Anne sütünün faydaları nelerdir

25.11.2013
21
A+
A-
Anne sütünün faydaları nelerdir

Emzirmenin Faydaları

       Normal şartlar altında, anne sütü Allah’ın bebekler dünyaya gelmeden besinlerini annelerinin göğsüne hazır vaziyette verdiği kusursuz ve bebekler için olabilecek en iyi besin kaynağıdır.Emzirmenin
faydalarını sıralarsak;

Anne sütünde ; inek sütünde ve hazır mamalarda bulunmayan en az 100 besin maddesi vardır. Anne sütü içeriğinde yer alan maddeler gerektiği kadar annenin kan dolaşımından seçilir ve bebek için özeldir.Bebek doğduktan sonraki ilk gelen süt ile bir ay sonra göğüsten gelen süt aynı değildir.Sütün bileşimi günden güne , bebek büyüdükçe ve değiştikçe bebeğin durumuna göre değişir. Besleyici maddeler bebeğin gereksinimine uygundur.Anne sütünden inek sütüne geçmek beslenme kusurlarına yol açabilir.

Anne sütünün sindirimi inek sütünden daha iyidir.Anne sütündeki protein inek sütünün içeriğinde yer alan proteinden daha besleyicidir ve hazmı daha kolaydır.Anne sütünün ve inek sütünün yağ içeriği benzerdir ancak anne sütündeki yağ daha iyi hazmedilir.

Anne sütünün bebeklikte ve ileriki yıllarda şişmanlığa neden olma olasılığı düşüktür.

Hemen hiçbir bebek anne sütüne karşı alerjik değildir ( ancak bazıları, süt dahil , annelerinin aldığı bazı gıdalara alerjik tepki verebilir ).İnek sütü bebeklerde alerji yapabilir .

Anne sütü alan bebekler , anne sütünün hazmı kolay olduğundan kolay kolay kabız olmazlar.İshal oldukları da çok nadirdir, çünkü anne sütü ishale neden olan organizmaları da yok eder ve sindirim sisteminin yararlı bakteriler üretmesini sağlar.

Anne sütü inek sütünde bulunan mineral tuzların üçte birini içerir.İnek sütündeki fazladan sodyum bebeğin böbrekleri için zorluk yaratır.

Anne sütü daha az fosfor içerir.İnek sütündeki yüksek fosfor oranı bebeklerin kanındaki kalsiyum azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Anne sütü alan bebekler , inek sütü alan alan bebeklere göre daha az hasta olurlar.Anne sütü bebeklerde bağışıklık etmenlerini sağlar.
*Biberondan emmek yerine emzirmek daha fazla çaba gerektirdiği için, bu çene , dişler ve damağın en iyi şekilde gelişmesini sağlar.

Anne sütü güvenlidir.Bozulma veya ekşime riski yoktur.Her an taze olarak bebek için hazırdır.

Anne sütü kullanışlıdır.Önceden planlanması, paketlenmesi gerekmez ;bir gerece ihtiyaç yoktur.Her zaman her yerde kullanılabilir ( arabada, uçakta , gece yarısı ) .Anne sütü hep doğru ısıdadır.

Anne sütü ekonomiktir.Şişe , sterilizatör ya da mama almak gerekmez.

Emzirme , kadınların menopoz öncesi meme kanseri olma riskini azaltır.

Emzirmek rahmin gebelik öncesi boyutuna dönemsini hızlandırır ve doğum sonrası vajinal akıntıyı azaltır.

Emzirme yumurtlama ve adeti bir dereceye kadar baskılar.Güvenli bir doğum kontrol olmasa da, emzirdiği sürece kadının adetlerini geciktirebilir.

Emzirmek gebelik sırasında biriken yağların yakılmasına yardım edebilir.

Emzirme yeni anne için zorunlu dinlenme sağlar; özellikle doğum sonrası ilk 6 haftada bu önemlidir.

Emzirme anne ile bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.