Bebeklerde pamukçuk belirtileri, tedavisi

05.02.2015
58
A+
A-
Bebeklerde pamukçuk belirtileri, tedavisi

Bebekte Pamukçuk

        Pamukçuk Candida albicans adındaki mantarın sebep olduğu enfeksiyon ile bebeğin ağız içi ve dudak bölgesinde oluşan beyaz lekelere pamukçuk denir.Bu mantar normal doğum sonrası bebeğin üst solunum ollarına ve sindirim sistemine geçebilmektedir. Bir yaşına kadar bebeklerde de sık görülse de
daha çok yeni doğanlarda meydana gelir. Doğum esnasında anneden bebeğin solunum yollarına geçen mantar, bu durum sıklıkla bebeklerde 7 ya da 10 gün içinde ortaya çıkar.

        Pamukçuk daha çok vücut direnci düşük olan bebeklerde daha çok görülür.Zamanında doğan bebeklere oranla erken doğmuş düşük kilolu premature bebeklerde görülme sıklığı daha fazladır.

Pamukçuk belirtileri

        Bebeğinizin ağız içinde, dilinde, yanaklarında ve damaklarında beyaz lezyon şeklinde mantarlar yer alıyorsa pamukçuktan söz edebiliriz.Pamukçuğa yakalanan bebeklerde hafif ateş, emme güçlüğü, huzursuzluk gibi belirtiler görülebilir.

Pamukçuk olan bebeklerin emzirilmesi

        Pamukçuk olan bebeklerin emzirilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur.Pamukçuk rahatsızlığı olan bebeklerde emme esnasında ağrılar oluştuğundan emmeye karşı isteksizlik oluşabilir.Bununla birlikte annenin göğsünde kızarıklık varsa , anne emzirirken göğsünde ağrı oluşuyorsa annenin göğsünde de aynı mantardan kaynaklanan enfeksiyon bulunabilir.Bu durumda olan anneler, göğüs bakımını iyi yapmalı mantar enfeksiyonuna karşı krem veya göğüs için antiseptik losyonlar kullanabilir.

Pamukçuğu önlemenin yolları nelerdir ?     
Çoğu zaman bebeğe sıkıntı vermese de tedavi edilmediği ve ilerlediği takdirde ağrıya neden olabilen pamukçuk ile karşılaşmamak için birtakım önlemler alınması gerekmektedir. Biberon yahut emzik kullanımında temizliğe dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Emziren annelerin ise meme başı hijyenine önem vermesi gerekir.
Pamukçuk olan bebeğinizin ağız içindeki tabakaları elle kazımak pamukçuğun daha da yayılmasına neden olabilir.Bu nedenle bebeğinizde pamukçuk olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Pamukçuk tedavisi

        Herhangi bir müdahale bulunmadan geçmeyen pamukçuk hastalığı, muhakkak tedavi edilmelidir. Fakat bu yolda yanlış bilinen uygulamalara gitmek son derece yanlıştır. Halk arasında bilinen karbonat uygulama yöntemi yahut elle temizlemeye çalışmak sağlıklı bir yöntem değildir. Elle müdahale edilen bölgede mukoza bozulup pamukçuğun yayılması mümkündür. Yahut karbonat uygulanan bölge de geçti sanılan pamukçuk daha şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Hastalıkta yapılması gereken, doktor tavsiye ile alınan mantara karşı kullanılan bir damlayı düzenli olarak tatbik etmektir.
Pamukçuk tedavisinde doktor tarafından mantar ilaçları ,harici kullanılan antiseptik sıvılar kullanılabiliyor.
Tedavi aşamasında annenin göğsünde de mantar enfeksiyonu bulunuyorsa hem annenin göğüs tedavisi hem de bebekte bulunan pamukçuk birlikte tedavi edilmelidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.