Çocuklarda ateş nedenleri, tedavisi

16.02.2016
15
A+
A-
Çocuklarda ateş nedenleri, tedavisi

Ateş ya da beden ısısı yükselmesi, genellikle, çocuğun bir enfeksiyon geçirdiğinin belirtisidir: ama nedeni her zaman açıkça belli olmayabilir.

Normal beden ısısı. Normal beden ısısı 36,5 derece dolayındandır; ama bu ısı kişiden kişiye, günden güne ve hatta bir süreden öbürüne değişir. Bazı sağlıklı çocuklarda beden ısısı 35,6  derece kadar düşük, bazılarındaysa 37,2 derece kadar yüksek olabilir.

Normalde, beden ısısı gündüzleri yükselir; en yüksek noktasına yaklaşık 18:00’de ulaşır.37,5 derece ya da daha yüksek beden ısısı ateş olarak kabul edilir.

Beden ısısının denetimi. Beden ısısı, beynin ‘hipotalamus’ adı verilen bölgesi tarafından oldukça değişmez bir düzeyde tutulur.Sözgelimi aşırı çaba harcama sonucunda yükselince, deri yüzeyi terin buharlaşmasıyla soğuduğu için, beyin, kanı deriye yönelterek ısının düşmesini sağlar.

Ateş belirtileri nelerdir ?

Hafif ateşte, pek belirti görülmez; buna karşılık, ateş ne kadar yüksek olursa, belirtiler o kadar artar.Yüksek ateşin belirtileri terleme, huzursuzluk , derinin çok sıcak olması, yanakların kızarması ve çoğunlukla uyuma isteğidir.( Uyku yararlı olabilir ). Aşırı yüksek ateş, sanrılara, yani çocuğun hayaller görmesine, sesler işitmesine bile neden olabilir.

DİKKAT!!!

  • Çok yüksek ateş hayal görmelere, çırpınmalara, hatta ölüme yol açabilir. Büyükçe çocuğunuzun ateşi 39 dereceyi aştığında 3 yaşın altındaki çocuklarda hemen hastaneye başvurulmalıdır.
  • 12 yaşın altındaki çocuğunuzu çocuk aspirini vermeyin.Bunun yerine doktorunuzun daha önce bu gibi durumlar için önerdiği parasetamol çok daha güvenli bir seçimdir.

NEDENLER

Çocuklardaki ateş; enfeksiyonlara neden beden ısısı yükselmesinin eşlik ettiği, tam olarak aydınlatılmamıştır.Ama bedenin savunma sisteminde bir anahtar rolünü oynayan akyuvarların etkinliğiyle olduğu bilinmektedir.Akyuvarlar ‘pirojen’ adı verilen bir madde üretirler.Pirojen, hipatalamusu etkileyerek beden ısısının yükselmesine yol açar.Bir enfeksiyon durumunda, akyuvarlar çoğalarak, daha etkin duruma gelir, bu yüzden de daha çok pirojen üretirler. Hem virüs kökenli enfeksiyonlar, hem de bakteri kökenli enfeksiyonlar, beden ısısında yükselmeye neden olabilirler.

Virüsler grip, kızamık, kabakulak, suçiçeği, boğmaca gibi hastalıklara neden olurken, bakteriler soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bağırsak ve idrar kesesi enfeksiyonları, apseler ile günümüzde eskiye oranla çok daha ender rastlanan tifo ve verem gibi daha ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler.Bütün bu hastalıklara ateş eşlik eder.Ayrıca asalakların yol açtıkları sıtma gibi tropikal hastalıklarda da , çok yüksek ateş görülür.

 

Ateşli bir çocuğu sıcak mı tutmak gerekir ?

Oda normal sıcaklıkta ( 18 C -20 C ) olsun; ama çocuğu yorganlar, battaniyeler altına gömmeyin.Tersine,ateşi çok yüksekse, tek bir çarşaf onu rahatlatacaktır.

Çocuklar ateşlendiklerinde neden bir an ateş gibi yanıp, bir an da buz gibi olurlar ?

Çoğunlukla ateş büyük dalgalanmalar gösterir,Yükselince çocuk ısınır ve yaygın biçimde terler( bu yüzden battaniyelerle sarıp sarmalamamak ya da oda sıcaklığını yükselterek daha ısınmasına yol açmamak gerekir).Buna karşılık, beden ısısı düştüğünde çocuk titrer ve bedeninin kas etkinliği aracılığıyla, yeniden ısınmak için, denetlenmeyen sarsılmalar geçirebilir.

DİĞER BELİRTİLER

Bazen çok önemsiz hastalıklarda çok yüksek ateş görülebilir. Dolayısıyla, bir hastalığın şiddetini gösteren özellik, yalnızca ateş değildir.İştahsızlık, kusma, çocuğun çok kötü ve uyuşuk bir durumda olması, genel sağlık durumunun daha iyi göstergeleridir.

TEDAVİ

Çocuk bakım altına alınarak hastalığın belirtileri hafifletilebilirse de, virüsleri doğrudan etkileyen bir ilaç tedavisi yoktur.Buna karşılık, bakteri enfeksiyonları, antibiyotiklerle tedavi edilebilirler. Ama enfeksiyonların çoğunda, bedenin kendi savunma sistemleri çabucak olayın üstesinden gelebileceği için, gereksiz yere antibiyotik tedavisi uygulamaktan kaçının. Doktor muayenesi olmadan kesinlikle çocuğunuza antibiyotik vermeyin.

Ateşli bir çocuğun yatakta yatması gerekmez; bununla birlikte evden çıkarılmamalı ve kendini aşırı yormasına izin verilmemelidir.İştahı yoksa yemeye zorlanılmamalı , ama çok yüksek ateşli bir çocuğun sıvı kaybına uğramaması için, elden geldiğince çok sıvı içmesi sağlanmalıdır.

Birçok durumda, yüksek ateş, çocuğun bedeni ılık suya batırılmış süngerle silinerek düşürebilir.Çocuk yatakta yatıyorsa, üstü yalnızca hafif bir çarşaf ile örtülmeli, bu çarşaf , teri emerek ıslanabileceği için, sık sık değiştirilmelidir.

Büyükçe çocuğunuzun ateşi yüksekse ve bedenini ılık suya batırılmış süngerle silmek ateşi düşürmüyorsa, doktora başvurmalısınız.Büyük çocuklara ateş 39 dereceyi aştığında sağlık kurumuna başvurmalısınız.Bebeklerde ise 37,5 derecenin üstündeki durumlarda doktorunuz ile telefon ile irtibata geçin gerekirse hastaneye başvurun.

Parasetamol, beyne giden uyarıları engelleyerek, yüksek ateşi düşürür.Bedeni ılık suya batırılmış süngere silme, ateşin durumunda değişiklik yapmamışsa büyük çocuklarınıza parasetamol verebilirsiniz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.