Aşama aşama tüp bebek tedavisi

12.03.2013
26
A+
A-
Aşama aşama tüp bebek tedavisi

AŞAMA AŞAMA TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp bebek tedavisi anne adayından elde edilen yumurtalar ile baba adayından elde edilen spermlerin vücut haricinde laboratuar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin oluşturulması ve döllenme sonrasında meydana gelen embriyoların anne rahmine transfer edilerek gebelik oluşmasının sağlanmasını kapsayan bir yardımcı üreme tedavisidir.

Tüp bebek tedavisi iki yöntem kullanılarak uygulanmaktadır.

1. Yöntem klasik tüp bebek uygulamaları(IVF fertilizasyon)

2. İkinci Yöntem ise ICSI (mikroenjeksiyon)

Mikroenjeksiyon yöntemi tüp bebek tedavilerinde daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi ile sperm miktarı az olan erkeklerde daha yüksek başarı sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavisinin aşamaları

Birinci aşama;ilk görüşme ve adayların değerlendirilmesi:

tupbebek-gorusmeİlk görüşmede çiftlerde daha önce uygulanan tedaviler, daha önce gebeliğin oluşup oluşmadığı ve doğum, düşük gibi olayların yaşanıp yaşanmadığı hakkında bilgi alınır. Daha evvelki incelemelere ait tahliller değerlendirilir. Gerektiği takdirde bazı incelemeler yeniden yapılabilir. Bu sebeple baba adayının tüp bebek tedavisi için gideceği görüşmeden 3 gün öncesine kadar cinsel birliktelikte bulunmaması gerekir. anne adayı için rahim filmi ve ultrason inceleme yapılır. Değerlendirmeler sonucunda tüp bebek tedavisi için karar alınır ve hangi tedavi protokolünün uygulanacağı ve tedavinin ne zaman başlayacağı belirlenir.

 İkinci aşama:;yumurtalıkların uyarılması ve yumurta oluşturulması:
İkinci aşamada amaç yumurtalıklarda oldukça fazla yumurta oluşturmaktır. Yumurta oluşumu içinfarklı yapılarda hormon içerikli ilaçlar kullanılır. Kullanılan ilaçlar cilt altı, karın bölgesi gibi alanlardan uygulanmaktadır. İlaçların kullanımı anne adayının adet döneminde uygulanmaya başlanır ve yaklaşık olarak 15 gün kadar devam eder. Standartlara göre bir kadında ayda sadece bir tane yumurta üretimi sağlanır. Ancak kullanılan ilaçların yardımı ile ayda üretilen yumurta sayısı 5 – 10 âdete kadar çıkartılabilmektedir. Aynı zamanda yumurta gelişim aşamasında anne adayları farklı aralıklar ile ultrason ve kan tetkikler ile kontrol altında tutulur. Bu incelemeler ile yumurtaların erken dönemde çatlamaları önlenir. Yumurtalarda hedeflenen gelişme sağlandıktan sonra çatlama iğnesi ile yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Yumurta ne kadar fazla oluşturulur ise embriyo sayısında artış yaşanır. Çok sayıda oluşan embriyolardan da en sağlıklı ve kaliteli olanı seçilerek anne rahmine transfer edilir. Bu nedenle gebelik şansını artırmak için yumurta sayısı oldukça önemlidir.

Üçüncü aşama; Yumurta toplama işlemi(OPU):
Yumurtalarda hedeflenen büyüklüğe ulaşıldığı zaman çatlatma iğnesinden ortalama 36 saat sonra yumurtaların toplanma işlemine geçilir. OPU adı verilen teknik ile yumurtalar toplanmaya başlanır. Toplama işlemlere özel kanüller ile yapılmaktadır. Kanül yardımı ile yumurtalara ayrı ayrı ulaşarak yumurtaların aspire edilmesi sağlanır. Yumurta toplama işlemi yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Yumurta toplama işlemleri hastaların durumuna göre lokal ya da genel anestezi yardımı altında yapılmaktadır. Üçüncü aşamada gelişimi tamamlanmış yumurtalar toplanarak uygun bir ortamda bekletilir. Toplanan yumurtalar mikroskop yardımı ile değerlendirildikten sonra korunmak amacı ile özel hazırlanmış sıvılar içine alınır. Yumurta toplama aşamasının uygulandığı gün baba adayı da sperm verir. Sperm elde edilemeyen erkeklere mikro tese yöntemi uygulanarak sperm elde edilebilir. Yumurta toplama işlemi aşırı ağrıların oluşmasına neden olan bir aşama değildir. İşlem sonrasında anne adayı hafif ağrılara maruz kalabilir. Ancak endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Basit ağrı kesiciler ile hastaya müdahale edilebilir. Bazı hastalarda kanama görülebilir. Bu durum geçici bir durumdur ve müdahale etmeye gerek yoktur.

Dördüncü aşama; döllenme (IVF – ICSI yöntemi):
Dördüncü aşamada anne adayından elde edilen yumurtalar ve baba adayından elde edilen spermler vücut ortamına yakın uygun bir laboratuar ortamında birleştirilerek döllenmenin oluşması sağlanır. Sperm elde edilemeyen baba adaylarından mikro TESE tekniği ile sperm elde edilir. döllenen yumurtalar ile embriyo oluşması sağlanır.

Döllenme işlemi iki şekilde uygulanmaktadır;

IVF (İn-vitro-fertilizasyon):
Bu uygulama ile erkekten elde edilen spermler yumurtaların etrafına bırakılarak spermlerin yumurtayı kendiliğinden döllemesi amaçlanır. Bu uygulama klasik tüp bebek uygulaması olarak adlandırılmaktadır.

