Çocuklarda Ev Kazaları Nasıl Önlenir?

08.08.2015
66
A+
A-
Çocuklarda Ev Kazaları Nasıl Önlenir?

Kazalar beklemedik anda ortaya çıkıp vücudun bütünlüğünü bozan hatta yaşamı tehtid edebilen aniden gelişen olaylardır.Hepimiz için en güvenli mekanlar olan evlerimiz aslında kaza vakalarının en çok yaşandığı yerlerdir.

Evde meydana gelen kazalar

  • Yanmalar
  • Zehirlenmeler
  • Düşmeler
  • Elektrik çarpmaları ilk aklımıza gelen kazalardır.

EV KAZALARINA ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Bebeğinizi eve getirdiğiniz ilk andan itibaren alacağınız bir takım basit tedbirler kazaların azalmasına yol açar.

►Bu tedbirlerin başında bebeğiniz için en güvenli yerin kendi karyolası olduğunu unutmayın.Bebeğinizin karyolasında yatması , karyolanın elektrik prizlerinden , perdelerden uzak olması  , bebeğinizin boynuna ya da bileğine nazar boncuğu  veya herhangi bir kolye ,künye takmamanız yabancı cisim yutma ihtimalini azaltacaktır.

►Bebeğiniz kucağınızdayken elinizde sıcak çay, çorba bulundurmamanız bebeğinizi yanmalara karşı korunması anlamına gelecektir..

►Bebeğiniz emeklemeye başlamakla birlikte bebeğinizin boyu sizden daha kısa olduğu için onun göreceği alan sizin göreceğiniz alanlardan farklı olacaktır.

ev-kazalariBebeğiniz nereleri görüyor , nereler bebeğiniz için tehlike onu anlamak için yapılacak en pratik uygulama evinizde dizlerinizin üzerine çöküp dolaşmaktır.Böyle dolaştığınız vakit ilk dikkatinizi prizler çekecektir.Bu yüzden elektrik prizlerine kapalı kapak takın.Elektrik kabloları dikkatinizi çekecektir , bebekler elektrik kablolarını ısırabilirler bu yüzden elektrik kabloları kullanılmadığı zamanlarda fişe takılı olmasın veya üzerlerine koruyucu spiral kılıflar geçirin.

►Evinizdeki masa ve sehpalarda ki örtülerin üzerine ağır saksı ,vazo ,içinde sıcak su bulunan çaydanlık  veya tencere ve benzeri  kapları  koymayın.Bebekler o örtüyü çeker ve üstlerine dökülen sıcak su ile yanabilirler.

kaza►Yine bebeklerin emeklemeye başlamaları ile birlikte evinizde ulaşabilecekleri ilk yerler mutfak ve banyodaki raflar , çekmeceler ve  dolaplardır.Alt dolaplarda ve raflarda bulunan maddeler genellikle deterjanlar, kimyasallar , kireç çözücülerdir.Bunları bebeğin erişebileceği kısımlardan kaldırmak gerekir.Aksi taktirde bebekler bunları üzerlerine döküp yanabilirler.

►Yine evin içindeki en önemli tehlikelerden biri su birikintileridir.Banyodaki, klozetteki , küvetteki , tenceredeki , kovadaki su daima bebekler için bir tehdittir.Unutmayın bebeklerin vücutlarının ağırlığı baştadır o yüzden bebekler su birikintilerine gidip baş aşağı düşüp boğulabilirler.Bu nedenle evinizde su birikintisi olan yerler varsa bebeğinizi asla su birikintisi olan yerde yalnız bırakmayın.Bu saydıklarımızın yanında evinizde havuz varsa ona karşıda gerekli önlemleri almanız gerekir.

►Bebeklerin ne zaman ne yapacaklarını öngörmek mümkün değildir.Yine çok önemli bir nokta zehirlenmeler , asla bebeklerin gözü önünde ilaç içmeyin , Bebeğinizin ilaçlarını ona şeker diye vermeyin.İlaçları daima orjinal kutularında çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde saklayın .İlaçlar ile diğer maddeleri aynı yerlerde saklamayın.Gece karanlıkta uykuluyken çocuğunuza ilaç vermeyin çocuğunuza ilaç vermeyin .Bunların hepsi yanlış ilaçların verilmesi ve zehirlenmelere yol açacaktır.

►Yine bebeklerinizin soluk borusuna yabancı cisim kaçıp tıkanmaması için asla incik, boncuk takmayın.Bebeğinize alacağınız oyuncakların çıkarılabilecekleri en küçük parçasının 3 cm den küçük olamamasına özen gösterin.Yine evinizde dolaşırken düğme , para  yada küçük pillerin bebeklerin ulaşabilecekleri yerlerde bulunmamasına özen gösterin.Bebekler buldukları her yabancı cismi mutlaka ağızlarına götürürler bunu unutmayın.Bebeklerinizi kazalardan korumak anne babaların görevleridir.

►Çocuğunuz yürümeye başladığında onlar için tehlike oluşturabilecek açık pencere ve balkon önlerinde tabure , sandalye ve benzeri ev eşyası bulundurmayın.Çocuğunuz bunlara çıkıp yüksekten düşme kazalarına sebep olabilir.

cocuklarda-ev-kazalari►Çocuklar yürümeye başladıklarında meraklarından dolayı her şeyi kurcalarlar.Mutfakta fırın veya ocak düğmelerini döndürmekte bunlardan biridir.Bu yüzden kullandığınız fırının otomatik gaz kesici özelliğinin olmasına dikkat edin.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.