Ay ay bebek gelişimi

07.12.2017
116
A+
A-
Ay ay bebek gelişimi

Bir bebek, doğumundan 1 yaşına kadar inanılmaz bir değişim kaydeder. Her bebeğin gelişimi diğerlerinden farklı olmakla beraber, ebeveynlerin en çok merak ettiği şey çocuklarının gelişiminin haftası ile uyumlu olup olmamasıdır. Bu nedenle hızla değişip gelişen evlatlarınızın gelişimini yakından takip etmek, bu süreci daha iyi yönetebilmek ve bir aksaklık varsa erken farkına varabilmek için her ay bebeğinizle yaşayacağınız durumları sizler için inceledik. Bebeğiniz o ay için belirtilen gelişmeleri henüz yaşamıyor olabilir. Başta belirttiğim gibi her bebeğin gelişimi özel ve kendine göredir. Çocuğunuzun durumu ile alakalı bir endişeye kapılıyorsanız mutlaka sağlık kurumuna başvurmalısınız. Anne ve babaların fazla korumacı ve endişeli olması nedeniyle çoğunlukla gereksiz endişeler olsa da, doktora giderek içinizin rahatlaması en uygunudur. Zaman içerisinde sevimli yavrunuzu tanıdıkça daha uyumlu olacaksınız ve ebeveynlik tecrübeniz arttıkça davranışları ile size ne anlatmak istediğini anlayacaksınız. Bu süreç bebeğiniz ile beraber yaşayacağınız çok özel bir süreç. Bebeğinizin aşılarını ve hasta olmasa bile aylık kontrollerini takip etmeyi ihmal etmeyin. Çocukları için her şeyin en iyisini isteyen ebeveynlerin keyifli ve sağlıklı bir süreç geçirmelerini dilerim.

Yeni doğan- İlk 15 gün

Dış dünyayla yeni tanışan minik bebeğiniz anne karnındaki sıcak ve güvenli halini ister. Bu nedenle gün içerisindeki vaktinin büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirir. Acıktığı için ağlar. Bu nedenle ortalama 2 saatte bir bebeğinizi emzirmeniz uygun olacaktır. Bebeğinizi bir an önce anne sütü ile tanıştırmanız ilk süt olan koyu kıvamlı besleyici kolostrumu almasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin beslenmesi gecikirse yeni doğan sarılığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Emzirme süresi ve sayısı takip etmeksizin bebeğinizi size her ihtiyacı olduğunda emzirmeniz güven duygusunu hissetmesi açısından önemlidir. Eğer bebeğiniz anne sütü alamıyorsa uygun biberon veya şırınga ile ağzına mama damlatarak bebeğinizi daha uzun aralıklarla (ortalama 2-3 saatte bir) besleyebilirsiniz. Mama alan bebeklere ayrıca su verilmesi de gerekir. Yine mama alan bebeklerin kaka kıvamı anne sütü alan bebeklere göre daha katı olacaktır.

Refleksler

Yeni doğan bebekler 6 refleks ile dünyaya gelirler. Bunlar bebeğin hayatta kalması için önemlidir, sinir sisteminin çalışması hakkında da ipucu verir. Bebeğinizde bu refleksleri gözlemleyebilirsiniz.

Emme arama refleksi, bebeğinizin yanağına dokunduğunuzda ağzını açarak dönüp memeyi araması ve bularak emmesini ifade eder. Bebeğin kendini beslemesi için gereklidir. Bu refleks bebeğiniz daha anne karnında iken oluşur. Bu nedenle bazen bebekler anne karnında parmaklarını emebilirler.

Bebeğinizin ani duyduğu bir ses veya harekete verdiği tepki moro sıçrama refleksidir. Doğumdan sonra 6a aya kadar görülmesi normal olan bu refleks bebeğinizin oturma ve emekleme zamanları için zemin hazırlar.

Bebeğinizin avucuna ya da ayağına bir cisim uzattığınızda onu sıkıca kavrar. İşte bu yakalama refleksidir. Genellikli ikinci aydan sonra elde istemli kavrama başlayacağından ortadan kaybolur. Bebeğinize parmağınızı uzattığınızda onu sıkıca tutar ve doğrulmaya çalışabilir.

