Bebeklerde gaz sancısı ile başa çıkmanın 8 yolu

29.06.2016
123
A+
A-
Bebeklerde gaz sancısı ile başa çıkmanın 8 yolu

Bebeklerde gaz sancısı (kolik) ile başa çıkmanın 8 yolu

Bebeğiniz hiçbir problem olmadığı halde ağlıyor ve siz ağlama nöbetlerinin önüne geçmekte zorlanıyorsanız, kolik ( gaz ) problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz.Sizler için bebeğiniz kolik diğer adıyla gaz sancılarını ve ağlamalarını azaltabilmenize yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

 Kolikli bir bebekle başa çıkmaya çalışan her anne-baba, bu durumun son derece sıkıntılı olduğunu bilir.Kolik bir hastalık değil, sadece, aslında sağlıklı olan bebeğin belli bir sebep olmaksızın çılgınca ağlaması olarak tanımlanabilir.Genellikle ilk haftalarda ortaya çıkan gaz sancısı, bebeğinizi 4-4.5 aylık olana kadar sürebilir.Genellikle akşamın ilk saatlerinde ya da gün ilerledikçe ortaya çıkan kolik nöbetleri, çoğunlukla anne-babaların çaresiz kalmasına neden olabilir.

Bebeklerde gaz sancısının (koliğin ) nedenleri nelerdir ?

Yaklaşık 40 yıldır çeşitli çalışmalara konu olsa da günümüzde gaz sancısının kesin sebebi hala bilinemiyor.Bağırsakta biriken gazların, süt alerjisinin koliğe neden olabileceği düşünülmektedir.Kolik tamamen kötü bir piyango olarak nitelendirilebilir.Bu yüzden bir suçlu aranmamalı… Sonuçta en kötü vakalarda bile 4-5 ay içinde problem kendiliğinden ortadan kayboluyor ve her şey düzene giriyor.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Her bebeğin farklı bir karakteri vardır ve bu nedenle her bebeği sakinleştirmenin yolu da farklıdır.Hatta kimi bebeği sakinleştiren durumlar bir başkasını iyice sinirlendirebilir.Bu yüzden zaman içinde bebeğinizi tanıdıkça onu daha kolay sakinleştirmeye başlarsınız.İşte, bebeğinizi tanıma sürecinde onu sakinleştirmenize yardımcı olacak 8 tane çok özel öneri:

1- Bebeğinizi sallayın

Bebeğinizi pusetiyle gezdirirken ya da arabaya bindirip dolaştırırken daha kolay uyuduğunu fark etmişsinizdir.Bu yüzden bebeğinizi kucağınıza alıp belli bir tempo ile evin içinde dolaşırsanız kolayca sakinleşebilir.

2- Masaj yapın

Bebek yağı ile yağladığınız elinizi bebeğinizin karnına yavaşça bastırın ve ona masaj yapın.Avucunuzu ritmik, yumuşak bir şekilde karnının üzerinde saat yönünde hareket ettirmeniz bebeğinizin hoşuna gider.Ayrıca masaj yaparken bebeğinizin gösterdiği tepkiler bu konuda size yol gösterici olabilir.

3- Sesleri kullanın

Bebekler, rahim içini anımsattığı için elektrik süpürgesi ya da parazitli radyo yayını sesine karşı ilgi gösterebilir ve bu sesle rahatlayabilirler.

4- Doktorunuza danışın

Eczanelerde bebeklerin gaz sancılarını geçirmek üzere hazırlanmış bazı ürünler vardır.Doktorunuza ve eczacınıza danışarak bebeğinize uygun ürünü alabilirsiniz.

5- Emziriyorsanız

Bebeğinizi emziriyorsanız, öncelikle yediğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekiyor.Soğan, kuru fasulye, lahana gibi gaz yapacak gıdalardan kaçının, bu şekilde sütünüz bebeğinizin gaz problemi yaşamasına neden olmaz.

6- Biberonla besliyorsanız

Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, ayına uygun ve gaz oluşumunu önlemek üzere özel tasarlanmış biberon başlarını tercih edin.Buna rağmen gazında herhangi bir azalma yoksa doktorunuza danışarak mama markasını değiştirebilirsiniz.

7- Bebeğinizi yatar değil dik pozisyonda tutarak emzirin

Birkaç deneme sonrasında, bebeğinizi dik tutarak da başarıyla emzirebilir ya da biberonla besleyebilirsiniz.Bu pozisyon sayesinde bebeğiniz gaz problemi ve sıkışma hissi yaşamaz.

8- Kendinizi de düşünün

Gaz sancısı olan bir bebekle uğraşmak son derece zor ve yorucu olabilir.Bu yüzden bebeğiniz ne kadar ağlarsa ağlasın gün içinde kendinize vakit ayırmaya çalışın.Bebeğinizi emin ellere bırakıp yarım saat kadar dinlenmeye çalışın.Vereceğiniz küçük bir mola sizin rahatlamanızı sağlayarak, bebeğinize pozitif enerji ile yaklaşmanıza yardımcı olur.Böylece bebeğiniz sizden aldığı olumlu elektrikle rahatlar.

İNSTAGRAM SAYFAMIZDA KONU İLE İLGİLİ ANNE YORUMLARI

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir ?

https://www.instagram.com/p/BvgQsT4g9Qn/

Gaz kemeri kullanan var mı ? Faydası oluyor mu ?

https://www.instagram.com/p/BwMriUehYpN/

Metsil gaz damlası kullanıp memnun kalan var mı ?

https://www.instagram.com/p/BwPRUQ-hEoy/

Zinco gaz damlası kullanıp memnun kalan var mı ?

https://www.instagram.com/p/BvEBAwlAqxq/

Relactaz damlası kullanıp memnun kalan var mı ?

https://www.instagram.com/p/BuN-246h_sK/

Maflor damlası kullanıp memnun kalan var mı ?

https://www.instagram.com/p/BuMPmAgB-A9/

Aguline damlası kullanıp memnun kalan var mı ?

https://www.instagram.com/p/BuArNEZAe9f/

Biogai damlası kullanıp memnun kalan var mı ?

https://www.instagram.com/p/BvEGGMMAzJC/

https://www.instagram.com/p/BsqHRpcBbGj/

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.