyin karmaşık kısımlarına girmeye devam eder. Kalp atışı ultrasonla henüz duyulamasa da vajinal ultrasonla duyulabilir.

Hamileliğin 7.Haftası-Fetal Gelişimin 5.Haftası

7 haftalık gebelikte, embriyonun küçük gövdesinde temel organlar oluşmaya başlar. Saç, göz kapakları ve dil oluşmaya başlar. Dirsekler ve ayak parmakları, gövde düzleşmeye başladıkça daha net görünmeye başlarlar. Bu hafta baş gövdeden ayrılır ve ağız boşluğuyla birlikte parmak araları ayrılmaya başlar.

Hamileliğin 8.Haftası-Fetal Gelişimin 6.Haftası

Kulaklar dışarıdan ve içeriden oluşmaya devam eder. Yetişkin bir insanda mevcut olan her şey şu anda küçük embriyoda da mevcuttur. Kemikler oluşmaya başlar ve kaslar büzülür. Yüz özellikleri olgunlaşmaya devam eder ve göz kapakları daha da gelişir. Embriyo yaklaşık 1 inç uzunluğunda ve bir fasulye büyüklüğündedir. Embriyonun uzuvları bu haftadan itibaren uzamaya başlar.

Hamileliğin 9.ve 13.Haftası-Fetal Gelişimin 7.ve 11.Haftası

Gebelikte 10 hafta geride bırakıldığında embriyo embriyonik periyodun sonuna gelir ve fetal periyodu başlatır. Fetüs yaklaşık 3 inç uzunluğunda büyümüş ve yaklaşık bir ons ağırlığındadır. Cinsel olarak dış genital organlar açıkça erkek ya da dişi olarak oluşmuş, ancak yine de ultrasonda net olarak görülmesi zordur.Fetüsün göz kapakları kapanır ve hamileliğin 28. haftasına kadar tekrar açılmaz. Fetüsün kafası neredeyse kendisinin yarısı kadardır. Bu hafta tırnak ve bağırsak gelişimi başlar.

Hamileliğin 14.ve 16.Haftası-Fetal Gelişimin 12.ve 14.Haftası

Hamileliğin bu haftalarında fetüsün cildi şeffaftır ve ince bir saç yapısı başının üzerinde oluşmaya başlar. Fetüste artık emme, yutma eylemleri başlamıştır ve amniyorik sıvısını yutmayı öğrenir. Her insanı bireyselleştiren parmak izleri artık fetüsün küçük parmaklarında da gelişmeye başlar. Bu hafta bebeğin ilk bağırsak hareketleri başlar. Fetüs artık annesinin karnında daha fazla hareket etmeye başlar. Ter bezleri gelişmiştir ve karaciğer ve pankreas sıvı sekresyonları üretir. Fetüs 6 inç uzunluğundadır ve yaklaşık 4 ons ağırlığındadır.

Hamileliğin 17.ve 20.Haftası- Fetal Gelişimin 15.ve 18.Haftası

Bebeğin hareketleri artık anne tarafından daha sık hissedildiği bir noktaya ulaşır.  Bu haftadan itibaren kaşlar, kirpikler büyür ve parmaklar da gelişmeye başlar. Fetüsün derisi birçok değişiklikten geçer ve yirminci haftada vernix üretmeye başlar. Vernix, fetüsün cildini amniyotik sıvıdan korumak için beyaz bir macunsu maddedir. Artık kontrollerde rahat bir şekilde fetal kalp atışı duyulabilir. Fetüs 8 inç uzunluğa ulaşmış ve yaklaşık 12 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 21.ve 23.Haftası-Fetal Gelişimin 19.ve 21.Haftası

Bebeğin tüm vücudu değişiyor ve fetüs gelişmeye başladıkça şeffaflığı azalıp yeni doğan halini almaya başlar. Gözlerin tüm bileşenleri gelişmiş duruma gelir. Karaciğer ve pankreas tamamen gelişmek için çok çalışır. Fetüs yaklaşık 10-11 inç uzunluğa ulaşır.

Hamileliğin 24.ve 26.Haftası-Fetal Gelişimin 22.ve 24.Haftası

Bebeğiniz eğer bu haftalarda doğarsa tıbbi teknolojinin de imkanlarıyla hayatta kalabilir. Fetüste bu hafta uyku ve uyanma döngüleri gelişir ve anne adayları da bu anları hissedecektir. Akciğerde hava kesecikleri oluşmaya başlar ve beyin ilerleyen haftalarda hızla gelişir.  Sinir sistemi, bazı fonksiyonları kontrol edecek kadar gelişir. Fetüs yaklaşık 14 inç uzunluğa ulaştı ve yaklaşık olarak 1 kiloya yaklaştı.

Hamileliğin 27.ve 32.Haftası-Fetal Gelişimin 25.ve 30.Haftası

Fetüs bu haftada vücut üzerinde yağ depolamaya başlar ve kilo alımları hızla artar. Birkaç hafta boyunca boyun 15-17 inçe ulaşır. 32 hafta . akciğerler henüz tam olarak olgun değildir, ancak bazı ritmik solunum hareketleri meydana gelir. Kemikler tamamen gelişmiştir, ancak yine de yumuşak ve bükülebilirdir. Fetüs kendi kalsiyum, demir ve fosforunu depolar. Göz kapakları, ilk trimesterin sonundan beri kapatıldıktan sonra ilk kez bu haftalarda açılır.

Hamileliğin 33.ve 36.Haftası-Fetal Gelişimin 31.ve 34.Haftası

Bu hafta fetüs doğum için hazırlık yapmaya başlar ve doğum pozisyonuna geleceği haftayı kapsar.Fetüs daha hızlı kilo almaya başlar. Fetüs şimdi 16-19 inç ve yaklaşık olarak 2-3 kg ağırlığındadır.

Hamileliğin 37.ve 40.Haftası-Fetal Gelişimin 35.ve 38.Haftası

Bebek bu haftaya geldiğinde artık doğmaya hazırdır.Bebeğiniz büyüdükçe, fetal hareketlerde de bir değişiklik fark edebilirsiniz. Cenin hareketinde bir azalma fark ederseniz, hemen doktorunuzla iletişime geçin ve durumunuzu bildirin.Fetüsün tırnakları uzadı ve doğumdan hemen sonra kesilmesi gerekecek hale geldi. Küçük meme tomurcukları her iki cinsiyette de mevcut hale gelir. Anne, fetüsün hastalığa karşı korunmasına yardımcı olacak antikorlarla beslenir. Tüm organlar gelişir, akciğerler doğacağı güne kadar tamamen olgunlaşır. Fetüs yaklaşık 19 -21 inç uzunluğundadır ve 3-4 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.