Bebekler kaç aylıkken yürümeye başlarlar ?

17.05.2016
60
A+
A-
Bebekler kaç aylıkken yürümeye başlarlar ?

Bebeğinizin ilk adımları

Bebeğinize ayakta durmayı ve yürümeyi öğretmek hem sizin hem de onun için çok heyecan vericidir. Bu dönemi güvenli ve kolay bir şekilde geçirebilmek için önerilerimize kulak verin ve onun kelebekler gibi ilk adımlarını izleyin.

Bebekler bazı önemli dönüm noktalarını farklı zamanlarda yaşayabilirler. Ancak bebeğiniz harekete geçtikten sonra  ona pek çok konuda cesaret verebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Birde bu hareketli dönemde evinizin sadece oturan ve yatan bir bebeğe göre değil ,yeni yürüyen bir bebeğe göre de güvenli  olması gerekir. Yani bebeğinize zarar verebilecek eşyaları ortadan kaldırın ve rahatça dolaşabileceği bir ortam yaratın.

Onu yüreklendirin

hoppala-yurutecBebekler 10 aylık olduklarında büyük bir başarıyla emeklerler. Bazıları klasik metodları tercih ederken bazıları da kendi bildikleri gibi emeklerler. Popolarının üzerinde oturarak ya da dirseklerinin üzerinde komando gibi emekleyen bebekler de vardır. Emekleme döneminde bebeğiniz yürümek için gerekli tüm kaslarını çalıştırır. Burada önemli olan çocuğunuzu yürümesi için zorlamamanız, ancak onu yeni hareketleri yapabilmesi için yüreklendirmenizdir. Örneğin emekleyen bebeğinizi kucağınıza alarak kaldıracağınıza, elinizi uzatıp size tutunarak doğrulmasını sağlayabilirsiniz.  

Tek başına hareket etme zevkini tadabilmesi için hoppala kullanabilirsiniz. Üstelik bu bebeğinizi çok eğlendirir. Tabii hoppaladayken bebeğinizi asla yalnız bırakmamanız gerektiğini hiç aklınızdan çıkarmayın.

Ayakta durmak ve dolaşmak

Bebeğiniz ustaca emeklemeye başladıktan sonra ayakta durabilmek için uğraşmaya başlar. Tutunarak ayakta durmaya başladıktan sadece birkaç gün sonra ise yine tutunarak ilerlemeyi başarır. Hatta tutunduğu yere yüklenerek ayaklarını yerden de kesebilir. Yine de bu dönemde bir yere tutunurken ağırlığını tek ayağına vererek diğer ayağını havaya kaldırmayı öğrenir. Bu yürüme konusunda bebeğinize çok yardımcı olacak bir egzersizdir.

Bebeğiniz ayaktayken oturma pozisyonuna geçmekte zorlanabilir. Bu durumda sık sık düşeceği için mutlaka gözünüzün üzerinde olması gerekir. Tutunarak yürümek, bebeği yetişkinlerin dünyasına bir adım daha yaklaştıracağından kendine güveninin gelişmesine ve yetişkinlerle iletişim kurmasına yardımcı olur. Bu dönemde ayaktayken tutunarak itebileceği oyuncaklarla oynamaktan zevk alır. Hem de bu oyuncaklar onun farkında olmadan yürümesini sağlar. Bu dönemde yürüteç kullanmak hem kazalara yol açması açısından hem de bebeği yürümeye teşvik etmeyeceği için önerilmez. 

Bebeklerde İlk adımlar ne zaman başlar ?

Bebeğiniz iyice sıralamaya başladığında bu kez desteksiz olarak ayakta durma çalışmalarına başlar. Ayakta durmayı da fazla dengeli olmasa bile birkaç küçük adım izler. Bebeğiniz bu aşamaya 9-15 ay arasında herhangi bir dönemde erişebilir. İlk adım, dikkatleri tamamen bebeğin üzerine çeker ve gördüğü bu ilgiden hoşnut olur. Bebeğin üzerindeki bu ilgi ve çevresindeki memnuniyet yen,  edindiği bu alışkanlığını pekiştirmesi için ona cesaret  verir. Ayrıca uzak bir mesafede durup, çağırarak bebeğinizi cesaretlendirebilirsiniz. Ya da en sevdiği oyuncaklarını ona uzatmayıp, gelip almasını sağlayabilirsiniz. Yeni hareketlenen bebeğinizden gözünüzü bir an bile ayırmayın. Çünkü o bir kez yürümeye başladıktan sonra durmayı ve oturmayı iyice oturur.

