Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır ?

24.06.2016
909
A+
A-
Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır ?

Bebekler doğduğunda başında yumuşak noktalar olur ve çoğu anne-baba bu doğal oluşum nedeniyle oldukça endişelidir.Oysa bıngıldak beynin sağlıklı bir şekilde gelişmesine izin vermekle kalmaz aynı zamanda onu darbelere karşı da korur.İsterseniz gelin bıngıldağın neye yaradığını daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Bebekler yeni doğdukları dönemde çoğu zaman uyurlar.Bazen de sadece etraflarına bakarlar.Ne şekilde olursa olsun yeni doğmuş bebekler sanki başa bir dünyadan gelmiş gibidirler.Ve vücutları gelişimine halen devam etmektedir.Bunun en büyük kanıtı da bebeğinizin kafasında bulunan bıngıldaktır.Elinizi bebeğinizin kafasına koyduğunuzda kafatası kemiklerinin henüz tamamlanmamış olduğunu ve bebeğinizin hayatının parmaklarınızın altında olduğunu hissedersiniz.İşte, anne-babayı endişelendiren de budur.İnsan vücudunun en hassas bölgesi olan ve beyni koruyan kafatası kemikleri neden doğumdan sonra açık bir şekilde kalır?

Sert darbelerden korur

Bebekler 9 aydan sonra dünyaya geldiklerinde başlarında bulunan açıklık veya daha doğru söylemek gerekirse açıklar (çünkü 6 tanedir) en fazla 3×2 santime ulaşır.Aslında ortada endişelenecek bir durum yoktur.Çünkü kafatası kemiklerinin “esnekliği” aslında çocuklar için oldukça önemlidir.Kafatası kemiklerinin esnek olması çocukları sert darbelerden korur ve anne rahminden çıkabilmelerine izin verir.Doğum sırasında kafatası kemiklerinin esnekliği annenin bebeği dışarı itme çabalarına karşılık verir ve onları birbirine yakınlaştırır.Bebeğin başının anne rahminden dışarı çıkması kafa tası kemiklerinin esnekliğine bağlıdır.Yeni doğmuş bebeklerin vücudunda en büyük kısım başlarıdır.Dolayısıyla bebeklerin başları bir kez dışarı çıktığında vücutlarının dışarı çıkması da oldukça kolay olur.

Beynin büyümesi için

Bıngıldak aynı zamanda beynin uygun zamanda ve uygun ritimle büyümesine de olanak verir.Gerçektende kol, bacak gibi uzun kemiklerde, kemiklerin uzamasını yönlendiren bölge, diğer adıyla büyüme kıkırdağı, orta kısımda bulunur. Kafatasında ise bu bölüm kafatası kemiklerinin dış kısmındadır.İşte bu yüzden iki, üç kemiğin birleşme noktasında bıngıldak meydana gelir.Bıngıldak lifli bir dokudan meydana gelir ve kafatası kemiklerinden daha serttir.

Bıngıldağın erken kapanması sorun değil

Kafatası kemiklerinde uzamanın dışında başka bir büyüme sisteminin varlığı daha bulunmuş.Birçok kafatası kemiği tabaka tabaka durur, birinin diğerinin üstüne kaymasıyla da yüzeyleri büyüyebilir.Bu buluş sayesinde doktorların çocukları muayene etme şekilleri de değişmiştir.Doktorlar artık bıngıldağın ölçüsüne değil, daha önemli bir ölçü olan kafatasının ölçüsüne bakıyorlar.Oysa bir kaç yıl öncesine kadar zamanından önce kapanan bıngıldağın kafatasının büyümesini engelleyeceği düşünülürdü ve bunun nörolojik zararlara yol açacağına inanılırdı.Yaraların ve bıngıldağın kapanma hızı beraberinde pratik tek bir sonuç getirir.Bu da insanların ve hatta halkların kafataslarının değişik yapılara sahip olduğudur.Kuzeylilerin ve Afrika yerlilerinin kafatasları dar ve uzun bir biçimde, Akdeniz ülkelerinin ve Uzak Doğu insanlarının kafatasları ise kısa ve geniştir.

