Çocuklarda ishal nedenleri, korunma için yapılması gerekenler

24.07.2016
19
A+
A-
Çocuklarda ishal nedenleri, korunma için yapılması gerekenler

SORU :Yaz aylarında çocuklarım sık sık ishal oluyor.Bunun nedenleri nedir ve korunmak için neler yapmalıyım ?

CEVAP : İshal gelişmekte olan ülkelerde, süt çocuklarının ve küçük çocukların yakalandığı en önemli hastalık ve ölüme kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Genellikle yaz aylarında daha sık görülür. İshal; evlerin akar su, tuvalet drenajı gibi önemli altyapı eksiklikleri, yemeklerin hazırlanışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, besinlerin saklanması sırasında kurallara uyulmaması , gıda maddesi üretip satan yerlerin lokanta , pastane ve benzeri imalathanelerin sağlık koşullarının uygunsuzluğu gibi nedenlerden dolayı ülkemizde de çocuklarda görülen bir hastalıktır.

Gün boyunca üçten fazla, ani başlayan sulu dışkılama ishal olarak değerlendirilir. Etken bakteri, virüs veya parazitlerdir. Rotavirüsleri çocukluk çağı ishallerinin büyük kısmının nedenlerindendir. Genellikle kışın olmakla birlikte yazın da ishal yapabilirler. Bakteri ve parazitler ise kirli suyla alındıkları için yazın daha sık ishale neden olurlar.

Önemli olan tedaviye gerek kalmadan ishalden korunmaktır. Anne sütü ile beslenme en iyi korunma yöntemidir. Çünkü bebeklerin mikroplarla karşılaşma şansı azalır, ayrıca anne sütünde direnci artıran koruyucu maddeler anneden bebeğe geçer, susuzluk kolay gelişmez. Mikroplar el ile bulaştığı için el yıkamak çok önemlidir. Çocuğa bakan kişinin çocuğun besinlerini hazırlamadan önce , altını değiştirdikten sonra en az 10 saniye sabunla yıkamalıdır. İçme sularının temizliği, çiğ sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması, besinlerin pişirildikten sonra açıkta bırakılmaması, oda ısısında fazla bekletilmeden buzdolabında saklanması, sinek gibi haşerelerden uzak tutulması gereklidir. Çocuklara pastörize olmayan sütlerin verilmemesi, aşırı tatlı, şekerli sıvıların içirilmemesi de bu hastalıktan korunmakta önemlidir. Çocuklarda ishal tedavisinin ana ilkesi, kaybedilen su ve tuzun yerine konmasıdır. Beslenmeye ara verilmeden devam edilmeli, özellikle anne sütü alıyorsa mutlaka sık aralıklarla emzirilmelidir. Elma ve havuç suyu, muz, yoğurt, ayran, sulu pirinç lapası, haşlanmış patates, yağsız makarna, yayla çorbası verilebilecek diğer besinlerdir. İshal olan çocuklarda iştahsızlık olacağı için besinler az ve sık aralıklarla verilmelidir. Doktora danışılarak özel hazırlanmış tuz şeker karışımı ishal tedavi tozları uygun şekilde sulandırılarak verilebilir.  İshal durdurucu ilaçlar çocuklarda kullanılmaz. Bu uygulamalara rağmen çocukta ishal sürerse, ateş yükselirse, karın şişliği artarsa, kanlı ishal varsa hastaneye gitmek gerekir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.