Çocuklarda astım nedenleri, tedavisi

06.12.2016
21
A+
A-
Çocuklarda astım nedenleri, tedavisi

Yaklaşık on çocuktan birinde, çocukluğunun herhangi bir evresinde astım görülür. Çocuklardaki en yaygın göğüs sorunlarından biridir ve gerektiği gibi tedavi edilmediğinde, sıkıntılara yol açar. Neyse ki, astımlı çocukların birçoğu, büyüyünce bu dertlerinden kurtulur.; tam olarak kurtulamayanlarda da, geçmişteki kadar koruma altında bulunmaları gerekmez. Uygun tedaviyle, öbür çocuklar kadar eksiksiz bir yaşam sürebilirler.

Astım, soluk borusundan akciğerlere inen bronş borularının aşırı daralmasından kaynaklanır. Bronş borular, soluduğumuz oksijeni akciğerlerin bütün bölümlerine taşır, soluk verirken dışarı attığımız karbondioksiti de soluk borusuna getirirler. Bronş borularının daralması, boruları kuşatan kasların kasılması sonucu oluşur. Özellikle soluk verilirken güçlük çekildiğinden, astımlılar kısa kısa soluk alır ve uzun hırıltılarla soluk verirler. Bu tıkanmaya karşı zorla soluk vermek için gereken çabanın sonucudur.

ASTIM NEDENLERİ

Astım, kirli hava solumaktan, duygusal sorunlara kadar çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Duygusal sorunlardan kaynaklanması durumunda, bu sorunların karmaşıklığından ötürü, tedavi oldukça güçleşir. Ama öbür nedenler bir yana, astımın en yaygın nedeni, evlerde bulunan toz akarları (çok küçük gözle görülmeyen hayvancıklar ), hayvan tüyü ve kılları, çiçektozları, mantar sporları gibi maddelerin solunmasına tepki olarak, bedenin histamin salgılamasıdır. Yani bu tür maddelere karşı bir alerji tepkisidir.

Virüs ya da bakteri kökenli boğaz enfeksiyonları da benzer tahrişlere yol açtığından, göğüs enfeksiyonlarında ve soğuk algınlıklarında, astımlıların durumu daha da kötüleşir. Ayrıca duygusal altüst oluşların ve kaygının da, hangi mekanizmayla olduğu aydınlatılamamış da olsa, astımlı çocukların durumunu kötüleştirdiği ortaya konmuştur. Bu arada, soğuk hava ya da aşırı çaba harcama, özellikle de koşma, bir astım nöbetini başlatabilir. Bazı içecekler, besinler ve besin katkı maddeleri, doğrudan bir alerji tepkisine olmasa bile, bedenin bazı maddelere karşı duyarlılığının sonucu olan astım tipi tepkiye yol açabilirler.

Çocuklarda astım belirtileri

Tipik astım nöbeti, apansızın soluk darlığıyla ve bazen öksürüğün eşlik ettiği hırıltıyla nitelenir. Balgam çıkarmak nöbetin asıl bölümlerinden biri değildir; çocuğun aynı zamanda bronşiti olduğunu gösterir.Astımlılar genellikle, akciğerlerin iyice temizlenmemesinden ileri gelen göğüs enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Birçok çocukta, sürekli olarak zorlanmayla soluk alıp verme çabasının yarattığı kambur bir görünüş olur. Bazı hastalarda, astım nöbetleri, çiçektozlarının arttığı mevsimlerde görülür. Bu mevsimlere bağlı düzene, çoğunlukla burun tahrişleri ve hapşırma da eşlik eder.

Doğal olarak, ev hayvanlarının tüylerine ve ev akarlarına karşı alerjiler, alerji yapıcılar hep ev içinde bulunacakları için, bütün yıl boyunca sürerler.

Ev akarları yatak gibi sıcak yerlerde yaşamayı özellikle sevdiklerinden, astım nöbetleri çoğunlukla geceleri ortaya çıkar. Aslında bir çocuğun uykusunun geceleri öksürük nöbetleriyle bölünmesi bu elerjinin  sonucu olabilir ve çoğunlukla astım nöbetinin erken bir işaretidir.

TEDAVİ

Astımda uygulanan tedavi, astımın çeşidine ve nöbetlerin şiddetine bağlı olarak değişirse de, kabaca ikiye ayrılabilir:

Şiddetli nöbetlerde, doktor çağrılmasını ya da çocuğun hastaneye götürülmesini gerektiren acil tedavi; nöbetin ortaya çıkmasını engellemek için, ‘’koruyucu tedavi’’ adı verilen ve evde uygulanan gündelik tedavi.

Acil tedavinin amacı, bronş borularını işlevini gerektiğince yapacak biçimde genişletmek için, bedenin doğal kimyasal maddelerine yardımcı olacak ilaçları elden geldiğince hızlı biçimde vererek rahatlamayı sağlamaktır. Bu ilaçlar iğneyle ya da solunum yoluyla verilebilirler; ama özellikle, tıp dilinde ‘’bebülizatör’’ diye adlandırlılan aletle verdiklerinde etkilerini tam olarak gösterirler. Mikroptan arındırılan suda çözündürülmüş ilacı çok ince bir nem bulutuna dönüştürür. Bu bulutu, bir ağızlıkla ya da maskeyle soluyan çocuğunuz, genellikle birkaç dakika içinde rahatlar. Çok şiddetli bir nöbet durumunda, doktor çoğunlukla birkaç gün süreyle ağızdan bir steroyit ilaç verir. Bu ilaç akciğerdeki iltihabı azaltır ve nöbetin gelişmesini önler.

