Bebeklerde beyin gücünü geliştirecek 8 oyun

22.06.2016
69
A+
A-
Bebeklerde beyin gücünü geliştirecek 8 oyun

Beyin gücünü geliştirecek 8 oyun

Önereceğimiz 8 oyun sayesinde bebeğinizin ilk bir yılında dengesini, koordinasyon ve beyin gücünü geliştirebilirsiniz.

Bebeğinizin sağlıklı büyümesi sizin için mutluluk verici.Ancak onun beyin gelişimi en çok merak ettiğiniz konu.İşte il yılında bebeğinizin beyin gücünü ve dengesini sağlayacak önerilerimiz.

Sallanma zamanı

Bu oyun bebeğin dengesini geliştirir.Bebeğinizi küçük bir battaniyenin üzerine yatırın ve eşinizle birlikte diz üstü oturarak bebeğinizi battaniye ile birlikte yerden 10 santim kadar yüksekliğe kaldırın.Daha sonra onu yavaş hareketlerle iki yana ve aşağı yukarı sallayın.

Daha yukarı

Bir elinizle bebeğinizin karnından ve göğsünden iyice destekledikten sonra diğer elinizle de kollarını tutun.Bu aktivite koliği olan ve aşırı yorgun olduğu halde uyuyamayan bebekleri rahatlatır.Bebeği vücudunuza yakın tutarak bebeğe bedeninizle iki yana doğru yavaş sallanın.Zaman içinde bebeğiniz bu pozisyondayken kafasını kaldırıp bakınmaya başlayacaktır.Bu sayede özellikle vücudunun üst kısmı kuvvetlenir.

Küçük mekikler

Bebeğinizi bir battaniyenin üzerine sırtüstü yatırın ve bir koltuğun üzerine yerleştirin.Siz de önünde diz çökerek oturun.Bebeğinizin vücudunu başını da destekleyecek şekilde iki kolunuzla kavrayın.Daha sonra bebeğinizi yerle 45 derecelik açı yapıncaya kadar kaldırın ve usulca geri yatırın.

Göbekte yuvarlanma

Büyük bir banyo havlusunu rulo haline getirin.Bebeğiniz bu havlunun üzerine yüzüstü yatırın.Başını yana çevirin ve bebeğinizi bu havlunun üzerinde usul usul iki yana sallayın.

Hedef alma

Göz-ayak koordinasyonu yürüme aşamalarında bebeğiniz için çok gerekli olacaktır.Bebeğinizi yere yatırın, sizde önünde yere oturun ve parlak bir kapağı, kek  kalıbını ya da kartonu hedef olarak seçin.Ayağı ile bu hedefe vurmasını sağlayın.Siz birkaç kere gösterdikten sonra kendisi yapmaya başlayacaktır hatta ayağı hedefe vurdukça çıkan ses de çok hoşuna gidecektir.Ayağı hedefi buldukça güzel sözlerle övün.Bu sayede dinleme yeteneği de gelişmiş olur.Bu egzersiz 3 aylıktan büyük bebekler için tavsiye ediyoruz.

Gel yuvarlanalım

Bebeğinizi bir battaniyenin üzerine yatırın daha sonra battaniyeyi bir tarafından tutarak havaya kaldırın ve bebeğinizin yavaşça yuvarlanmasını sağlayın.Daha sonra bu hareketi aksi yönde tekrarlayın.Burada en çok dikkat etmeniz gereken nokta bebeğinizin kollarının zarar görmemesini sağlamaktır.

Top oynayalım

Bebeğinizi sırtüstü yatırın.Karnına renkli bir deniz topu yerleştirin.Sonra bırakın ister elleriyle, ayaklarıyla kavrasın isterse de tekmeleyerek fırlatsın.

Hem hareket et hem büyü

Bebeğiniz çocuk şarkıları eşliğinde kucağınızda dans etmeye bayılır.Hem şarkının sözlerine uygun hareketler sayesinde konuşma alıştırmaları da yapabilirsiniz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.