Bebekler için oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır ?

05.06.2019
464
A+
A-
Bebekler için oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır ?

Bebekler için uygun oda sıcaklığı nedir?

Anne karnında mükemmel bir yapıda oluşmaya başlayan, büyüyüp gelişen bebeğinizin zamanı gelip dünyaya gözlerini açtığında ebeveynlerde endişeler başlar. Bunlardan biri de bebekler için ideal oda ısısının kaç derece olması gerektiği konusudur. Aslında bu konuda endişelenmekte çokta haksız sayılmazsınız. Özellikle yeni doğan döneminde bebeklerin vücut sıcaklıklarını koruyamadıklarını biliyoruz. Bu dönemde vücut ısısı hayati önem taşıyor. Peki nedir bu ısının ideali derseniz buyurun yazının devamını okumaya.

Bebeklerin vücut sağlığını korumaları için oda ısısı ve nemi uygun koşullarda olmalıdır. Toplumumuzda bebekleri kalın giydirme alışkanlığı mevcuttur.  Ancak terleyen bebekler daha çabuk hasta olmaktadır. Bu durumda mevsimine uygun kıyafetleri giyen bir bebeğin oda ısısının 21-24 derece olmalıdır.

Oda sıcaklığının çok yüksek olması bebeğin terlemesine, bu durumda sıvı kaybetmesine neden olacaktır. Yeni doğan döneminde sıvının bebekler için hayati önemi vardır. Bu nedenle bebeklerin çok sıcak ortamlarda tutulmalarını istemeyiz. Aynı zamanda çok sıcak ortam bebekleri huzursuz olmasına ve ağlama nöbetlerine neden olmaktadır.

Tıpkı oda ısısının yüksek olması gibi düşük oda ısısı da bebekler için tehlikelidir. Vücut ısısı düşen bebeklerin vücut sıcaklıklarını korumak için daha fazla enerji harcamaları gerekir. Bu durumda vücutta hızlı bir sindirim gerçekleşir ve enerji gereksinimi artar. Kan şekerini düşüren bu durum eğer bebek beslenmezse geri dönüşü olmayan üzücü sonuçlara varmaktadır. Bu nedenle bebeklerin vücut sıcaklıklarını korumak ve ideal sıcakta olmalarını sağlamak için doğru oda ısısını sağlamak çok önemlidir.

Hemşire Emriye Ceylan

Hemşire Emriye Ceylan
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.