Biberon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

18.01.2018
141
A+
A-
Biberon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bir annenin bebeğini dünyaya getirdiği andan itibaren tek isteği bebeğini anne sütüyle beslemek. Ancak anne sütünün yetersiz olması ya da bebekten kaynaklanan nedenlerden dolayı bu mümkün olmuyor ve anne bebeğini biberonla beslemek durumunda kalabiliyor. Bebeğini biberonla beslemek zorunda olan anne için en önemli şey kuşkusuz sağlıklı bir biberon kullanmak.

Bebeği için sağlıklı biberon seçmek isteyen anneler için farklı fiyatlarda ve markalarda olan biberonlar arasında seçim yapmak çoğu zaman zor olabiliyor. Ancak sağlıklı biberon seçmek için bazı kriterler bulunuyor. Şimdi annelere bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Sağlıklı ve Kaliteli Biberon Nasıl Anlaşılır?

Piyasada farklı fiyatta ve markada biberon bulunuyor. Anneler için ilk etapta ürünün fiyatı ve ambalajı seçim kriteriyken daha önemli detaylar atlanabiliyor.

Bebeğiniz için biberonun sağlıklı ve kaliteli olmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken biberon üzerinde yer alan üretici ve dağıtıcı firma bilgilerinin yer alıp almadığını kontrol etmek. Güvenilir firmalar tarafından yapılan biberonlar gerekli sağlık yönetmeliği olan TS EN 14350 standartlarına uygunluğu bağımsız laboratuvarlarda test edilmiş ve bakanlığın onayı ile satışa sunulmuş ürünlerden oluşur.

Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde bebek beslenmesinde kullanılan ürünlerde BPA içeren PC (Polikarbonat) ham maddesinin kullanımı yasaklandı. 2011 yılından bu yana da Türkiye’de geçerli oldu. Bu nedenle biberonların BPA içermeyen ham maddelerden yapılmış olması gerekiyor. Bebek ürünlerinde bal sarısı rengi ile PES (PoliEtherSülfon), beyaz rengi ve cam oluşu ile PP ( PoliPropilen) ham maddelerini kolaylıkla ayırabilirsiniz.

Biberonlarda Anti-Kolik Özelliği Neden Önemli?

Bebekler doğduktan sonra en sık karşılaşılan sorunlardan biri gaz sancısı. Bebeklerde gaz sancısı oluşmasına yanlış biberon seçiminin neden olduğunu biliyor musunuz? Biberon emziklerinde hava kanallarının olmaması sonucunda bebek biberonla beslenirken maması kesintiye uğrar ve ağzından hava alarak beslenmesine devam eder. İşte bu noktada bebeklerin ağızdan hava alarak beslenmesi midede kolik denilen gaz sancısına neden olabiliyor. Bebeklerde gaz sancısını en aza indirmek için alacağınız biberonda anti-kolik özellik olup olmadığını sormalısınız.

Doğru Biberon Emziği Nasıl Seçilir?

Doğru biberon emziği seçimi bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için son derece önemli. Bebeğinizin ayına göre doğru sıvı akışını karşılayan bir biberon emziği seçmelisiniz. Ancak bebeğinizin gelişimi diğer bebeklere göre farklı olabileceğinden ihtiyaç duyduğu sıvı akışı da farklı olabilir. Bunu göz önüne alarak biberon seçimi yapmalısınız. Doğru biberon emziği seçiminde dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de biberonun emziğinin kokusuz, BPA içermeyen ve kolay temizlenmesi açısından silikon biberon emziklerden olması. Ayrıca seçtiğiniz biberon emzikleri bebeğinizin aktif beslenmesine katkı sağlamalı. Yani sabit akışlı biberon emzikleri yerine bebek emdikçe sıvı akışı gerçekleşen özellikteki ürünlerin tercih edilmesi daha doğru olur. Bu tür emzikler doğal emme hareketini desteklediği için doğal beslenmeye imkân sağlar.

blank

Biberonların Ergonomik Oluşu Önemli mi?

Bebeğinize biberon seçerken ergonomik oluşuna dikkat ediyor musunuz? Hem bebeğinizin hem de sizin biberonu kolaylıkla kavrayabilmeniz için tutma yerlerinde kavisleri olan biberonları seçmelisiniz. Biberonların kavisli olması bebeklerin kavrama gelişimini destekler, tabanlı olması ise yerde sağlam durabilmesini sağlar. Kısacası biberonların bu ergonomik özellikleri taşıyor olması gerekir. Biberon seçerken biberonun geniş ağızlı biberon olmasına özen gösterin. Dar ağızlı biberonlara besin doldurmak zor olduğu kadar temizliği de zor.

Özellikle ilk aylarda ve 6-9 aylık süreçte bebeğinizi biberonla besliyorsanız bu beslenme ürünlerinin steril edilmesi bebeğinizin sağlığı açından çok önemli. Çünkü ilk aylarda bebeğinizin aşıları tam olmadığından dolayı mikroplarla savunması zorlaşabilir. Bu noktada bebek beslenme ürünlerinin sürekli steril edilmesi gerektiğinden sterilizatörler işinizi kolaylaştırabilir.

Almanya’da bağımsız bir test kuruluşu olan www.expertentesten.de 2016 ve 2017 yıllarında en iyi ürün seçilen ve tavsiye edilen Mamajoo 5 İşlevli Sterilizörü ve Mamajoo 3 İşlevli Mama Isıtıcı & Sterilizörü inceleyebilirsiniz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.