reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Bebekler Anne Karnında Uyur mu?

Bebekler Anne Karnında Uyur mu?

Bebek Anne Karnında Uyur mu?

       Anne karnındaki bebek hakkında günümüzde oldukça fazla araştırma yapılmaktadır. Ancak annelerin ay hesabı takvimsel ve tıbbi açıdan yanlış olabilmektedir. Bu nedenle doktorlar gelişimi hafta hesapları ile yapar ve anne adaylarına bilgiyi bu yönde verir. Günümüzde yapılan çalışmalar ile birlikte bebeklerin anne karnında erişkin bir bireye benzer yaşantısının olduğu gözler önüne seriliyor. Belirli dönemlerden itibaren bebek duyabiliyor, hissediyor ve tepkiler veriyor. Ayrıca anne karnında uyku aşamalarının farklı dönemleri de bebekte de ortaya çıkıyor.

Bebek anne karnında uyumaya kaçıncı ayında başlar?

       Anne karnındaki bebek yedinci ayından itibaren günün yaklaşık yüzde seksenini uyuyarak geçirir. Tıpkı doğduktan sonra 1 yaşına kadar geçen dönemde olduğu gibi! Ayrıca bebekler bu dönemde rem uykusuna geçebilmektedir. Rüya görebildikleri de araştırmacılar tarafından saptanmıştır. Bebekte görülen hızlı göz hareketleri anne karnında alınan görüntülerde tespit edilmiştir. Bu hareketlenmeler süresince bebek uyumaktadır. Yapılan araştırmalarda yetişkinler ve bebekler uyurken gözlerde hızlı göz hareketleri oluşmaktadır. Son teknoloji ultrason aletleri ise bebekte ki hızlı göz hareketlerini yakalamaktadır. Böylece bebeklerin anne karnında hem uyudukları hem de rüya gördükleri bilimsel olarak ispatlanmaktadır. Bu uykuya araştırmacılar REM uykusu demektedirler. Ayrıca non-rem denilen diğer bir uyku da da bebekler rüya görmezler yalnızca dinlenmek için uyurlar. Non rem uykusunda sakin bir dönem geçirmekte olan bebeklerin beyinleri bu dönemde bilgileri işlemektedir. Bebeklerin beyin hareketlerinin izlenmesi ile uyku esnasındaki faaliyetler daha açıkça ortaya konabilmektedir.

Bebekler gece gündüz ayrımını bilirler mi?

       Gündüz ya da gece gibi ayrınlar fetüslerde olmamaktadır. Bu yüzden doğduklarında zaman kavramlarına alışabilmeleri zaman gerektirdiğinden ebeveynlerin endişe etmesine gerek bulunmuyor. Bir süre boyunca düzensiz olan uykular zaman geçtikçe normal düzene uyum sağlayabiliyor. Böylelikle aileler de kısa zaman içerisinde düzenli uyku saatlerine kavuşuyor.

Bebek hareket etmiyorsa uykuda mı demektir?

       Bebeğin hareketlerinin az olması da uyku kaynaklı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle hareket sayımlarını farklı saatlerde yapmak da mümkün olmaktadır. Ayrıca bebeğin çok ya da az hareket etmesinden endişelenmek ise yersiz bir durum olmaktadır. Anne karnındaki ortamın farklı olması nedeniyle hareketleri bu zaman dilimi olarak karşılaştırmak yerine doğumu beklemek daha doğru bir düşünce tarzı olarak ortaya çıkıyor. Günümüzde cihazlar oldukça gelişmiş olduğundan bebekler daha ayrıntılı olarak gözlemlenebilmektedir. Ultrason cihazlarının da bu yönde ilerlemesi ile birlikte bebeklerin gelişimi de daha sağlıklı olarak takip edilmektedir. Bu sayede anneler de yeni misafirleri hakkında daha ayrıntılı bilgileri rahatlıkla öğrenebilmektedir.

Bu Haber 186.285 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 16.07.2014 Çar 09 : 16

YORUM YAZ
 1. Ceylan dedi ki:

  Merhaba adet tarihim 5 mayis kac aylik hamileyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ceylan hanım
   Söylediğiniz son adet tarihine göre şuanda
   32 hafta 2 günlük gebeliğiniz mevcut
   Yaklaşık olarak 8 aylık

 2. Tugba dedi ki:

  Tüp bebek hamileyim 1 temmuz yumurta toplandı 5 temmuz yerleştirildi ne kadarlık hamileyim tesekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar tugba hanım
   gebelik hafta hesaplamasının en sağlıklısı bakılan ultrason ve bebeğin ölçümü ile yapılmaktadır

 3. Özge dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 5 haziran 2018. Kaç haftalık hamileyim acaba? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar özge hanım
   söylediğiniz son adet tarihine göre 17 haftalık gebeliğiniz mevcut

 4. Emine dedi ki:

  31 temmuz son adet tarihi m kaç haftaligim tmm olarak bide bebek birgün hareket etmesse sorun olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım son adet tarihinize göre 33 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 7 Mayıs 2018 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Zeynep dedi ki:

  28 haftalik kaç aylik oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   28 haftalık gebelik = 196 günlük = 6 ay 16 günlük hamile oluyorsunuz.

 6. Melek dedi ki:

  En son âdet günüm 18 aralık acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım son adet tarihinize göre 25 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Eylül 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Nilufer dedi ki:

    Merhaba en son adet tarihim 15 eylul kac aylik hamiliyim ozel hastane dogum rapori veririmi

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Nilüfer hanım son adet tarihinize göre 26 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Haziran 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
     *Özel hastanelerden alınan doğum raporları geçerlidir.