Bebeklerde kabızlık nedenleri, tedavisi

24.12.2013
16
A+
A-
Bebeklerde kabızlık nedenleri, tedavisi

KABIZLIK

       Anne sütü ile beslenen bebekler kabızlık sorununu pek fazla çekmezler , anne sütüne alternatif gıdalarla ( mamayla ) beslenen bebeklerde ise daha sık görülür.

Kabızlığın Belirtileri Nelerdir

Seyrek dışkılama ve sertliğinden dolayı zorlanma ( genellikle küçük sert parçacıklar halindedir. )

Eğer anüs bölgesinde sert dışkı çıkarmaktan dolayı bazı çatlaklar oluşmuşsa dışkı kanlı olabilir.

Midesinde rahatsızlık ve karın ağrısı

Huzursuzluk

Kabızlık neden kaynaklanır

       Az çalışan bir sindirim sistemi , çeşitli hastalıklar , yetersiz lifli gıda tüketilmesi , yetersiz vücut hareketleri , veya dışkı çıkarma işleminin sancılı bir hale getiren anüs bölgesindeki çatlaklar , seyrek olarak tıbbi nedenler.

Kabızlığın Tedavisi

       Kabızlık şikayeti anne sütü ile beslenen bebeklerde pek rastlanılmamasına rağmen , belirtiler görüldüğü zaman doktora başvurulmalıdır.Eğer yapabiliyorsanız kabızlığa neden olabilecek anormallikleri gözden geçirmeye çalışın.Ara sıra ortaya çıkan kabızlıklar genellikle beslenmede yapılan bazı değişikliklerle tedavi edilebilir.Seyrek rastlanan kabızlıklarda veya hafif geçen kabızlıklar genellikle beslenmede yapılan değişiklikler veya özellikle küçük bebeklerde bazı vücut egzersizleri fayda sağlayabilir.Bebeğiniz dışkı zorluğu çektiğinde sırt üstü yatırarak ayaklarını zorlamadan bisiklet hareketi yaptırmaya çalışın.Doktorun tavsiyesi olmadan kesinlikle hiç bir ilaç vermeyin.

Beslenme: Beslenme değişikliğini doktorunuzla konuştuktan sonra uygulayın.

25-50 ml. erik veya elma suyunu biberon, bardak veya kaşık ile içirin.

Sert gıdalar yiyebilen bir bebek için sabahları verdiğiniz mısır gevreğinin içine bir çay kaşığı kepek unu katın; muz dışında verdiğiniz meyve ve sebzeyi her zamankinden daha fazla verin.

Biraz daha büyümüş bebeklerde üç fincandan daha fazla süt vermekten kaçının.

Korunma:Bebeğin beslenmesine sert gıdalar eklendiğinde meyve ve sebzeye sadece öğütülmemiş tahıl taneleri atmamaya özen gösterin.Bebeğin ilk yılında bebeğinizin hazır olduğunu hissettiğiniz andan itibaren yemeklerine tahılları un haline koymak yerine bütün halde koymayı tercih edin.Aynı zamanda bebeğinizin yeterli sıvı aldığından emin olun ve bol bol egzersiz yaptırın.

Komplikasyonlar

Çatlaklar

Tuvalet eğitiminde zorluklar

Dışkının taşlaşması ( doğal şekilde çıkmayan ve sertleştiği için elle uzaklaştırılması son derece ağrılı olan dışkı )


Doktora ne zaman başvurmalıyım

        Bebeğiniz sık sık kabız oluyorsa, daha önceden hiç böyle bir şey yokken birdenbire böyle bir sorunla karşılaşırsanız veya dışkıda kana rastlarsanız.

Hastalık eğer ilk karşılaşıldığında kesin tedavi yapılmazsa bir alışkanlık haline gelebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.