Güvenliği sağlamak ve ev kazalarını önlemek için

Bebeğinizin iyice hareketlendiği bu dönemde başınızın arka tarafında bile gözlere ihtiyaç duyacaksınız. Bu söz konusu olmayacağına göre almanız gereken birkaç önlemi size hatırlatmakta yarar var.

bebekler-merdiven-kazaEmekleyen bebekler için önlemler

►Eviniz iki katlıysa merdivenin her iki başına da kilitli kapılar yerleştirin.

►Halılarınızı ve mümkün olduğunca diğer eşyalarınızı sabitleyin.

►Elektrik kablolarını ortalıktan kaldırın.

►Bebeğinizin ellerinin sıkışmasını önlemek için kapılara bir ağırlık koyarak çarpmayacak hale getirin.

►Sıcak içecekleri ve yiyecekleri bebeğin erişemeyeceği yerlere koyun.

►Bebeğin ağzına sokabileceği küçük şeyleri yerlerde bırakmayın.

►Mutfak ve banyo dolaplarını açamayacak şekilde kapatın.

►Özellikle ütü ve ütü masalarına dikkat edin.

►Evde hayvan besliyorsanız onların yiyeceklerini yerde bırakmayın.

►Prizlere güvenlik kilidi takın.

Sıralayan bebekler için önlemler

►Yukarıdaki tüm önerilere ek olarak.

►Bebeğinizin tırmanarak tehlikeli yerlere ulaşmasını engelleyin.

►Bebeğinizin yatağının kenarlıklarını yükseltin

►Keskin köşeleri emniyetli hale getirin.

►Bebeğinizi mümkün olduğunca mutfağa sokmayın.

►Keskin şeyleri mobilyaların, masaların , çocuğunuzun erişebileceği  yerlere bırakmayın.

Yürüyen bebekler için önlemler

►Yukarıdaki tüm önerilere ek olarak:

►Bebeğinizi arabada bebek koltuğunda oturtun.

►Bebek arabasında da mutlaka emniyet kemerini bağlayın.

►Trafiğin yoğun olduğu yerlerde yürümekten kaçının. Bebeğiniz çok hareketli ve sürekli sağa sola atlıyorsa, onu zaptedemiyorsanız çok hoş görünmese de bebek emniyet kemeri (bebek tasması) kullanabilirsiniz.

►Evinizin kapısını bebeğinizin açamayacağı şekilde kapatın. Özellikle yüksek katlarda oturuyorsanız pencerelerin kapalı olduğuna emin olun. Pencere güvenlik kilidi alarak pencerelerinize takın.

BEBEĞİNİZİN  YÜRÜME EVLERİ ( Bebekler ne zaman yürümeye başlar ? )

9 ay civarı   : İyice hareketlenmiştir. Karnına yaslanarak vücudunu çekebilir. Destekle birkaç adım atabilir.

10 ay civarı : El ve ayakları üzerinde emekler. Tutunarak ayağa kalkar ve mobilyalara tutunarak dolaşabilir.

12 ay civarı :Ayakta durabilir, elini tutarak yürütebilirsiniz.

13 ay civarı : Yardımsız yürüyebilir.

15 ay civarı : Tek başına dengeli bir şekilde yürür.

Unutmayın, bunlar sadece ortalama değerlerdir. Her bebek , gelişimini kendi yapısına uygun zamanlarda yaşar. Bazı bebekler 10 aylıkken yardımsız yürürken, bazıları 18 aylıkken yürüyebilir. Premature doğan ya da bebekken gelişimi yavaşlatan rahatsızlıklar geçiren bebekler de geç yürüyebilir. Ancak bebeğiniz 18 aylıkken bile yürümeye dair belirtiler göstermiyorsa doktora başvurmanız doğru olur.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.