Çocuklarda nezle ve grip belirti ve tedavisi

09.05.2016
36
A+
A-
Çocuklarda nezle ve grip belirti ve tedavisi

Soğuk algınlığı ( nezle ) nedir 

Çocuklarda en sık görülen enfeksiyon tipidir. 200’den fazla virüs neden olabilir.

Soğuk algınlığının ( nezle ) belirtileri nelerdir ?

Enfeksiyonun bulaşıcı safhası, belirtilerin ortaya çıkışından 1-2 saat önce başlayıp, hastalığın seyri içinde 1-2 gün sürebilir. Bebekler ve küçük çocuklarda ateş, huzursuzluk, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, solunum sıkıntısı ve kulak zarlarındaki kızarıklık olabilir. Kusma ve ishal görülebilir. Ateşli dönem 3 güne kadar devam edebilir. Daha büyük çocuklarda burun ve boğazda yanma hissi , kas ağrıları, baş ağrısı, iştahsızlık, hafif ateş ve önce şeffaf daha sonra koyu burun akıntısı görülebilir. Bakterilerin eklenmesiyle sinüzit, lenf bezelerinde büyüme ve orta kulak enfeksiyonu gelişebilir.

Soğuk algınlığının tedavisi

hasta-cocukSoğuk algınlığının özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotik kullanımı hastalığın gidişini değiştirmez ve bakteriyel komplikasyon sıklığını azaltmaz. Yatak istirahati uygundur. Aspirin dışı ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Burun tıkanıklığı için damla ve sprey kullanımı ile ortamın nem oranını artırmak, hastada rahatlama sağlar. Korunma için aşı yoktur. Çocuklar, nezleli hastalıkların olduğu ortamlardan ve kalabalık yerlerden uzak tutulmalıdır.

Nezleden korunmak için

►Nezle ve ishal türü hastalıklarda bulaşma yolu büyük çoğunlukla salgıların teması ile gerçekleştiğinden, evde veya okulda dokunulan yerlere dikkat edilmelidir.

►Her ihtimale karşı, nezlesi olan kişilerin kullandıkları havlu, başka kişiler tarafınca kullanılmamalıdır.

►Hatta virüs lavabonun kenarlarına da bulaşır. Bu sebeple bu bölgelerin hijyenine dikkat edilmelidir.

►Genel mantık çerçevesinde hasta kişilerin bardak, tabak, çatal ve kaşık gibi malzemelerini de ortak kullanmamak gerekir.

Çocuklarda grip

Grip, influenza virüslerinin sebep olduğu bir üst solunum yolları enfeksiyonudur. Bu virüslerin özellikleri her yıl değişen birçok tipinin olmasıdır. dolayısıyla her yıl salgına neden olan virüsler farklıdır.

Gribin belirtileri

soguk-alginligiGribin kuluçka zamanı 2-3 gün kadar kısa olabilir. Hastalığın başlangıcı anidir. Burun akıntısı, gözlerde sulanma, boğaz ağrısı ve kuru öksürük hastalığın ilk belirtileridir .Diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından daha sık olarak; yüksek ateş, kas ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı gibi belirtiler eşlik edebilir. Ateşin süresi tipik olarak 2-4 gündür. Öksürük daha uzun süre boyunca devam edebilir. Öksürük bazen haftalarca devam edebilir. Ailenin diğer üyeleri ve yakın temasta olan kişiler genellikle benzer şekilde hastalanırlar. Küçük çocuklar ve bebeklerde belirtiler daha ağır, ateş ise daha yüksek olabilir. Böyle bir durumda geniş çaplı tanısal inceleme yapmak gerekebilir.

Gribin tedavisi

Gribin tedavisinde yeterli sıvı alımı ve istirahat çok önemlidir. Yüksek ateş için aspirin dışındaki ateş düşürücüler kullanılabilir. Gribin üzerine bakteriyel enfeksiyonlar eklenebilir. Bu durumlarda doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayabilir. Ateşin tekrar yükselmesi, uzun sürmesi ve çocuğun genel durumunda kötüye gidiş olması, bakteriyel enfeksiyonu düşündürür. Komplike olmayan gripte, çocukların kendilerini en kötü hissettikleri zaman ilk 48 saattir.

Korunma için ise , her yıl, formülasyonunda değişiklik yapılan grip aşıları uygulanmalıdır. Aşı, özellikle bakımevlerinde kalan çocuklarda; süregen solunum ve kalp hastalığı( astım dahil ); süregen metabolik hastalığı( şeker hastalığı dahil), böbrek rahatsızlığı, kan hastalıkları, bağışıklık sisteminde baskılanma olan ya da uzun süreli aspirin tedavisi gördüğü için grip sonrasında karaciğer yetmezliğine ilerleyen bir hastalık için risk grubunda olan çocuklara önerilir. Grip aşısı, 6 aylık ve daha büyük çocuklara uygulanır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.