Bebeğinizi katı gıdaları hazırlayın

18.02.2016
91
A+
A-
Bebeğinizi katı gıdaları hazırlayın

Bebeğiniz göğsünüzdeki sütü ya da biberonundaki mamayı bitirdiğinde hala açlık duyuyorsa artık yeni besinlere geçme vakti gelmiştir diyebiliriz. Ya da geceleri uyanmadan uyuyan bebeğiniz, yeniden geceleri uyanıp ortalığı birbirine katıyorsa karnı aç olabilir. Bu durum genellikle bebeğiniz 4 aylık olduktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Ancak unutmayın diğer tüm besinlerin yanında anne sütü ve mamalar bebeğin ilk yılında beslenmesinin büyük bölümünü kapsar. Biz de bebeğinizin katı besinlere geçiş döneminde, size yol göstermesi için bir rehber hazırladık. İşte bu dönemde bebeğiminiz için uygun besinler:

4-6 aylık bebeklerde katı gıdaya geçiş

Bebeğinizin mamalarını hazırlamak için temel bazı araçlara ihtiyacınız olur. Bebeğinizi katı besinlere geçmeden önce mutlaka:

►Bir blender ya da mutfak robotu,

►Yuvarlak uçlu plastik kaşıklar,

►Kırılmaz kaseler,

►Küçük kapaklı saklama kapları alın.

4-6 aylık bebeklere verebileceğiniz besinler

►Gün içinde 600 mililitreden az olmayacak şekilde anne sütü ya da mamanın yanı sıra:

►Pişmiş elma, armut püreleri  ya da muz ezmesi.

►Pişmiş sebze püreleri; havuç, patates,  kabak ( Sebzeleri tek tek ya da karıştırarak verin)

►Bebekler için hazırlanmış özel kahvaltılık mısır, yulaf gevrekleri verebilirsiniz. Unutmayın ki, bebeğinize vereceğiniz püreler başlangıçta sıvıya yakın olmalıdır. Bebeğiniz alıştıkça pürelerin kıvamını koyulaştırabilirsiniz. Bebeğiniz 6. Ayını doldurduğunda ise evde pişirdiğiniz taneli yemekleri yiyebilecek hale gelir. İyice alıştıktan sonra da pürelerine , et , tavuk mercimek gibi gıdaları ekleyebilirsiniz.

4-6 aylık bebekleriniz için kaçınmanız gereken besinler

6 aydan küçük bebekler için bazı besinler hiç uygun değildir. Bu besinler şunlardır:

►İnek sütü ve inek sütü içeren peynir, yoğurt türleri.

►Balık, turunçgiller ( portakal suyu dahil ) ve yumurta. Yumurta sadece ailenizde astım, egzama ya da diğer alerjik hastalıklar varsa zararlıdır.

►Fındık-fıstık türleri ve bunları içeren besinler. Alerjik çocukların bu besinlerden 3 yaşına kadar uzak durması gerekir.

►Kepek, yulaf, çavdar ve arpalı besinler.

►Anne sütünü veya mamaya devam edin ve bebeğinize 1 yaşına kadar asla inek sütü vermeyin.

►Bebeğin böbrekleri tam olarak gelişmediği için yemeklerine tuz eklemeyin. Aynı şekilde tatlıya alıştırmamak için şeker, bal koymaktan da kaçının.

►Besin zehirlenmesine sebep olabilecek küflü peynirler, az pişmiş yumurta ve sakatat ürünleri ürünleri bebeğiniz için zararlıdır. Yapay tatlandırıcı ve doğal olmayan meyve sularından kesinlikle vermeyin.

4-6 aylık bebeklerde beslenme Sorunlarla baş etmek için

Bebekler genellikle ilk tanıştıkları besinlerden hoşlanmazlar. Anne sütü ve mamalar tatlımsı olduğu için bebeğiniz tatlı olmayan gıdaları yadırgayabilir. İşte onu yemek yemeye razı etmek için öneriler:

►İlk yiyeceği yemeği, her zaman içtiği anne sütü ya da formül mamayla ezin.

►Hazır olmadan onu katı besinler yemeye zorlamayın.

►Bebeğe bol bol meyve ve sebze püresi verin. Buna rağmen kabızlık sorunu çekerse anne sütü ve bol su içirerek kabızlığı ortadan kaldırın.

6-9 aylık

Bebeğinizi 4. Ayından itibaren azar azar ek gıdalara başladıysanız  6. Ayından sonra anne sütüyle beraber daha çeşitli bir beslenme düzenine uyum sağlaması daha kolay olur. Ek gıdalara ve katı gıdaya geçişte bebeğinizin durumunu göze alarak ve çocuk doktorunuzun fikrini alarak acele etmeden zamanında başlayın.

