Çocuklarda boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder ?

13.09.2016
58
A+
A-
Çocuklarda boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder ?

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Doç.Dr.Mehmet Emin ERDİL çocuklarda boy uzaması hakkında bilgi veriyor.

Çocuklarda boy uzaması kızlarda ve erkeklerde farklılıklar gösterir. Genelde büyümenin tamamlanmasına kadar boy uzaması devam etmektedir. Ergenliğe girdikten hemen sonra boy uzaması en hızlı dönemini alır. Bunlar genellikle erkeklerde ve kızlarda farklı yaşlarda olmakla beraber ergenliğin tamamlanması yani kızlarda 18-19 erkeklerde ise 20-21 yaşlarına kadar boy uzaması teorik olarak devam etmektedir. Ergenliğe girdikten hemen sonraki dönem yani kızlarda 10 ile 13 yaş erkeklerde ise 12 ile 15. Yaşlarda boy uzaması en hızlı olduğu dönemdir.

Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
2008 yılında Derince Asker Hastanesinde askerlik görevimi tamamladıktan sonra Ocak 2009- Kasım 2011 tarihleri arasında Başakşehir Devlet Hastanesinde devlet hizmet yükümlülüğümü yerine getirdim. Sonrasında Kasım 2011’de Bezmialem Vakıf Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptım. 2012 yılında Pittsburgh Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra Eylül 2012 tarihinde Bezmialem Vakıf Üniversitesinde yardımcı doçent ünvanı alarak çalışmalarıma devam ettim. Şubat 2014 tarihinde girdiğim doçentlik sınavında doçent ünvanını kazandım. Mart 2014 tarihinden itibaren İstanbul Medipol Üniversitesinde çalışmaya devam etmekteyim.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.