Bıngıldağı zorlamayın

Bebeklerde dikkat edilmesi gereken bölge öncelikle ense ve boyun kaslarıdır.Çünkü bebeğiniz dünyaya geldiğinde başını dik tutamaz.Boyun kasları 5. aydan sonra kuvvetlenmeye başlar.Bu nedenle bebeğinizi yatağından kaldırırken elinizi ensesinin altına koymalısınız.Çünkü eliniz boyun kaslarıyla aynı görevi üstlenir ve sarsılmaları engeller.Boyun kasları henüz kuvvetli olmadığından ilk 6 ay boyunca bebeğinizle başına darbe gelmesine neden olabilecek oyunlar oynamayın veya onu havaya atmayın.Yapılan bir araştırmaya göre çocukların ilk 6 ay süresince oyunlar nedeniyle başlarına darbe aldıkları ve anne-babaların bebeklerin ağlamayı kesmesi için onları sarstıkları ortaya çıkmış.

Bıngıldak nelerden zarar görmez

Soğuktan zarar görmez

Bebeklerini koruma isteğine bağlı olarak çoğu anne-babanın onlara şapka giydirme alışkanlığı varıdır.Ancak bıngıldağı soğuktan veya sıcaktan korumanız gerekmez.

Sudan zarar görmez

Bebeğinizin başını rahatlıkla yıkayabilir ve kurulayabilirsiniz.Aynı zamanda bıngıldağın üstünde bulunan elastik zarı süngerle de silebilirsiniz.Bunun yanı sıra bebeğinizi çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamamalısınız.Ancak tabii ki sadece bıngıldak bölgesi için geçerli olan bir neden değil.

Kardeşi dokunursa

Kazayla bile olsa büyük kardeş, küçük kardeşinin kafasına ve tam da bıngıldağın bulunduğu bölgeye sert bir darbede bulunabilir.Bıngıldak en sert darbelere karşı bile dayanıklı olduğundan endişelenmenize gerek yoktur.

Bebeğiniz düşerse

Eğer bebeğiniz bıngıldağın bulunduğu bölgeye sert bir darbe almışsa bile kafatası kemiklerinin esnekliğine bağlı olarak komplikasyon riski oldukça azdır.Darbeden sonra çocuğun bağırarak ağlaması da  onun iyi olduğuna dair bir göstergedir.Ancak 24 saat içerisinde kusma veya hareketlerinde yavaşlama görülürse doktorunuza başvurmalısınız.Yine aynı şekilde bıngıldakta çizikler meydana gelmişse doktorunuza haber vermelisiniz.

Bıngıldağı kontrol ederken

Bıngıldağın durumuna bakmak için bebeğin sakin olduğu bir zamanı seçin.Genellikle bıngıldak kafatasının yüzeyine göre daha alçaktadır ve nabız hissi verir.Tıpkı bilekten nabız ölçerken olduğu gibi parmağınızın ucunu bıngıldağın üstüne koyacak olursanız bunu siz de kolayca hissedebilirsiniz.

Çocuğunuz ağladığında bıngıldak yayılabilir,başka bir deyişle hafifçe şişer ve etrafındaki kemiklerle aynı seviyeye gelir.Bıngıldakların yüksekliğini veya alçaldığını görünce endişelenmenize gerek yoktur.Bunun dışında bıngıldağa dokunduğunuzda çocuğa zarar verme ihtimaliniz yoktur.Çünkü bıngıldak esnek bir zarla çevrelenmiştir ve darbelere dayanıklıdır.

Hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir

Az da olsa bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir.İşte doktora başvurmanızı gerektirecek durumlar:

►Kusma sonrasında meydana gelen su eksilmesine bağlı olarak bıngıldağın oldukça alçaldığı durumlarda bebeğinizi doktora götürün.

►Bebeğiniz sakin görünüyor olsa da, bıngıldağın şiştiği durumlarda (örneğin menenjite bağlı olarak) hemen doktora başvurun.

► Kemikleşme zorluğu veya tiroid hormonu eksikliği yüzünden birinci yılın sonunda bıngıldağın hala oldukça geniş olduğu durumlarda doktorunuza haber verin

► Hastalıklara bağlı olarak bıngıldağın tahriş olduğu durumlarda da mutlaka doktora kontrol ettirin.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.