 ICSI( mikroenjeksiyon):
Bu uygulama ile yalnızca bir adet sperm mikroskobik teknik ile sadece bir yumurtanın içine enjekte edilir ve döllenmenin oluşması hedeflenir. Mikroenjeksiyon yöntemi klasik tüp bebek uygulamasına oranla daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak döllenme oranı daha yüksek olmaktadır.

Peki, hangi hastalar için mikroenjeksiyon tekniği uygundur?

• Daha evvel klasik tüp bebek yöntemi denenmiş ancak başarısız olunmuş hasta gruplarında

• Sebebi belli olmayan kısırlık vakalarında

• Sperm miktarı, kalitesi az olan ve azosperm hastalarında

• Preimplantasyon genetik tanı uygun görülen hastalarda

sağlanmış olduğu yumurtalar uygun bir ortama ( besi yerine) alınarak çoğalması beklenir. Döllenme işleminden yaklaşık olarak 16 – 18 saat sonra döllenmenin oluşup oluşmadığı kontrol edilir ve embriyo transfer aşamasında kaç adet embriyo transfer edileceğine karar verilir.

Beşinci aşama; embriyo transferi:
Döllenme sağlanan yumurtalarda bazı incelemeler yapılır ve sağlıklı embriyolar seçilir. Daha sonra embriyo transfer edilecek gün belirlenir. Anne adayı transfer anında aynı jinekolojik muayene pozisyonunda yatar ve rahim ağzı ve vajinal bölgenin hijyeni sağlanır. Ardından katater kullanılarak ultrason eşliğinde Beşinci aşama ile beraber yumurtalar döllenmesi sonucu oluşan embriyolar 10 – 15 dakikalık bir uygulama ile anne rahmine transfer edilir. Bu işlem esnasında ve sonrasın anne adayı ağrılara maruz kalmaz. Anne adayının biraz dinlenmesi sağlandıktan sonra evde kullanacağı ilaçlar ile alakalı açıklama yapılarak evine yollanır. Gebeliğin oluşup oluşmadığını kontrol etmek için embriyo transferinden 12 sonra kanda gebelik testi yapılır.

Tüp bebek tedavisi aşamaları ne kadar süre içinde tamamlanır?

Tüp bebek tedavisinde en zorlu süreci anne adayı yaşar. Çünkü baba adayı sadece ilk görüşmede ve yumurta toplama işleminin gerçekleştiği gün sperm vererek tedaviye dâhil olur. Fakat anne adayı tedavi sonlanana kadar her aşamada tüp bebek merkezinde bulunmalıdır. Tüp bebek tedavisinin hiçbir aşaması hastanede yatmayı gerektirmez. Tedavi 1. Aşamadan itibaren son aşamaya kadar yaklaşık 1 ay kadar devam eder.

Tüp bebek aşamaları ne kadar sürede tamamlanır?

• Birinci aşama 1 gün içinde tamamlanır. İlk görüşmeden sonra tedaviye başlama günü belirlenerek adaylara randevu verilir.

 • Randevu verilen gün ikinci aşama uygulanmaya başlanır. İkinci aşama yaklaşık 15 gün kadar devam eder.

• Üçüncü aşama olan yumurta toplama işlemi yarım saatlik bir zaman diliminde tamamlanır ve anne adayı birkaç saat dinlendikten sonra evine yollanır.

 • Üçüncü aşamadan birkaç gün sonra anne adayı tekrar tedavinin uygulandığı merkeze gider ve döllenme sonucu elde edilen embriyolar kısa ve basit bir işlem ile anne rahmine transfer edilir. Bu işlemin ardından anne adayı birkaç saat dinlendikten sonra evine yollanır ve gebelik testi yapılana kadar beklenir.

 Tüp bebek tedavisinde uygulanan aşamalar hastaya ve merkeze göre farklılık gösterir mi?

Adayların yapısal özelliklerine, yaşlarına ve kısırlığa neden olan faktöre göre tedavi planı ve uygulanan ilaçlarda bazı değişiklikler yapılabilir. Fakat yukarıda sıralanan 5 aşama ve ilerleyiş durumu her merkezde aynı şekildedir.

 Tüp bebek uygulamalarında gerçekleştirilen aşamalar arasında cinsel birliktelik sakıncalı mıdır?

Tüp bebek tedavisinde başlandığı an itibari ile cinsel birliktelik yasaklanır. Tedaviye başlamadan 3 gün öncesinde cinsel birliktelik sonlandırılmalıdır. Şayet
gebelik sağlanır ise doktorun cinsel ilişki yasağını kaldırana kadar yine cinsel birliktelikte bulunmamak gerekir. Tedaviyi gerçekleştiren doktor bu konu hakkında hastasını bilgilendirecektir.

Yapılan yolculuklar tüp bebek tedavisini olumsuz etkiler mi?

Tedaviyi gerçekleştiren doktor yolculuk yapılması için bir sakınca görmemiş ise tedavi arasında yolculuk yapılabilir. Ancak gebeliğin oluşması ile beraber yolculuk doktor tarafından bir müddet yasaklanabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank tüp bebek dedi ki:

    Vücudun haricinde döllenen ovum da 3-4 günlük bir gelişme aşamasından hemen sonra döl yatağı içine yerleştirilerek, normal bir hamilelik sağlanabilir. Kadının yumurtlama zamanında basit bir müdahaleyle, karın boşluğuna girilerek, yumurtlamak sebebiyle olan yumurtalıktan, olgunlaşmış yumurta hücresi alınır. Bu yumurta hücresinin, saf koşullara oranlı bir ortamda, bir tüp içerisinde erkek döl hücresi ile birleşmesi yani döllenmesine olanak tanınır .Yani kadının fallopborularında mekanik bir engel sebebiyle olamayan bu döllenme olayı, dışarda bir deney tüpü içerisinde yapılabilmektedir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.