Braxton Hicks Kasılmaları

18.10.2012
83
A+
A-
Braxton Hicks Kasılmaları

 Braxton Hick kasılmaları gebeliğin 20. Haftasından sonra başlayan doğum provası şeklindeki kasılmalardır.Bu kasılmalar daha önce gebe kalmış kadınlarda daha erken başlar ve daha şiddetli olur.Aslında rahminiz doğumda normal olarak bebeği itecek olan gerçek kasılmalara hazırlık olarak kaslarını germektedir.Bu alıştırma kasılmalarını genellikle sancısız sıkışmalar şeklinde hissedersiniz.Bu kasılmalar anne adayına rahtsızlık verebilir.Yukarıdan başlar , yavaşça aşağıya iner ve gevşerler.Genellikle 30 saniye sürerler.Ancak 2 dakika veya daha fazla da sürebilir.

Dokuzuncu ayda gebeliğin sonlarına doğru Braxton Hicks kasılmaları sıklaşabilir ve şiddetlenebilir; bazen sancılıda olabilir ve bunları gerçek doğum kasılmalarından ayırmak zorlaşır.Bebeğinizi doğurtmaya yetmeseler de kasılmalar rahim ağzının açılmasına neden olabilir.

Braxton Hixk kasılmaları gerçek doğum anlamına gelmese de , bunları erken doğumdan önce çıkan rahim hareketlerinden ayırmak güç olabilir.

Braxton Hicks tetikleyebilen durumlar nelerdir ?

Bebeğiniz ya da siz çok hareketli ve aktifseniz

Birisi karnınıza sertçe dokunursa

Mesaneniz çok dolu ise

Cinsel ilişki sonrasında

Uzun süre susuz kalmışsanız

Braxton Hicks kasılmaları hafifletmek için neler yapabilirim

30 dakika veya daha az  süre ılık bir banyo yapın

Pozisyon değiştirin. Eğer uzun süredir ayakta ve dolaşıyorsanız uzanın ya da eğer kasılmalar siz oturur ya da uzanırken başlamışsa kısa bir yürüyüşe çıkın.

Bir bardak sıcak süt veya bitkisel çay için

Kasılmaları başlatan dehidratasyon ise su içmek faydalı olur. 3-4 bardak su için.

Hangi durumda doktora başvurmalısınız

Kasılmalar çok sık oluyorsa ( saatte dörtten fazla )

Kasılmalar ile birlikte, sırt, karın veya kasık ağrısı varsa

Olağandışı vajinal akıntı olmuşsa

Erken doğum  riskiniz varsa hemen doktorunuza başvurun.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.