Bebeklerde d vitamini kullanımı ve miktarı nasıl olmalı

15.12.2013
262
A+
A-
Bebeklerde d vitamini kullanımı ve miktarı nasıl olmalı

Bebeklere ne zaman, hangi miktarda D Vitamini verilmelidir  

       Süt çocukluğu döneminde 0-2 yaş arasında günde 400 ünite D vitamini takviyesi yapılmalı.Bu takviyenin doğumdan sonraki ilk 15 gün içinde başlanması gerekir.

       Dengeli beslenemeyen çocuklarda takviye süresini 2 yıl ile sınırlı bırakmamak gerekir.Gerekirse 6 yaşa kadar dışarıdan D vitamini desteği almalı.

       Premature bebeklerde ise uygulamamız daha farklı; premature bebekler premature derecesine göre değişiyor.Örneğin çok erken doğan bebeklerde günlük 1200 ünite dahi verilebiliyor. Premature bebeklerde bebeğin durumuna göre 800 ila 1200 ünite arasında D vitamini ilk 15 günde başlanması gerekiyor.

        Bebeklerinin bıngıldağı çok küçük olan anneler kendi kendilerine D vitamini vermeyi kesiyorlar bu yanlış bir şey.

BEBEKLERE NE ZAMAN, HANGİ MİKTARDA D VİTAMİNİ VERİLMELİ ? – VİDEO

 

Bebeklerde D vitamini eksikliği nelere yol açar ?

►Hastalığın başlangıcında bebeklerde huzursuzluk yapar.

►Bebeklik döneminde kafa kemiklerinde yumuşamaya neden olur.

►Kaburga kemiklerinde küçük tesbih tanecikleri büyüklüğünde çıkıntılara rastlanabilir.

►D vitamini eksikliği olan bebeklerin alın kısımları biraz daha büyük  başları gövdelere göre biraz daha belirgin olabilir.

►Bıngıldak daha geniştir ve daha yavaş kapanır.

►Yukarıda yer alan bulguların hiç biri tek başına değerlendirilmez.Konu hakkında teshiş koyabilmek için bir kaç bulgunun bir arada bulunması gerekir.

►Baş terlemeleri D vitamini eksikliği olan bebeklerde çok sık görülen bir belirtidir.

►El ve ayak bilekleri daha geniş olur.

►Bebek büyüdükçe yavaş yavaş gelişmesininde geri kaldığı görülür.Buna istinaden oturma gecikebilir, yürüme gecikebilir.

►Bebek yürümeye başladıktan sonra halk arasında parantez bacak olarak tabir edilen deformenin geliştiğini görürüz.

►Hastalığın daha ileriki dönemlerinde solunumu yolu enfeksiyonlarına rastlarız.Daha sık olmaya  başlar.Bebekken karınları kurbağa karnı gibidir.Normal bebeklere göre daha geniştir.

►Baş gövdeye göre daha büyük olduğu için yatış pozisyonuna göre başta düzleşmeye rastlıyoruz.Kafanın şeklinde bozulmalar meydana gelebiliyor.İleri seviyelerde kalsiyum eksikliğide devreye girince kasılmalar meydana geliyor.

Her bebeğe D vitamini takviyesi vermek gerekir mi ?

D vitamini anne sütünde çok az olan bir vitamindir.Normal ihtiyacın neredeyse onda biri kadar D vitamini içerir anne sütü .Bu nedenle tüm bebeklere anne sütü takviyesi öneriyoruz.Bununla birlikte D vitamini vücut için çok önemli bir vitamin .Sağlıklı kemik gelişimi için çok gerekli bir vitamin.Hücrelerin büyümesi   kas ve sinir hücrelerinin işlevsel olarak birlikte çalışabilmesi için D vitamini çok önemlidir.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  D vitamini eksikliği kolon kanseri , kemik ve meme kanserlerinde artışa neden olmuştur.D vitaminin bu kanserleri önlemede etkin olduğu biliniyor.D vitamini bebeklikten erişkinliğe kadar hayatımız için oldukça önemli bir vitamin.

Gerektiğinden fazla D vitamini vermek nelere yol açar ?

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için fazlası vücuttan atılmayan bir vitamindir.Onun için fazla verildiği için zehirlenmelere ve buna bağlı bir takım bulgulara neden olur.En sık görülen bulgular huzursuzluk, yorgunluk  , bulantı , kusma , iştahsızlık , kabızlık , karın ağrısı , kaslarda kuvvetsizlik görülebilir.

Yüksek doz D vitamini verilmeye deva edildikçe bilinç bulanıklığı , hipertansiyon , kalp ritminde bozulma , hatta böbrek yetmezliğine kadar giden olgular olabiliyor.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.