Bebeğin anne karnında duruş pozisyonları

09.03.2016
2.230
A+
A-
Bebeğin anne karnında duruş pozisyonları

Anne karnındaki bebeğin doğuma yakın belli bir pozisyona gelmesi gerekir. Ancak bebekler bazen normal doğumun gerçekleşebilmesi için gerekli olan pozisyonda durmayabilirler. İşte, bu durumun nedenlerini ve neler yapılması gerektiğini makalemizde bulabilirsiniz.

Hamileliğin son haftalarına yaklaştıkça nasıl doğum yapacağınızı düşünmeye başlarsınız. Bu dönemde doktorunuz yapacağı incelemelerle bebeğin anne karnındaki pozisyonunu belirleyerek doğum şekline karar verir. Bebeklerin %95’inden fazlası rahim içinde baş aşağı pozisyonda durur. Bebeğin vücudunun en ağır kısmı başı olduğu için yer çekiminin etkisiyle rahim içinde baş aşağı pozisyonda yerleşir. Normal vajinal doğum en kolay bu pozisyonda gerçekleşir.  34. Gebelik haftasında bebeklerin yüzde 75’i baş aşağı pozisyondadır. Bu oran 40. Haftada yüzde 95’e ulaşır. Böylece bebekler normal doğum için itilmeye hazır bir pozisyona gelirler. Bazen de bebekler daha değişik bir pozisyonda durabilirler. Bu durumda anne adayını takip eden doktor kontrolleri sıklaştırır ve gerekirse doğumu sezaryenle gerçekleştirilir.

Makat pozisyonu

makat-gelis-pozisyonlariMiyadında (süresi tamamlanmış ) doğumların yüzde 4’ünde bebek makat pozisyonundadır. Premature bebeklerde makat gelişi görülme sıklığı artar. Bebeğin makat pozisyonunda olması doğum şeklinin değiştirilmesine neden olabilir. Makat pozisyonunda öncelikle bebeğin kalçaları veya ayakları pelvise ( annenin çatısı ) girer. 36. Haftadaki kontrolde yapılan ultrasonografik incelemede bebeğin pozisyonu belirlenir. Bu haftadan sonra bebekler büyük olduğu için, dönerek baş aşağı pozisyonu alma ihtimali düşüktür.

Bebeğin rahim içinde makat pozisyonunda durmasına neden olabilen durumlar ;

►Amniyo sıvısının ( bebeğin içinde olduğu sıvı ) çok fazla olması, bebeğin hareket etmesini kolaylaştırır. Böylece bebekler daha çok döner ve başın pelvise yerleşme şansı azalır.

►Plesantanın ( bebeğin eşi ) aşağı yerleşimli olduğu durumlarda plesanta rahim ağzını kapatarak bebeğin başının inmesini engelleyebilir.

►Birçok kadında rahim ters duran bir armut şeklindedir. Bazen rahim kalp şeklinde olabilir, buna bağlı olarak bebeğin başının inmesi zorlaşır.

►Rahimde myomlar bulunması da bebeğin başının inmesini engeller.

►Dar pelvisi olan kadınlarda bebeğin başının yerleşmesi zorlaşır.

Makat gelişinde bebeğin pozisyonları

bagdas-kurma-pozisyonuBağdaş kurmuşsa :

Kimi bebekler anne karnında dönmek ve dizlerini göğsüne doğru çekmek yerine, kollarını göğsünde toplayıp, bağdaş kurar gibi bir pozisyon alırlar. Bu durumda da kalçası ile doğum kanalını tıkar. Bebek bu pozisyonu aldığında normal doğumun gerçekleşmesi imkansız değildir ancak bazı riskleri vardır. Bebek önce kalçası ile dışarı çıktıktan sonra kollarını açarak kendi kendine dışarı çıkışını engelleyebilir. Bazen göbek bağı çok kısa olup, kanala sıkışabilir. Bu da bebeğin acı çekmesine neden olur.

Bacaklarını yukarı kaldırmışsa :

Bebekler bacaklarını göğsünde toplamadığı taktirde düz olarak yukarı uzatabilirler. Dizlerini çektiği halde içeri kıvırmayıp, dizleri üzerinde oturuyormuş gibi bir pozisyon alabilir ya da bacaklarını hiç toplamayıp, ayakta duruyormuş gibi bir pozisyonu tercih eder. Kimi zaman da doğum kanalına ilk olarak bebeğin ayağı, kolu ya da ayağıyla beraber kalçası girerek doğumu güçleştirebilir. Tüm bu hallerde doktorlar sezaryene başvurulabilirler.