Tonik ense refleksi, bebeğinizin yatarken başını aniden bir tarafa çevirdiğinizde, o tarafta kol ve bacakta dışa açılma, gerilme, karşı tarafta çekilme görülmesidir.

Bebek, koltuk altlarından tutularak, yere bastırılırsa adım atarmış gibi yapabilir. Bu, basma ve adımlama refleksidir. Zamanında doğan bebeklerin tabanlarını bastıkları görülürken, erken doğanlar ayak uçlarında yürürler. Bu refleks genellikle 4. aydan sonra kaybolur.

Yaşam boyunca devam edecek olan aksırma öksürme refleksi sayesinde, bebeğiniz alt ve üst solunum yollarını temizlemiş olur.

İlk dışkı takibi

Bebeğiniz karnınızdan ayrılmadan önce kakasını yapmaya başlar ve içerisinde bulunduğu amniyon sıvısına dışkısı karışır. Doğuma kadar bu sıvıdan yutan bebeklerin kakası doğumdan sonra siyah olur. Bu durum sizi endişelendirmesin, birkaç güne kadar normale dönecektir.

Göbek bağı- temizlik

Göbek bağı doğumdan sonraki 5-14 gün arasında düşer. Eğer göbek bağında kanama varsa mutlaka sağlık kurumuna başvurmalısınız. Göbeğine baskı yapmadan ılık temiz bez veya pamukla göbek bağı temizliği yapabilirsiniz. Çoğu uzman göbek bağı düşmeden bebeğin yıkanmasını önermiyor. Bebeğinizi temiz pamuklu bir bezle silebilirsiniz. Bebeğinizi yıkayacaksanız göbek bağını korumaya özen gösterin. Bebeklerin ilk günler bezlerini ıslattığını bile anlamayabilirsiniz. Ancak sık aralıklarla ıslaklık hissetmeseniz dahi bez değiştirmeniz uygun olacaktır.

15 -30 günlük bebek gelişimi

Bebeğiniz el, kol ve bacaklarını hareket ettirir. Bilinçsiz şekilde gülümseyebilir. Yakını uzaktan daha net görür. Bu nedenle sizi görmesi için yüzünüzü başının tam karşısına getirebilirsiniz. Eskiden bebekler yüzüstü yatırılırdı. Ancak yapılan araştırmalarda yüzüstü yatırmanın ani bebek ölümü (SIDS) sebebi olduğu tespit edildi. Bebeğinizi uyuyacağı zaman sırt üstü yatırmaya dikkat edin. Bebeğinizin uyanık ve yanında olmanız kaydı ile yüzüstü yatırabilirsiniz. Bebekler vücut ısılarını korumakta zorluk çekerler. Başlarından, ellerinden ve ayaklarından vücut ısısı kaybederler. Bu nedenle yaz mevsimi için dahi ince pamuklu eldiven, çorap ve şapka takabilirsiniz. Dışarı çıkarken başlarını, ellerini ve ayaklarını açık bırakmayın. İlk aylar mevsim yaz bile olsa doğrudan gündüz sıcağına maruz bırakmayın. Tırnaklarının kesimini ihmal etmemelisiniz. Bebeğiniz yüzünü ve gözlerini çizebilir. Ona sürekli bir şeyler anlatarak seslere ve yüzünüze dikkat etmesini sağlayabilirsiniz.

2 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz için ağlamak bir iletişim yoludur. Biraz dikkat ederseniz farklı tınılardaki ağlamalarla farklı şeyler anlatmaya çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Bebeğiniz ağladığı zaman acıkma, alt değiştirme, uyku, gaz gibi çeşitli nedenlerin gözden geçirilerek ihtiyacının çabucak giderilmesi, huzurlu ve güvenli bir bebek olmasını sağlayacaktır. Tüm bu ihtiyaçlar dışında en yakın hissettiği kişi olan anneyi yanında hissetmek için de ağlayabilir. Masaj yapmak, kucaklamak, ten tene temas bebeğinizin seveceği aktivitelerdir. Bebeğiniz sizin sesinizi diğer insanlara göre ayırt eder ve sesinize doğru yönelebilir. Bebeğiniz bu ay tükürükle kabarcıklar yapabilir. Hafif ve zararsız nesneleri bilinçsiz bir şekilde kavrayıp tutabilir. Sizi gözleri ile takip edebilir. Görüş alanından çıktığınız zaman ağlayabilir. Çevresini incelemeye başlar. İlk kahkahasını da yakalayabilirsiniz. Bebeğinizin gelişim sürecini fotoğraf ve videolarla kaydedin.