6-9 aylık bebeklere verebileceğiniz besinler

Bu aylarda beslenme hayli kolaylaşır .Yemeklerinize tuz eklemiyorsanız ailenin yediği tencere yemeklerini bebeğiniz için uygun kıvama getirip  yedirebilirsiniz. Bebeğinizin durumunu göz önüne alarak bebeğinizin hazır olduğunu hissettiğinizde yemekleri püre yapmadan çatalla ezin ya da küçücük parçalara bölün. Eliyle iyice tutmayı öğrendiğinde ona haşlanmış havuç çubukları , ince uzun kestiğiniz salatalıklar, bebek bisküvileri ve muz verebilirsiniz. Böyle onun çiğnemeyi öğrenmesini sağlarsınız. Bebeğinize verebileceğiniz diğer besinleri şöyle sıralayabiliriz.

►Anne sütü veya mamaya devam edin

►Kepekli ürünler, buğday ve çavdar ürünleri yiyebilir

►Günden en az bir öğün et, tavuk, iyi pişmiş yumurta, baklagiller yiyebilir.

►Daha bol çeşit sebze ve meyveler.

►Kaynatılıp, soğutulmuş su.

6-9 aylık bebeklerin kaçınması gereken besinler

Bu aylarda da hala bebeğe verilmeyecek bazı besinler vardır. Bunlar:

►Yemeklere eklenen tuz, şeker, bal.

►Yapay meyve suları ve tatlandırıcı içeren içecekler.

►Fındık-fıstık türleri

6-9 aylık bebeklerde beslenme sorunları ile baş etmek için;

Pürelerden ezmelere geçme dönemi bazı bebeklerde zorluklara neden olabilir. Yeni beslenme biçimine tepki gösteren bebekler ağızlarına gelen taneleri çıkartırlar. Bazıları ise yeniden kusmaya başlayabilir. İşte, bu sorunlarla baş edebilmeniz için birkaç öneri:

Bebeğinize elinde tutarak yiyeceği taneli, sert besinler verin. Uzun ince dilimli salatalık olabilir. Böylece hem dişlerini kaşır hem de çiğnemeyi öğrenir. Bu işlem esnasında bebeğinizin yanında bulunmalısınız.

Bebeğinizin yaşına uygun bir kaşık verin. Siz onu beslerken oda kendini beslemeye çalışarak oyalanır ve yemeğini bu arada yer.

Bu dönem anneler için biraz sıkıntı verici olabilir. Bu nedenle özellikle size bir tavsiyemiz olacak, kendinizi fazla üzmeyin, kısa süre içinde bu dönemi de başarıyla atlatacaksınız.

Katı gıda verilirken dikkat edilmesi gerekenler

Katı gıdalar çocuğun ayına uygun olarak, büyüme ve gelişme sürecini destekler. Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gerekenler: Katı gıdalar değişik tatlarla tanışmak suretiyle sonraki aylarda kolay yeme alışkanlığı kazandırır. Meyve  suyu veya meyve püresi, sebze çorbası veya sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta bebek beslenmesinde önde gelen ek gıdalardır. Ek gıdaları bebeğinize kaşık yada bardakla vermelisiniz. Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri bebek açken ve öncelikli olarak alışık olduğu yiyeceklerden başlayarak verin. Miktarı daima azdan başlayarak arttırın. Yeni gıdaların alerji yapıp yapmadığına dikkat edin. Bu nedenle aynı gün içinde birden fazla besin denemeyin. Şüpheli bir gıdayı kestiğinizde belirtilerin geçip geçmediğini kontrol edin. Bir iki gün sonra yeniden deneyin. Bebeğinizin hoşlanmadığı önemli yiyecekleri yedirmeyi zaman zaman tekrar denemelisiniz.

9-12 aylık bebeklerde beslenme

Bebeğinize anne sütü vermeye devam edin .Bununla birlikte artık bebeğiniz ailenizin gündelik yemek ritmine uyum göstermeye başlar. Hem aynı yemekleri yiyebilir. Hem de sizinle aynı saatlerde sofraya oturabilir.

9-12 aylık bebeklere verebileceğiniz besinler

Bebeğinizin  gıdalarını yine ya ezmeli ya da küçük parçalara bölmelisiniz. Yumuşak gıdaları olduğu gibi yiyebilir. Bebeğinizin alabildiğince olabildiğince dengeli beslenmesini sağlamak için aşağıda sıralayacaklarımıza dikkat etmenizi öneriyoruz;

►Bebeğe öğün aralarında meyve, ekmek, peynir, bisküvi verebilirsiniz. Bunların yanında mutlaka ağızlıklı bardağı ile su içmesini sağlayın.

►Ona demir açısından zengin gıdalar verin. Kırmızı et, tavuk mercimek çok uygundur

9-12 aylık bebeklerde beslenme sorunları ile baş etmek için

Bazı bebekler diş çıkartırken yemekten soğuyabilirler. Bu dönemde daha çok süt içmek isteyebilirler. Bu durumu büyütmeyin ancak iştahı iyice kapanırsa onu doktora götürün. Artık bebeğinizi yavaş yavaş emzikten ve biberondan uzaklaştırmanız çok faydalı olur.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.