Çocuklarda yabancı dil eğitimi

15.04.2016
20
A+
A-
Çocuklarda yabancı dil eğitimi

        Çocuklarda ana dil kadar yabancı dil eğitimi de çok önemlidir. Gelecekte herkesten bir adım önde olabilmesi için erken yaşta dil eğitimi önemlidir. 3 yaş dil eğitimi için başlangıç kabul edilebilir 4 yaş ise dili etkin kullanmak için yeterli bir yaştır. Doğumdan hemen sonra ise bebeğe yabancı dilde ninni,şarkı söylemek;kitap okumak hafızasında o dile yatkınlığı için faydalı olacaktır. Çünkü bebeklerin beyni kayıt cihazı gibi her şeyi kaydeder.3-4 yaşında evde eğitimin yanı sıra yabancı dil eğitimi veren okullarda yaşıtlarıyla birlikte eğitim alan çocuklar dil konusunda daha başarılı olacaktır. Çocuklarınıza evde etkinlik yaptığınız sırada yabancı dil kelimelerle konuyu pekiştirebilirsiniz. Mesela boyama yaparken renklerin Türkçesiyle İngilizcesi söylenebilir yada alışverişte sebze meyve alırken isimlerin yabancı karşılığını da söyleyebilirsiniz. Çocuklarınıza bol bol yabancı dilde kitap okumak ve çizgi film izletmek dil gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Evdeki nesnelerin üzerine birlikte yabancı dilde isim yazan kağıtlar yapıştırın ve her seferinde tekrar edin. İsim ve nesne eşleştirme oyunları oynayın. Okuldan yaşıtlarını evinize davet ederek küçük repliklerle mini tiyatro sergilemesini sağlayın.

        Çocuğunuz eğer dil öğrenme konusunda zorlanıyorsa sakın ona karşı sabırsız davranmayın,yaşıtlarıyla kıyaslamayın. Tekrar tekrar başa alıp yeniden sevecen bir şekilde öğretmeye devam edin.çünkü her çocuğun farklı anlama şekli vardır . Kimi görsel kimi işitsel bir hafızaya sahiptir. Böyle durumlarda çocuğunuzun önceliğini keşfedip ona göre yol çizin. Mesela dinleyerek konuşarak iyi öğreniyorsa onu kitaplara CD’lere yönlendirin . Görsel hafızası iyi ise onu örneğin hayvanat bahçesine götürün ve oradaki hayvanlara birlikte hem ana dilde hem de yabancı dilde seslenin, hem keyifli bir gezi hem öğretici bir ders olacaktır ona. Eğer okul ve ev eğitimini de yetersiz görürseniz 5-6 yaşında olan çocukları farklı aktivitelerin yapıldığı dil merkezleri ve küçük kamplara yollayabilirsiniz. Dil eğitimi her ne kadar ilkokula kadar indirilse de daha erken yaşta başlamak avantaj sağlayacaktır. Türkiye şartlarında bunun önemini bilen anne babalar olarak hepimizin erken yaşta bunu desteklemesi çok önemlidir.her ebeveyn imkanları doğrultusunda eğitim verebileceğinden evde ufak çapta erken yaşta başlanılan eğitim hem çocuğu hem aileyi maddi ve manevi zorlamayacak aynı Zaman’da kaliteli Zaman geçirmeleri için de harika bir yol olacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.