Bebeğimin gaz sancısını nasıl giderebilirim ?

04.05.2016
14
A+
A-
Bebeğimin gaz sancısını nasıl giderebilirim ?

Soru : Yeni doğan bebeğimin sık sık gaz sancısı oluyor. Bebeğimin gazını gidermek için neler yapabilirim ?

Cevap : Bebeklerde oluşan gaz ağrısı özellikle ilk 2 ayın sorunudur. Doğal olarak kabul edilmelidir. Bebeğin bağırsaklarının laktoz adı verilen ve mamalarda da bulunan süt şekerini tam olarak sindirememesi en önemli faktörlerden biridir. Çocuğunu emziremeyip mama ile beslenen bebeklerde daha çok görülür. Bununla beraber ilk kez anne-baba olan çiftler doğal olarak endişeli ve stresli olduklarından bebekleri de diğer bebeklerden daha gazlıdır ve ağlama süreleri de daha uzundur. Bu nedenle bu dönemde bebeklerine yardımcı olmak isteyen çiftler öncelikle sakin olmalı. Bu gelişiminin doğal bir parçasıdır. Gaz sancısına en iyi ilaç anne kucağıdır. Özellikle ilk iki ayda bebek ağlar ağlamaz hemen kucağa alınmalıdır. Bunun dışında çok gazlı bebeklerde annenin beslenmesinden özellikle inek sütü, çikolata, fındık, fıstık ve acılı yiyecekler çıkarılabilir. Simetikon içeren ilaçların düzenli kullanılmaları faydalı olabilmektedir. Bitkisel çaylardan da kullanılabilir. Bebeği her gün yıkamak, karnına yumuşak masajlar ve sıcak uygulamak ayrıca her gün belirli sürelerde temiz havada dolaştırmak da faydalı olabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.