Bebek ve çocuklarda obezite nedenleri ,

31.01.2015
23
A+
A-
Bebek ve çocuklarda obezite nedenleri ,

        Günümüzde sık karşılaşılan bir problem olan obezite ebeveynleri kaygılandırıyor. Genel anlamda obezite, her yaş grubu için yağ dokusunun artması şeklinde tanımlanırken, bebeklerde bu saptamayı yapabilmek için bazı gözlemlerin yapılması gereklidir. Bebeğin kendi ağırlığının yanı sıra, ebeveynlerinin vücut yapıları da bebeklerin farklı olmalarına neden olur. Bu sebepten dolayı her bebeğin kendi koşullarına göre incelenmesi mecburidir. Sağlıklı bebek yoklamalarında vücut ağırlıkları düzenli olarak takip edilir ve çıkan neticeler bir grafik üzerinde işaretlenir. Eğer çıkan sonuçlar belli değerlerin üstünde çıkar ve bu durum aylarca devam ederse bebek obezitesinden söz edilebilir. Bebek ya da çocuk obezitesini engellemek için:

Bebek ilk ay yalnızca anne sütü almalıdır.

Ek gıdaya geçildikten sonra bebeğe yüksek kalori içeren besin maddeleri verilmemelidir.

İlerleyen yaşlardaki çocuklar için yaşam şeklinde yapılan değişiklikler obezite açısından kayda değer bir önlemdir. Çocukta obezite mevcut ise dışarıdan alınan kalorinin yakılması oldukça önemlidir. Bu sebeple çocuğun dışarıya çıkartılıp oynaması sağlanmalıdır.

Hazır gıdalarla beslenmeden sakınmak gereklidir.

Sebze ağırlıklı beslenme sağlanmalıdır.

İlerleyen obezite vakalarında ilaç tedavilerine başlanması gerekebilir.

Obezite nedenleri ?

       Günümüzde bebeklerde obezitenin en önemli faktörü anne ve babadan geçen obezitedir anne veya babanın her ikisi obez olacağı gibi anne veya babadan birinin obez olması durumunda bu bireylerden doğacak bebek ve çocukların obez olma olasılığı yüksektir.

       Bununla beraber gelişen teknolojiyle beraber günümüzde çocuklar artık park, bahçelerde enerji sarf edebileceği oyunlar yerine evde bilgisayar başında hareketsiz bir hayat geçirmesi çocuklarda obezite riskini arttırmaktadır.
Aynı şekilde bebeklerde de anneler bebeklere olan sevgilerini onları besleyerek çok yemek yedirerek göstermeye çalışıyor bunun sonucunda bebeklerde obezite riski artmaktadır.

       Bebek sahibi olacak anneler özellikle ilk altı aydan sonra ek besinlere geçişte bebeklerine faydasız aşırı kilo aldırıcı besinler yerine fayda sağlayacak besinler yedirmeleri önemlidir.
Yeni doğan bebeklerde anne sütü yerine hazır mamalar tercih edilmesi bebeklerde obezite riskini arttırmaktadır.

       Anne sütü konusunda tüm uzmanlar bebekler için çok önemli olduğu ve ilk altı ay sadece anne sütü tercih edilmesi konusunda hemfikirler.

       Bebek ve çocuklar tat itibari ile markette satılan çikolata, şeker,cips ve benzeri faydasız ve sağlıksız gıdaları sağlıklı ev yemeklerine tercih ederler.Anne ve babalar mümkünse ellerinden geldiğince 4-5 yaşına kadar marketten alınan hazır gıdalar ile çocuklarını tanıştırmasınlar.Hazır gıdalar ile tanışan çocuklar sürekli aynı şekilde beslenmek isterler.

televizyon-obezite       Televizyon ve bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalan ve abur cubur tarzı yiyecek tüketen çocuklarda obezite riski daha yüksektir.

Hastalığa bağlı obezite

    Yukarıda anlattığımız durumların dışında çocuklarda hastalıklara bağlı obezite oluşabilir.Bu hastalıklara şeker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları , böbrek üstü bezi hastalıkları verilebilir.
Obez olduğu düşünülen çocukların muhakkak çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.