3 aylık bebek gelişimi

Evinizin yeni ferdine alıştığınız bu süreçte bebeğiniz özellikle akşamları bir neden olmaksızın durdurulamaz biçimde ağlıyorsa, kolik olma ihtimali vardır. Gaz çıkarmaya çalışır. Genellikle 3-4. aylar içerisinde kolik problemi biter. Bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın.

Bebeğinizin sırt ve boyun kaslarının gelişimi için uyanıkken karın üstünde vakit geçirmesi gerekir. Bu sayede önümüzdeki aylarda emekleme amaçlı sürünürken, otururken ve emeklerken bu kaslara çok ihtiyacı olacaktır. Bebeğinizin ayaklarını bacaklarınıza bastırırsanız içgüdüsel olarak adım atmaya çalışır. Bu sayede bacaklarını ölçmüş olursunuz. Bebeğiniz sesinize ve gülümsemenize tepki verir. Göz teması kurabilir. Ellerini kavuşturabilir.

4 aylık bebek gelişimi

Bebeğinizi yüzüstü yatırdığınız zaman elleriyle kendini kaldırabilir. Bebeğiniz ilk basit heceleri tekrarlayabilir. Anne veya baba diyebilir. Ağız hareketlerinizi taklit edebilir. Bbbb mmmm gibi sesleri çıkarmaya çalışır.

İlk üç ayin bitiminde bebeğiniz doğduğu ağırlığın iki katına ulaşır. Ancak bundan sonra kilo alım hızı azalacaktır. Ayda ortalama 300 – 400 gram alması genellikle yeterlidir. El ve ayakları ile oynayabilir. Ceeee oyunu oynamaya başlayıp korkutmayacak şekilde aniden karşısına ufak bir oyuncak çıkarmanız bebeğinizi güldürecektir. Çıngırak, oyun halısı ve değişik türden kumaşlar bu ay oyun oynamanız için uygundur. Farklı renkleri ayırt edebilir. Gelişimi için değişik renkleri tanıtmanız faydalı olacaktır. Bebeğinizin başını tutmaya başladığını fark ettiyseniz onu kanepenin kösesinde oturtmayı deneyebilirsiniz.

5 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz artık adını tanır ve ondan bahsettiğiniz veya ona seslendiğiniz zaman size dönebilir. Seslerin geldiği yönü kestirmeye ve o yöne dönmeye başlayabilir. Bebeğinizi aile sofralarına almak ilerde beslenme düzenine alışması için harika bir yoldur. Bu sayede sizin nasıl yemek yediğinizi inceler, sofradaki gıdalara yabancılık çekmez. Ek gıdalara geçmek için acele etmeyin, henüz bebeğinizin sindirim sistemi vereceğiniz gıdalarla karşılaşmak için hazır değil. Bebeğinizi etrafını düşmeyecek şekilde yastıklarla çevirerek oturma denemeleri yapabilirsiniz. Ancak bebeğinizi uzun süre oturma pozisyonunda bırakmayın. Bebeğinizde yabancılara karşı hassasiyet gelişmeye başlayabilir. Bebeğinizi rahatlatarak zorlamamaya çalışın. Bazı bebekler diğerlerine göre daha içedönük olabilirler.

Neden sonuç ilişkisi kurmaya başlayan bebeğiniz elindeki ufak nesneleri yere düşürmeye başlayabilir. Yere vurarak çıkan sesleri inceleyebilir. Ayağını ve nesneleri ağzına götürebilir.

5 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz bu ay dönerek yuvarlanmaya başlayabilir. Bu nedenle altını değiştirirken onu yalnız bırakmayın. Bir eliniz hep onu tutuyor olsun. Artık daha hareketli olduğundan rahat edeceği giysiler giydirin. Kurdeleler, düğmeler dikkatini çeker ve boğulmasına yutmasına neden olabilecek riskli kıyafetleri kullanmayın.

