Aşılama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ?

24.01.2015
362
A+
A-
Aşılama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ?

Aşılama sonrasında ağrı olur mu?

       Aşılama tedavisi akabinde bazı hastalarda hiç ağrı olmazken bazı hastalarda hafif seyreden kasık ağrıları oluşabilmektedir. Anestezi istemeyen ve pratik ağrısız bir işlemdir. Ancak bazı özel hastalarda ağrı eşiği düşük olabiliyor ve hafif ağrı şikayetleri ortaya çıkabiliyor. Genel olarak ağrı belirtisi olmayan bir işlemdir. Herhangi bir ağrı oluşumunda mutlaka bir başka sorun olma olasılığı mevcuttur. Bu bakımdan doktor gözetimi hastanın sağlığı açısından elbette ki daha iyi olacaktır.

Aşılama sonrasında kanama olması normal bir gelişme midir?

       Aşılama sonrasında hastada kanama olmaması gerekir. Zira kanama olması için her hangi bir sebep yoktur. Ancak bazı hastalarda teknik uygulanırken rahim ağzında ufak çaplı leke şeklinde kanam meydana gelebilir fakat bu da nadiren gelişebilen bir durumdur. Böyle bir kanama ise gebelik şansını olumsuz etkilemeyecektir. Bu kanamanın gebelik ile uzaktan veya yakından bir alakası yoktur. Bu tür kanamalar 1 gün sürer. Gelen kanama şayet 3 günden fazla sürüyor ve leke şeklinde değil de baya bir kanama hasıl oluyor ise mutlaka doktorunuz sizi görmelidir. Kanama şayet aşılama yapıldıktan 15 gün sonra gelir ve devamlı olursa buna halk arasında ”üstüne görme, üstüne adet görmek” denir.

Aşılama sonrasında progesteron hormonu kullanmak şart mıdır?

       Hayır, şart değildir. bazı merkezlerde aşılama da progesteron hormonu kullanmadan aşılama yapılabilir. Doktorun tekniğine kalmıştır. Aşılama yöntemi ile tedavi düşünen hastaların tamamı progesteron hormonu alacak diye bir mecburiyet yoktur. Progesteron hormonunun alınıp alınmayacağına aşılama uygulamasını yapan uzman doktor karar verir.

Aşılama sonrasında ne kadar sonra cinsel beraberlik söz konusu olabilir?

       Buna hekiminizin karar vermesi gerekir. Aşılama sonrasında doktor çiftlere, cinsel beraberlik konusunda gerekli bilgiyi verir.

Aşılamadan ne kadar süre sonra gebelik testi yapılmaktadır?


Aşılama sonrası gebelik testi aynen normal hamilelikler gibidir. Bu süreçte aşılamadan tam 14 gün sonra test yapılmalıdır. Testler bize kesin sonucu verebilirler.

Aşılama sonrası gebelik (hamilelik) belirtileri ne zaman başlar?

       Aşılama işleminden sonra anne adayı tıpkı normal hamileliklerde ki gibi aşermektedir. Aşılama transferinde ekseri olarak hamilelik belirtileri 3. Haftada hissedilir. Bu belirtiler genelde baş dönmesi, halsizlik ve yoğun mide bulantıları olarak, kusma gibi baş gösterir.

Aşılama sonucu pozitif ise ne yapmalı?

       Aşılamadan sonra en 15 günün sonunda yapılan testlerde sonuç bebeğin var olduğunu gösterir ise, yani sonuç pozitif çıkarsa vakit kaybetmeden doktora gidilmeli ve gebeliğin varlığına kani gelmesi önemlidir.

Aşılama yöntemi uygulandıktan sonra negatif bir sonuç sonrasında kişi ilk adetini ne zaman görür?

       Ortalama olarak en geç 15 gün içerisinde adet görmesi lazım… Şayet görmüyor iseniz doktora başvurulmalıdır.

Aşılamadan ne kadar sonra gebelik ultrasonda görülebilir ?

       Anne karnında bebeğin oluşumunun ilk haftaları ultrason cihazı ile görülmez. Görülebilmesi için bebeğin en az 5 haftalık olması gerekir. Velhasıl, aşılamadan 20 gün sonra ultrasonda bebeği görmek mümkündür.

Aşılamadan sonra düzensiz bir kan lekesi ya da akıntı oluyor mu?

       Aşılamadan mütevellit bir kanama ya da akıntı olmuyor. Şayet hasta da bu tür şikayetler var ise vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.

Aşılamadan sonra banyo olur mu?

       Evet olabilir. Fakat yine de birinci gün değil de ikinci gün yıkanılması önerilmiştir.

Aşılama tedavisi süresince nasıl beslenmeli?

       Her hangi bir beslenme diyeti yoktur. Normal bir hamile hanım ne yiyip ne içiyor ise aşılama tedavisi yapılan anne adayı da aynen normal hamile gibidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.