reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Bebeklerde konak nasıl tedavi edilmeli ?

Bebeklerde konak nasıl tedavi edilmeli ?

Bilimsel adı  ‘’ dermatite seborroica ‘’ olan konak, yağ bezelerinin kötü işleyişinden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak doğum esnasında anneden çocuğa geçen ve doğumdan sonra da organizmasında kalan ve gözeneklerde yağlanmaya sebep olan hormonlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Sarımtırak beyaz renkte pulcuklar şeklinde olan konak, çoğunlukla saç derisinde oluşuyor. Ancak alın, kaş, burun kenarları gibi yüzün başka bölümlerinde de oluşabiliyor. Konak daha çok bebeğin doğumunun 2. İle 4. Haftaları arasında meydana çıkar, ki bu dönemde bebekte hormon fazlalığı oluşur. Ancak 2-3 ay içinde, hormonlar dengelendiğinde ortadan kalkar.

Konak nasıl tedavi edilmeli

Konak için özel bir tedavi yoktur. Ayrıca hormonlar dengelenince kendiliğinden ortadan kalkıyor. Asıl problem, saç dipleri ve bazen yüzde oluşan pulcukların ‘’ çocuk iyi yıkanmamış’’ izlenimi vermesi. Bunu önlemek için bazı hijyenik noktalara dikkat etmek yeterli olur. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler.

  • Yapılması gereken ilk şey, bebeğinizin başını günde bir kez yıkamaktır. Bunun için de özel şampuanlar kullanmak gerekir. En etkili olanı, yüzde 2 oranında ‘’ketoconazol’’ içeren şampuanlardır. Ancak eczaneden alacağınız yağlanmayı önleyici bebek şampuanları da yeterli olur. Bebeğinizin başını sabunla yıkamaktan uzak durun.
  • Pullanmayı önlemek için saçını acıbadem yağı ya da zeytinyağı ile tampon yapıp bir-iki saat bekletin. Eğer pullanma çok yoğun ve sertse bütün bir gece de bırakabilirsiniz. Bu uygulama sonunda sık ve yuvarlatılmış uçlu bir fırça ile tarayarak pulları temizlemek daha kolay olur.

Bu Haber 793 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.05.2016 Per 01 : 12

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.