Ek gıdalarla tanışma

Bebeğinizin kaka rengi değişebilir ve kokusu artabilir. Bütün bunlar yeni ek gıdalarla tanışan sindirim sisteminin verdiği bir tepkidir. Dışkı kıvamını kontrol edin. Eğer kaka yapmakta zorlanıyorsa veya kıvamı sertse, pirinç, patates, muz kullanımını azaltın. Kabak, yulaf, havuç, zeytinyağı tercih edebilirsiniz. İleriki aylarda daha çok çeşitli gıdalarla tanışacağı için şimdilik sindirimi kolay ve alerji riski düşük bu gıdalarla bebeğinizi besleyin. Meyveleri ufak parçalara ayırarak meyve süzgecine koyup hem zamanda suyunu almasını hem de boğazına kaçırmamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle meyvelerin suyunun verildiği ilk ek gıda denemelerinde size fayda sağlayacaktır.  Vitamin kaybını en aza indirmek için meyve ve sebzeleri cam rende ile taze olarak hazırlamalısınız. Bir yaşına kadar bebeğinize vermemeniz gereken gıdalar bal, tuz, inek sütü, yumurta beyazı, kuru yemişlerdir. Gıdaların bebeğinize alerji yapabileceğini unutmayın ve her zaman deneyerek vereceğiniz miktarı artırın. Suyu kaynatıp ılıtarak içirin. Kaynağına güvenmediğiniz yiyecekleri bebeğinize sunmayın.

Bebeğiniz uzunca bir süre ne bulursa ağzına götürecek. Oral dönem denilen bu süreçte etrafını ağzı ile keşfettiğinden ileride ise diş etlerini kaşımak için ona güvenilir nesneler sunmalısınız. Kopabilecek, yutabileceği ufaklıkta, sağlığına uygun olmayan eşyaları ulaşabileceği yerlerde bırakmayın. Renkli kitapları incelemesi için açıkta bırakabilirsiniz. Sizin kadar ilgi göstermese de yaptığınız her şey ona katkıda bulunacak. Bu sayede kitapları sevmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz bu ay otururken önünde uzakta duran bir oyuncağa uzanarak yetişip geri yerine oturabilir. Banyoda küveti içindeki suya el çırparak vurabilir.

7 aylık bebek gelişimi

Oyuncağını göstererek battaniyesi altına koyup ce-eee diyerek çıkarmanız onu çok eğlendirir. Uzun süre bu oyunu oynayacaksınız. Hiç biberon vermemişseniz su ve ayran gibi içecekleri bardakla vermenizi tavsiye ederim. Birkaç ay boğazına kaçıracaktır ama kontrollü şekilde verirseniz ileride daha rahat edersiniz. Bebeğiniz artık sizi aklında tuttuğu için yanından ayrılmanız durumunda sizi özleyerek ağlayabilir.

İlk dişe merhaba

Nadiren 4. ay nadiren de 13 aya kadar sınırları olan ilk diş çıkarmalar çoğunlukla 7. ayda gerçekleşir. Genellikle bebekler alt dişleri önce çıkarırlar. 20 süt dişi 3 yaşına kadar çıkacaktır. Bu süreçte bebeğinizin diş etleri çok kaşınır ve tükürük salgısı artar. Ona rahatlaması için pırasa sapı, taze soğan sapı, diş kaşıyıcılar, soğuk meyve dilimleri verebilirsiniz. Temiz tülbenti parmağınıza dolayarak diş etlerini kaşıyabilirsiniz. Rahatlaması için doktora danışarak önereceği diş eti jelleri ile diş etlerine masaj yapabilirsiniz.

8 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz neden sonuç ilişkisini öğrendiğinden aynı şeyleri yaparak aynı sonuçları aldığını kontrol etmek ister. Artık elinden oyuncağı atabilir. Sizin de vermenizi bekler. Alkış yapma, tel sarar, bye bye yaparak el sallama gibi motor gelişimini sağlayan oyunları sık sık gösterin. Zamanla onun da size katıldığını göreceksiniz. Oyuncaklarını boylarına göre ayırabilir. Bebeğiniz iç içe geçen kutu veya kuleleri iç içe geçirebilir. Ayrılma korkusu ve yabancılama hissi kuvvetlenebilir. Sürünerek emeklemeye çalışabilir.

9 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz bu ay hareket etmeye emeklemeye çalışır hatta bunu başarmış bile olabilir. Bebeğiniz belki bir mobilyaya tutunup kendini yukarı çekerek ayağa kalkabilmektedir. Uzakta gördüğü oyuncağını tanıyıp ona emekler veya yuvarlanır. Uzak mesafeyi de seçebilir.

