Bebeklerde kansızlık ve demir eksikliği

11.03.2015
23
A+
A-
Bebeklerde kansızlık ve demir eksikliği


 
Vücuttaki hemoglobin oranının azalması ile görülen kansızlığın bebeklerde görülme sıklığı %2 civarındadır. Bazı bebeklerde kansızlık doğumdan itibaren olduğu gibi bazı bebeklerde ise sonradan meydana gelmektedir.Sonradan meydana gelen kansızlık en çok 6-24 ay arası bebeklerde görülmektedir. 6-24 ay arasındaki bebekler demir eksikliği için en riskli olduğu dönemdir.

Bebeklerde demir eksikliğinin belirtileri

bebeklerde-istahsizlik►İştahsızlık

Uykusuzluk

Huzursuzluk

Çok ağlama

Anneye aşırı düşkünlük

Renk solukluğu gibi belirtiler gösterir.

Daha büyük çocuklarda

Uyumsuzluk

Arkadaşlarıyla geçinememe

Derslerde başarısızlık gibi belirtiler gösterir.

 

Bebeklerde kansızlık nedenleri

       Anne adayı bebeğe hamile iken eğer demir eksikliği varsa bu durum bebeğe de sirayet edebilir. Bağırsakta oluşan parazitler, folik asit ve b12 eksikliği gebelik döneminde hem anneyi hem de bebeği etkileyen kansızlık sebeplerindendir. Lakin bu tür kansızlık durumları, demir eksikliğine bağlı kansızlığa göre daha az rastlanılmaktadır.

       Erken doğan bebeklerde ve çoğul gebelik olan bebeklerde bu gibi durumlarda anneden son üç ayda bebeklere yeterli miktar demir geçemediğinden bebeklerde demir eksikliği görülebilir.
Zamanından erken doğan bebeklerde erken doğdukları oranda demir depoları boş olarak dünyaya gelirler.

       Doğum öncesi ve doğum sırasında meydana gelen kanamalar ile demirin kaybedilmesine ve demir eksikliğine neden olur.
Bebeklerde en sık görülen tip olan demir eksikliğine bağlı kansızlık, doğum sonrası anne sütünün kâfi geldiği bebeklerde ilk 6 ay pek görülmez. Doğum sonrası anne sütünün ve bebeğin beslenmesinin yetersiz olduğu durumlarda oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıktır.İlk altı ay sadece anne sütü verilmeli.Altıncı aydan itibaren anne sütü ile birlikte ek gıdalarda verilmelidir.

Bebeklerde kansızlık önlenebilir mi ?

Anne adayı özellikle doğuma yakın zamanlarda demir açısından zengin gıdalar ile beslendiği takdirde, bebeğin demir ihtiyacı karşılanmış olur ve bebek demir eksikliğine aday olarak dünyaya gelmez.

İlk altı ay anne sütü ile beslenen bebekte, kansızlık ile karşılaşılma ihtimali çok azdır.

İlk altı aydan itibaren anne sütü ile birlikte ek gıdalar verilmeli.Bu ek gıdalar başta yeşil yapraklı sebzeler , baklagiller ,meyveler ve et türleri .Et türleri demir bakımından en zengin besinlerdir.

Anne sütünü bırakan bebekte, demir yönünden zengin besinler ile beslenildiğinde ve demir alımına önem verildiği vakit kansızlığın önüne geçilmiş olur.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı

Çocuğunuzda demir eksikliğinden şüphelendiğiniz durumda doktora başvurmalısınız.Doktor demir eksikliğinin teşhisi için gerekli kan testlerini yapacaktır.

Demir eksikliği tedavisi

Demir eksikliğine bağlı kansızlık durumlarında ağızdan ilaç yoluyla veya enjeksiyon yoluyla tedavi edilebilir.
Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisi 3-4 ay sürmektedir.Bundan kısa yapılan tedavilerin faydası olmayacaktır.
Demir tedavisi sırasında ilaçla beraber süt , çay ile içilen demir boşa gidecektir.Bu içeceklerle birlikte tüketildiğinde vücudun demir emilimini bozacağından fayda sağlamaz.

C vitamini içeren gıdalar demir emilimini arttıracağından olumlu yönde fayda sağlar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.