Çocuk disiplininde pratik yöntemler

19.02.2016
23
A+
A-
Çocuk disiplininde pratik yöntemler

Çocuğunuza söz geçiremediğiniz ve her tür uğraşılarınızın geri teptiği anlarda kısa yoldan çözümler yaratmanız gerekir. Derin bir nefes alın, sakin olun ve size vereceğimiz önerilere dayanarak disiplin sağlayacak yeni bir yöntem yaratın.

Disiplin sağlamak için her zaman başvurduğumuz yolların işe yaramadığı durumlarda acilen yeni çözümlere ihtiyaç duyarız. Ancak yeni çözümler aramadan önce üç temel adımı unutmamalıyız;

Birincisi sakin olmak, çünkü sinirlenince durumu kontrol altında tutmak güçleşir.

İkincisi az konuşup, çok iş yapmak. Kimi zaman çocukların bir şey yapmalarını sağlamak için gereğinden fazla konuşuruz. Oysa bu gibi durumlarda çocuklar sözlerini asla dinlemezler bile.

Üçüncüsü ise görmek istemediğiniz değil, görmek istediğiniz davranış biçimi üzerinde odaklanın. Yani çocuğunuza bir şey yapmasını defalarca tekrar edeceğiniz yere ona ‘’ Oyuncaklarınla uslu uslu oynadığın zamanlar çok hoşuma gidiyor’’ diyebilirsiniz. Biraz yaratıcı ve katılıktan uzak olursanız her tür soruna birkaç dakika içinde birden fazla çözüm bulacağınızı göreceksiniz.

Çocuğunuz keşfederek büyür

cocuklari-ocak1 yaşındaki oğlunuz hep sıcak ocağı ellemeye çalışır.’’ Hayır’’ demek ya da elini tutarak oradan çekmek işe yaramıyor. Ne yapabilirsiniz ?

İlk öneri: ‘’ Hayır’’ diyeceğinize. ‘’ Sıcak’’  demek ya da çocuğunuzun adını söylemek daha çok işe yarayabilir. İsmini duyan çocuk bir an için dikkatini sesi geldiği yöne çevirir ve bu arada yapmakta olduğu yaramazlığı unutabilir.

Bir dahaki sefer: Çocuğunuz elini ocağa doğru uzattığı anda renkli ve sesli bir oyuncakla dikkatini çekin.Ya da ona siz yemek yaparken oyalanması için küçük bir tencere ya da plastik saklama kapları verin.

Altarnatif:  Çocuğunuzun zararlı nesnelere uzanmasını sadece yaramazlık değil büyümenin bir parçası olarak görün. Dokunmak ve keşfetmek çocuklar için öğrenmenin bir yoludur. Çocuğunuzun çok zararlı nesnelerle oynamasını engelleyemiyorsanız, bir şekilde bu nesneleri ortadan kaldırın ya da çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin.

Giyinme işini oyuna çevirin

1,5 yaşındaki çocuğunuz yakın zamana kadar montunu giydirmeniz için yerinde sabit duruyordu. Artık siz onu giydirmeye çalıştıkça kaçıyor. Peşinden koşup zorla giydirdiğinizde ise ağlayıp tepiniyor.Bu durum da neler yapabilirsiniz ?

İlk öneri: Gözlerinin içine bakarak, montunu giymesi gerektiğini söyleyin.Çocuğunuzla herhangi bir konuda iş bölümü yapabilmek için önce onun tüm dikkatinin sizde olması gerektiğini unutmayın.

Bir dahaki sefer : Giyinme işini oyuna çevirin.Montu giymeye çalışın.Ya da montu bir sandalyeye asın ve çocuğunuzla monta doğru koşmaya başlayın.İlk ulaşanın ödülü, montu giymek olsun .

Alternatif: Bir işten diğerine geçerken çocuğunuza bol bol zaman verin. İşleri aceleye getirmek çocukların hoşuna gitmeyebilir.

Kendinizi kontrol edemiyorsanız serin dondurmayı, çocukların uyurken aldıkları masumiyeti veya bebeğin pürüzsüz, yumuşacık yanağını düşünün.

KENDİNİZE DÜŞÜNME SÜRESİ TANIYIN

Çocuğunuzla yaşadığınız olumsuz bir durum karşısında adım adım şu yolu izleyin:

Biraz ara verin: Çocuğunuza çok sinirli olduğunuzu ve bir süre içinde bulunduğunuz ortamdan ayrılmak istediğinizi söyleyin. 5  dakika kadar bir başka odaya geçin.Hem siz hem de çocuğunuz bu arayı olumlu değerlendirebilirsiniz.

Bir kere daha düşünün : Yaşadıklarınızdan dolayı aşırı üzüleceğinize olayları baştan gözden geçirerek her şeyin normal olduğunu ve çocukların büyükleri sık sık kızdırdığını hatırlayın.Sorunu çözmek için bir dakika ayırın: Anne-babalar çocuklarının kötü davranışlarına hemen karşılık vermek gereği hissederler.Ama acele vereceğiniz cevaplar sorunu çözmeye yetmeyebilir.Bu yüzden kendinize kısa da olsa düşünme payı vermelisiniz.

Mucize sözleri söyleyin :  Yalnız kaldığınızda aklınıza güzel şeyler getirin ve sizin için güzel kavramları hatırlayın.Örneğin, yumuşak ve serin dondurmayı, çocukların uyurken aldıkları masumiyet veya bebeğin pürüzsüz, yumuşacık yanağını düşünün.