Yürüteç kullanımı

Uzmanlar 8 ayını doldurmadan bebeklerin yürütece konmaması gerektiği görüşünde. Bebeğinizin yürüteçte uzun zaman geçirmesi yerde oynayacağı aktivitelerden geri kalmasına neden olur. Yürütecin biraz olsun dinlenmenizi sağladığının farkındayım ancak bebeğiniz bir kez bebek olacak bu nedenle her şeyin onun en iyisi olmasına özen göstermelisiniz. Bebeğinizi yürüteçte yalnız bırakmayın. Çoğu bebek kısa süre sonra yürüteçten inmeyi başarır ve görmediğiniz bir an başını yere veya bir mobilyaya çarpabilir. İstiyorsanız 10 ar dakika günde 3 kezi geçmeyecek şekilde yürüteç kullanabilirsiniz.

Güvenlik önlemleri

Artık hareketlenen bebeğinizi etraftaki tehlikelerden korumak için gerekli güvenlik tedbirlerini almalı ve onu etrafı keşfetmesi için biraz serbest bırakmalısınız. Bebekler tehlikelere inanamayacağınız hızla ulaşırlar. Uzanarak yetişip düşürebileceği, kırabileceği, yutabileceği nesneleri ulaşamayacağı yerlere kaldırın. Aşağıdaki prizlere kapak geçirmek, boş ve ucu açık elektrik fişi ve kablo bırakmamak, kullanmadığınız kabloları fişten çekmek, başını çarpabileceği köşelere kauçuk kenarlıklar yapıştırmak, klozetlere kilit takmak, ilaçları ve temizlik malzemelerini ulaşamayacağı seviyede ve kapaklarını kapalı tutmak, makas bıçak gibi kesici aletleri aşağı çekmecelerden almak bazı önlemlerdir. Göz rengi de bu ay genellikle kalıcı hale gelir.  Başparmağı ve işaret parmağıyla nesneleri kıstırmaya da başlayabilir, böylece ufak nesneleri tutabilir, ufak taneli gıdalarla kendini besleyebilir. Bebeğiniz artık daha önce duyduğu veya duymadığı kapı zili, süpürge blender sesi, yoldan gürültülü geçen araç ve motor sesleri gibi bazı seslerden korkabilir. Bu durumda ona sarılarak motor sesi makine sesi gibi basit kelimelerle korkusunu yatıştırmanız gerekir. Bebeğiniz dizlerini bükmeyi öğrenecek ve ayakta durduktan sonra oturmaya çalışacaktır.

10 aylık bebek gelişimi

Bebeğinizin yerde rahatlıkla kaydırabileceği oyuncak arabalar da onun için eğlenceli olacaktır. Arabanın kaydığı yere giderek tekrar hareket ettirecektir. Ver-al oynamak, bebeğinize oyuncağı uzatırken al demek, isterken elinizi uzatıp ver demek kavramları öğrenmesi için çok faydalıdır. Bebeğinizin evde yürürken veya sıralarken ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Bu şekilde yürümesi onun ayak bileğinin ve bacak kaslarının güçlenmesi için gereklidir. Yürüdüğü zemini hissetmesi, dengeli yürümesini sağlar. Henüz yürümeyen bebeğinizi arkasından koltukaltından tutarak adımlamasına ve kendini ayakta dengeli tutmaya çalışmasına destek olabilirsiniz.

