Aşılama nedir , nasıl yapılır ?

28.03.2015
155
A+
A-
Aşılama nedir , nasıl yapılır ?

Aşılama nedir?

Aşılama olarak adlandırılan uterus içi tohumlama (Intrauterineinsemination:IUI)baba adayından alınan spermlerin doğrudan uterus içerisine yerleştirildiği bir kısırlık tedavisidir. Bu uygulamanın amacı fallop tüplerine ulaşan sperm sayısını artırarak yumurta hücresinin döllenme şansını artırmaktır. Burada yapılan işlem, basit bir ifade ile yumurta hücresi ile buluşacak olan sperm sayısını artırarak yumurta hücresinin döllenme şansını artırmaktır.  Aşılama  yönteminde döllenme olabilmesi için spermlerin az da olsa hareket yeteneğine sahip olmaları ve döllemeye engel ileri derecedeanomalilerinin bulunmaması gerekir.

Aşılama yöntemi daha çok, sperm hücreleri normale göre daha az hareketliliğe sahip olan erkeklerin çocuk sahibi olması için düşünülen bir kısırlık tedavi yöntemidir. Diğer taraftan, aşılama uygulamasının başarılı olabilmesi için anne adayının, nedeni belirlenmiş bir kısırlık sorununun olmaması gerekir. Bu yönüyle değerlendirilecek olursa aşılama yöntemi anne adayından ziyade erkeğe bağlı kısırlıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Aşılama yöntemiyle kısırlık tedavisi Nasıl yapılır?

Aşılama tedavisinde işe anne adayının yumurtalıklarının (ovaryumların) uyarılması ile başlanır. Çünkü çoklu yumurtlama sağlanmadan, doğal yumurtlama evresinde oluşan tek bir yumurta ile aşılama tedavisi yapılması gebelik şansını çok fazla artırmaz. Kadında gebelik için hiçbir problem olmasa bile tek yumurta ile yetinilmez, yumurtalıklar uyarılarak daha fazla yumurta hücresinin elde edilmesi sağlanır. Yumurtalıkların uyarılmasındaanne adayına klomifensitrat, letrozol gibi haplar veya enjesiyonlagonadotropin verilir. Hapların bazı olumsuz yanları ve etkinliğinin daha az olması nedeniyle genellikle iğne tercih edilir. İğne uygulamasının tek olumsuz tarafı daha pahalı olmasıdır.

Yumurtalıklar uyarıldıktan sonra yumurtaların gelişimi ultrasonla takip edilir. Yumurtalar yeterli olgunluğa geldiğinde yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen humanchorionicgonadotropin (HCG) tatbik edilir. Bu inenin tatbikinden 30-40 saat sonra ovulasyon yani yumurtlama gerçekleşeceği için bu kadar süre sonra aynı zamanlı olarak erkekten sperma alınır. Alınan spermlerin hareketliliğini artıracak gerekli işlemler yapıldıktan sonra bu spermler rahim içine verilir. Eğer uyarılan yumurtalıklardan elde edilen yumurta sayısı dörtten fazla olursa hepsinin de döllenmesinin gerçekleşmesi durumundaçoğuz gebelik riskinin olacağı dikkate alınmalı ve anne adayı bu durumdan haberdar edilmelidir. Üçüz, dördüz gebelik riski olduğunda eğer çitler bu durumu istemezlerse tedavi iptal edilebilir ve çiftin de istemesi durumunda aşılama niyetiyle başlanan tedavi, bu noktaya kadarki uygulamaları aynı olan tüp bebek tedavisine dönüştürülebilir. Eğer tüp bebek tedavisine karar verilirse olgunlaşmış yumurtalar toplanır, dış ortamda döllendikten sonra gelişen belli sayıdaki embriyoların transferi yapılır.

Aşılama tedavisi kimler için uygundur?

Aşılama tedavisi,

  • Cerrahi yöntemlerle tedavi edilmiş endometriosis vakalarında,
  • Nedenleri kesin olarak belirlenemeyen kısırlık vakalarda,
  • Sperm hareketleri normalden az ve/veya hafif sperm bozuklukları (anomalileri) gözlenen vakalarda kullanılır.

Aşılama tedavisi kimler için uygun değildir?

Yaşı 39’un üzerinde olan anne adaylarında ve kısırlık süresi 8 yıldan fazla olanlarda gebelik şansı düşeceği için tercih edilmez. Bu tür hastalarda başarı şansı daha yüksek olan tüp bebek tedavisi tercih edilmelidir.

Aşılama yöntemi ile kısırlık tedavisinde gebelik oranları nedir?

Aşılama yöntemi ile kısırlık tedavisinde gebelik oranları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Bunlar; kadının yaşı ve kısırlık süresi, herhangi bir rahim ve yumurtalık sorunu olup olmadığı, tüplerinin açıklığı, baba adayında kısırlık probleminin bulunup bulunmadığı eğer varsa kısırlığa sebep olan faktör ya da faktörlerin şiddeti olarak ifade edilebilir.

Spermada bulunan sperm hücresi sayısının düşüklüğü, sperm hücrelerinin hareket yavaşlığı, spermlerin dölleme yeteneğini sınırlayan çeşitli yapısal bozukluklara sahip olması erkek kısırlığına yol açan faktörlerdir. Bu rahatsızlıklara sahip olan erkeklerin çocuk sahibi olmalarında aşılama yöntemi kullanılabilir. Fakat bu kısırlık faktörlerinin şiddeti uygulanan aşılama tedavisinde gebelik oranını etkileyecektir.

Spermada bulunan sperm hücresi sayısının 5 milyon/ml’nin altında olduğu durumlarda, anne adayının yaşının 39’un üstünde olması durumunda aşılama yönteminin başarı şansı çok düşüktür. Bilimsel makalelerde, aşılama tedavisi ile gebelik oranlarının %10’u geçmediği bildirilmektedir. Ancak hastalara, uygulamanın ucuz ve kolar olması nedeniyle tüp bebek tedavisinden önce bu yöntemi denemeleri önerilmektedir.

Aşılama tedavisinde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Aşılama tedavisinin en önemli komplikasyonları; çoğuz gebelik riski ve enfeksiyonlardır. Çoğuz gebelik riski olduğunda tedavi, çiftin isteğine bağlı olarak, tüp bebek tedavisine dönüştürülebilir. Aşılama işlemi sonrasında hafif bir kasık ağrısı yaşanabilir.

Aşılama işlemi sonrası dinlenme gerekir mi?

Aşılama işlemi sonrasında 30 dakikalık dinlenme yeterlidir. Gebelik şansını artırabilmek için aşılama sonrası ilk birkaç gün ağır kaldırma, ağır ve uzun süreli  spor  gibi  aktivitelerden uzak durulması tavsiye edilir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Hatice Uras dedi ki:

    Detaylı bilgimin olmadığı bir konuydu. Kısırlık problemi yaşayan birçok anne adayı için yeni bir umudun varlığından bahsetmişsiniz. Konu hakkında fikir sahibi olmayanlar için yararlı bir yazı olmuş. Paylaşımlarınızın devamını dilerim.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.