Makat gelişinde çıkabilecek sorunlar

Normal doğumlarda bebeklerin makat gelişlerinde vajinal yırtıklar, bebeğin kordonunun sarkması ve doğum sırasında bebeğin başının sıkışması söz konusu olabilir. Günümüzde makat pozisyonundaki bebeklerin sezaryen ile doğurtulması tercih edilir. Eğer vajinal doğum tercih edilecekse bunun 37. Hafta civarında bebek daha fazla büyümeden yapılması önerilir. Önceden doğum yapmış kadınlarda, bebeğin küçük olduğu durumlarda, rahim v-ağzının iyice açıldığı vakalarda vajinal doğum denenebilir. Eskiden bebekler rahim içinde döndürülmeye çalışırdı. Fakat bu işlem plesantaya ( bebeğin eşine ) zarar verebileceği için güvenilir değildir.

Yatay duruş

Yatay duruş, 300 hamilelikten birinde görülür. Bu durumda bebek rahim içinde yatay pozisyonda yerleşir. Çıkış yoluna doğru başını değil, elini, kolunu, bacağını veya sırtını dayar. Çıkışta gövdesiyle dik bir açı oluşturur. Genelde göbek bağı dolanır, kese yırtılabilir ve normal oksijen akışı aksayabilir. Bu durumda normal vajinal doğum imkansızdır. Bebeğin bu duruş pozisyonu sezaryen için kesin bir nedendir.

Çapraz duruş:

Oblik geliş, yani bebeğin çapraz pozisyonda duruşu ise kesin sezaryen gerektirir. Doğum sancıları başladığında doğum kanalına tam yerleşmeyen bebeğin başı ilerleyemez. Bebek kasılan rahim kası ve kemik yapısı arasında sıkışır ve sağlığı ciddi bir tehdit altında kalır. External versiyon denilen ve rahim dışından veya internal versiyon denilen rahim içinden bebeğin pozisyonunu düzeltmek için yapılan yaklaşımlar plasentanın yırtılmasına neden olabilir ve tehlikelidir. Bebeğin anne rahminde çapraz durduğu durumlarda doğumun sezaryenle olması önerilir.

Sezaryen ile doğumu gerektiren durumlar

Bebeğin makat gelişi geldiği durumda sezaryenle doğumu gerektirebilir. Sezaryen doğumu gerektiren diğer durumlar ;

1.Baş pelvis ( annenin çatısı ) uyumsuzluğu : Bebeğin baş aşağı pozisyonda olmasına rağmen doğumun sezaryen ile yapılmasını gerektiren durumlar olabilir. Bu durumda bebeğin başı annenin pelvisine uymaz. Baş çok büyük veya çok küçük olabilir. Baş çok büyük veya pelvis çok küçük olabilir.

2.Plesentanın ( bebeğin eşinin ) önde yerleştiği durum: Her 200 hamilelikte bir görülen bu durumda kanama riski artar.

3.Plasentanın rahim duvarından ayrılması: Kanamaya yol açarak annenin hayatını tehlikeye sokar ve bebeğin de yeterince oksijen alamamasına neden olur.

4.Kordon sarkması: 300 doğumda bir görülen bu durumda bebeğin göbek kordonu rahim ağzından dışarıya doğru sarkar. Prematüre bebeklerde, makat pozisyonundaki bebeklerde daha sık görülen bu durumda kan akımı durabilir.

5.Kordon baskısı : Kordon bebeğin boynuna dolandığı veya bebeğin başı ile annenin pelvis kemikleri arasına sıkıştığı durumlarda kan akımı azalır. Genellikle bebekler doğum kanalında ilerledikten sonra görülür. Normal doğumların yüzde 10’unda görülen bu durumda bebek sıkıntıya girebilir. Bu durumda anneye oksijen verilir ve sezaryen ile doğum yaptırılır.

6-Çoğul gebelikler: Çoğul gebeliklerde genellikle bebeklerden birinin duruşu terstir. Bu durumda sezaryen ile doğum tercih edilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.