11 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz sizin sık kullandığınız temel kelimelerinizi anlamaya başlıyor bu yüzden onunla sürekli konuşmanız şu sıralar çok önemli. Onunla konuştuğunuz zaman o da size bir şeyler anlatacaktır. Anlıyormuş gibi ona cevap verin ve sorular sorun. Sohbetinizden çok hoşlanacak ve bunu sürdürecektir. Bebeğinizi mümkünse başka bebeklerle bir araya getirmeniz her iki bebek için de faydalı olacaktır. Beraber oynayamasalar bile birbirleriyle olumlu etkileşime gireceklerdir. Bebeğiniz artık basit komutları anlayabiliyor ancak merakı baskın geldiği için hayır dediğiniz şeyi yapmaya devam ediyor. Yüksek ihtimalle bebeğiniz artık elleri ve dizleri üzerinde vücudu yere paralel şekilde tam olarak emekleyebiliyor olacaktır. Bu aydan itibaren bebeğiniz emekleme hızını artırır ve her an her yerde olabilir. Bu nedenle kapalı bir kapıyı açarken bebeğinize çarpma ihtimalini göz önünde bulundurun. Bebeğiniz emekleyerek merdivenlere bile çıkabilir. Bazı bebekler ise emeklemeden doğrudan yürümeye geçerler. Bu döneminde bebeğiniz rahatça oturabilir ve hatta eşyalara tutunarak ‘sıralayabilir’ ve desteksiz birkaç saniye ayakta durabilir. Ellerinden tutarsanız bir kaç adım atabilir. Yerden oyuncağını almaya uzanabilir. En güzel aşamalardan biri ise siz onu giydirirken size yardımcı olmaya çalışıp kolunu ya da bacağını uzatmasıdır. Suluğunu veya bardağı tutup içeceğini içebilir. Oynayarak kendi kendini besleyebilir.

12 aylık bebek gelişimi

Bebeğinizi dinlediğinizi göstermek için çıkardığı seslere cevaplar verin. Bu dönemde bebeğiniz sesleri ve tonlamaları taklit edebilir. ‘topu ver’ ya da ‘kaşığı al’ gibi basit komutları anlayabilir. El hareketlerinizi kullanarak işaret ederek komutlarınızı yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Oyun vakti

Bebeğiniz muhtemelen kitaplara bakmayı ve sayfaları çevirmeyi seviyor. ‘Ağzın burnun kulakların nerede’ ‘Tel sarar’ ‘Alkış’ ‘Bay bay’ gibi tekerlemeli basit oyunlardan keyif alır. Zihnini kuvvetlendirmek için cee-ee gibi temel oyunları da oynamaya devam edin.

Bebeğiniz bir şeyi yere atmayı, çekiştirmeyi, fırlatmayı eğlenceli buluyor olabilir. Size oyuncağını verip geri atma oyunu oynamak isteyecektir. Bu dönemde ayrıca kaplara küçük nesneleri doldurup boşaltmayı sevecektir. Ona büyükçe bir sepet veya kutu verip içine karışık çeşitli zararsız nesneleri koyarak boşaltmasını ve bu nesneleri inceleyerek oynamasını sağlayabilirsiniz. Kavanoz verip içine küçük şişe kapakları doldurmasını sağlayabilirsiniz. Kapakları yere vurduğu zaman çıkan sesler çok hoşuna gidecektir. Bebeğinizin ayrıca bu dolu kutu ve şişeleri sallayınca çıkardığı ses çok ilgisini çekecektir. Bebeğinizin ona zarar vermeyecek bir kaşıkla tutma becerisinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Yemek yiyeceği yere örtü ve gazete serin. Kırılmayacak bir kase ile yemek yemeğe çalışmasını izleyebilirsiniz.

Ancak çocuğunuz ilk yaşını doldurduğu bu dönemde uyumamak için ayak direyebilir. Büyümesiyle gelişen dünyası ve merakı ona uyku vakitlerinde de kafasını karıştırabilir.

Yürüme denemeleri ve ilk yaş günü

Bebeğinizi onun önünde durarak ya da çömelerek yürümeye teşvik edebilir veya ellerinden tutarak size doğru yürütebilirsiniz. Çoğu bebek yürümeyi öğrenene kadar ilk adımlarını atarken kollarını, dengede durmak için açacak, dirseklerini kıvıracak, ayakları dışa dönük olacak ve karnını öne doğru çıkarıp denge için kalçasını arkaya çıkaracaktır. Bebeğiniz henüz yürümediyse yakında yürüyebilir veya bu yürüyüş 15- 16 aya kadar sarkabilir. Bol bol alıştırma yapın. Gayretini besleyin ve bebeğinize yardımcı olun. Bebeğinize emzik verdiyseniz artık kesme zamanı gelmiştir. Dil ve konuşma becerilerinin gelişmesi için artık ağzı boş kalmalı.  Emziği bir anda bıraktırmak zor olabilir. Bu nedenle gün içerisinde azaltarak başlayın. Bu harika yolculuğun ilk yılını tamamladınız ve yavrunuzla birçok güzel zaman geçirdiniz. Bebeğinizin ilk yaş gününde ebeveynliğinizi de kutlamalısınız.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.