Bebeklerde boy, kilo gelişim tablosu

13.01.2014
5.854
A+
A-
Bebeklerde boy, kilo gelişim tablosu

        Çocukların boy kilo gelişimi genetik yapıya bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.Bu nedenle çocukların boy , kilo ölçümleri ve diğer özelliklerinin değişik yaşlarda alt ve üst sınırlarının bilinmesi gerekir.Sağlık sorunu olmayan çocukların boy uzunlukları ilk 6 – 12 aydan başlayarak genetik yapılarına özgü persentil değerlerine ulaşır ve 2-3 yaşlarında çocuğun genetik özelliğini yansıtan persentil seviyesine ulaşır.
Erkek ve kız çocuk gelişimlerini gösteren tablolarda ( Persentil 10 ) P10, P25 , P50 , P75 , P 90 seviyeleri bulunmaktadır. Tabloda P10 ile P90 arasındaki değerler normal kabul edilir.P10 en kısa veya en zayıf çocuğu , P90 en uzun veya en kilolu normal çocuğu gösterir.Burada önemli olan bebeğinizi doğumunda P50 seviyesinde doğduysa gelişiminin bu seviyede devam etmesidir.Çocuğunuz boyu ve kilosu en kısa ve en zayıf P10 seviyesinden düşükse doktora başvurmalısınız.Veya çocuğunuz doğduğunda P75 seviyesinde iken gelişim olarak gittikçe düşüyorsa bu durumda da doktora başvurmalısınız.

0-3 Yaş Erkek çocuklarının boy ve kilo gelişimi (Boy cm ve Ağırlık kg)

erkek-bebek-gelisim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              0-3 Yaş Kız çocuklarının boy ve kilo gelişimi (Boy cm ve Ağırlık kg)

kiz-bebek-gelisim

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.