Hedef belirleyin

daginik-oyuncak6 yaşındaki çocuğunuz oyuncaklarını oturma odasının her tarafına yayıyor.Toplamasını söylediğinizde de cevabı hep ‘ sonra’ oluyor.Ona odasına gitme cezası vereceğinizi söylediğinizde ise hiçbir şeye izin vermemenizden yakınarak size kızgınlık duyuyor ve odasına gitmeyi kabul etmiyor.

İlk öneri: Biraz sinirinizi yatıştırmak için susmayı ve konuşmaya yeniden başlamayı önerebilirsiniz.Daha sonra televizyonu kapatarak ya da dikkati dağıtan diğer faktörleri ortadan kaldırarak, birlikte oyuncakları toplamaya başlayın.Oyuncaklarını topladıkça onu cesaretlendirin.

Bir dahaki sefer: Çocuğunuzun çok sinirlendiyse onun sakinleşmesi için bir süre rahat bırakın ve bir dahaki sefere oyuncaklarını toplamayı unutmaması için neler yapabileceğinizi konuşun.

Alternatif: Çocuğunuza emir verir tonda konuşmayın. Çocuklar emir almaktan hiç hoşlanmazlar.Bunun yerine çocuğunuza bir hedef belirleyin.Örneğin oyuncaklarını toplarsa televizyonda bir program izlemesine izin verebilirsiniz.Ya da onu sürpizler ödüllendireceğinizi söyleyebilirsiniz.Sürprizler çocukları çok heyecanlandırır.

ÇOCUĞUNUZUN SÖZLERİ SİZİ ETKİLEMESİN

Çocuğunuzun  bazı sözlerini sizi gereğinden fazla etkilemesine izin vermeyin:

Senden nefret ediyorum: Bu sözleri fazla üzerinize alınmayın. Çocuğunuza ‘’ Böyle düşündüğün için üzgünüm, ama yine de yatman gerekiyor’’ diyebilirsiniz.

Bu haksızlık : Tartışmayın ve ona kuralları hatırlatın. ‘’ Oyuncaklarını toplamazsan ertesi gün oynayamazsın’’ gibi kuralları ve cezasını hatırlatıcı cümleler kurun.

Bir daha yapmayacağım: Asla teslim olmayın ve içinde bulunduğunuz durumu yok saymayın. Çocuğunuza ‘’ Birine vurduğun zaman ceza almak mecburiyetindesin’’ diyerek yapacağı vaatlerin onu cezadan kurtarmayacağını hatırlatın.

Kendi sorumlulukları olduğunu söyleyin

Her sabah kahvaltıda 8 ve 5 yaşlarındaki iki çocuğunuz arasında tartışma çıkıyor.Kimin kimin sandalyesine oturduğu sorunu asla çözülemiyor.Tek çare onları yüksek sesle azarlamak oluyor.Yoksa okula yetişmeleri mümkün olmuyor.

İlk öneri: Önümüzdeki günlerde bir aile toplantısı düzenleyeceğinizi son derece sakin bir tonla söyleyin. Toplantının konusunun kahvaltıda yaşanan kahvaltıda yaşanan kavgalara son vermek olduğunu da hatırlatmayı unutmayın. Toplantı için çocuklarınızdan çözüm önerileri hazırlamalarını isteyin.Gerçektende çok güzel fikirler ortaya koyabilirsiniz.

Bir dahaki sefere: Çocuklarınıza kahvaltı etmenin ve okula yetişmenin kendi sorumlulukları olduğunu hatırlatın. Onları kahvaltıya oturtun ve ortamı terk edin.Bir kaç gün iyi kahvaltı etmemeleri onları fazla etkilemez.

Alternatif : Olaylara müdahale etmeyin ve onları kendi hallerine bırakın.Burada sizin değil onların aralarında bir anlaşmaya varmaları gerektiğini bu şekilde anlayabilirler.

İşleri planlayın

8 yaşındaki çocuğunuz giysilerini asla toplamıyor ve ona hatırlattığınızda başını oynadığı bilgisayar oyunundan kaldırmadan ‘’ Benim patronum değilsin’’ diyor. Buna karşılık ona kızıp ceza verdiğinizde de umrunda olmadığını söylüyor.

İlk öneri : Ona ‘’ Seni 3 kere daha uyaracağım, eğer yapmazsan ceza alacaksın’’ deyin.Belli aralıklarla üç kere yapılmasını istediğiniz işi tekrarlayın, çocuğunuz yapmamakta direnirse ona ceza verin.Örneğin, sevdiği bir programı ya da bilgisayar oyununu oynamasını yasaklayın.Verdiği kaba cevapların da sizi son derece incittiğini söyleyin ve sizin isteklerinize saygı göstermesi gerektiğini hatırlatın.

Bir dahaki sefere: Belli bir plan yapın ve hangi işin saat kaça kadar yapılması gerektiğini birlikte kararlaştırın.Belirlenen saate uyulmaması durumunda verilecek cezaları da saptayın.Çocuğunuz plana uyduğunda da ona içten bir biçimde teşekkür edim.

Alternatif : Çocuğunuza size karşı sarf ettiği kırıcı sözleri 1-2 dakika boyunca durmadan tekrar etmesini ve bundan sonra da evin içinde o sözlerin bir daha kullanılmayacağını söyletin.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.