Koruyucu ya da gündelik düzenli tedavinin amacı, şiddetli nöbetleri önlemek ve hastaların elden geldiğince normal bir yaşam sürmelerini sağlamaktır. Aslında çocukların çoğunda ev akarlarına karşı alerji olduğundan, bu amaca ulaşmak çok güçtür. Astımları başka nedenlerden kaynaklanan çocuklara, onları astım nöbetlerine yol açan alerji yapıcılardan uzak tutmak amacıyla, alerji testleri yapılır.

KORUYUCU İLAÇLAR

Astım nöbetlerini önleyici bazı koruyucu ilaçlar vardır. Bunlar ağız yoluyla ya da bir astım pompasıyla günde üç dört kez verilir ve tümü, nöbetin başlaması riskini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca, astım nöbetlerini önlemek amacıyla, doktoru çocuğa astım pompasıyla steroyit ilaçlar da verebilir. Bu ilaçlar solukla doğrudan doğruya akciğerlerin içine çekildiklerinden, pratikte beden sistemi içine emilmezler ve yan etkileri önemsenmeyecek kadar düşük düzeyde kalır.

Koruyucu bir ilacın yanı sıra, astımlılara bazen, bronş genişletici bir ilaç da verilir ve astım nöbetinin hafif geçmesini sağlar; koruyucu ilaçlarsa, nöbet başladıktan sonra hiçbir etki yapmazlar.

KORUNMA

Astımlıların çoğu, her gün karşılaştıkları çeşitli maddelere aşırı duyarlı olduklarından, bu maddelerle her karşılaşmaları nöbeti başlatabilir. Alerji yapıcı belirlenince yapılabilecek tek şey, çocuğu bu maddeden korumaktır: Sözgelimi, evi elden geldiğince tozsuz tutmak; çocuğu hava kirliliğine ve dumanına karşı korumak; bazı besinleri yemesini önlemek. Bütün bunlara ek olarak apansızın aşırı çaba harcamasını önlemek ve duygusal stresten uzak kalmasını sağlamak gerekir. Ne var ki, bir astımlıyı etkileyen şey başka birini etkilemeyebileceğinden, kesin bir korunma sağlamak güçtür. Ama aşağı yukarı bütün uzmanlar, apansız aşırı çaba harcama yerine denetimli egzersizin yararlı etkisi olduğunu ve gerek büyük, gerek çocuk bütün astımlıların, elden geldiğince düzenli egzersiz yapmalarının teşvik edilmesi gerektiğini kabul etmektedirler.

ASTIM: NEDENLERİ VE KORUNMA

Solunan alerji yapıcılar : Çiçektozları, ev tozları, kuş tüyleri, mantar sporları, hayvan kılları.

Koruyucu önlemler : Evi elden geldiğince tozsuz tutun. Köpük yastıklar kullanın. Çocuğu hayvanlardan uzak tutun.

Alerji yapıcı besinler :Süt, yumurta, çilek, balık, domates, vb.

Koruyucu önlemler : Doktorun yardımıyla alerji yapıcı besini belirleyin ve artık çocuğa vermeyin.

Alerji yapıcı ilaçlar: Penisilin, aşılar, anestezi maddeleri, vb.

Koruyucu önlemler :Çocuklarınızı soğuk algınlığı geçiren kimselerden uzak tutun.

Enfeksiyonlar:Nezle, bazı virüs enfeksiyonları, sinüzit, bronşit.

Koruyucu önlemler : Dengeli bir beslenme rejimi olmasına gerektiği kadar uyumasına, hafif egzersizler yapmasına dikkat edin.

Solunan tahriş ediciler: Boya dumanları, sigara dumanı, kapalı hava, soğuk hava.

Koruyucu önlemler : Çocuğunuzu söz konusu dumanlardan ve hava kirliliğinden uzak tutun. Soğuk havada evden çıkmasına izin vermeyin.

Ruhsal değişiklikler : Stres, duygusal rahatsızlık.

Koruyucu önlemler : Stres nedenlerini azaltın ya da ortadan kaldırın. Çocuğunuzun üzülmesini önleyin.

Nöbet başlatıcılar : Apansız aşırı çaba harcama; çevre sıcaklığında apansız değişmeler.

Koruyucu önlemler : Çocuğunuzun koşuşturarak apansızın aşırı çaba harcamasını önleyin. Hava sıcaklığındaki apansız değişikliklere karşı koruyun.

AKARLARA SAVAŞ

►Hafif perdeler kullanın ve her altı haftada bir yıkayın.

►Halıları elektrik süpürgesiyle her gün iyice süpürün.

►Çocuğunuzun yatağında yapay lifler içeren yastık ve yorganlar kullanın. Sentetik çarşaflar, yastık ve yorgan kılıfları kullanın ve bunları her hafta yıkayın.

►Şilteleri haftada iki kez elektrik süpürgesiyle süpürün ve düzenli aralarla alt üst edin.

►Islak toz beziyle sık sık toz alın.

►Bütün giysileri gardropta tutup, ortalıkta giysi bırakmayın.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.