Çocuklarda yanlış ayakkabı seçimi

02.08.2016
20
A+
A-
Çocuklarda yanlış ayakkabı seçimi

Yanlış ayakkabı seçimi

Çocuğunuzun ilk adımını attığı anda, ayakkabıya ihtiyaç duyar. Tabii eğer sağlıklı bir seçim yapmak istiyorsanız, yumuşak yapılı olan ‘’ ilk adım ayakkabılarından almanız gerekir. Peki, daha ileri yaşlarda sağlıklı ayakkabının nasıl seçildiğini biliyor musunuz ?

İnsan vücudu, tıpkı mükemmel çalışan bir makinaya benzer. Ayaklar da tabii ki bu makinenin tekerlekleri konumundadır. Nasıl ki bir mekanizmanın tekerleklerinde herhangi bir aksama söz konusu olduğunda, makine ya hareket etmez ya da sarsılarak zorla ve dengesiz hareket eder. İşte, insan vücudundaki ayaklar da buna benzer. Eğer ayakta bir kusur  söz konusuysa; topallama, sekme veya hareket edememe gibi zorlamalar meydana gelebilir. Üstelik buna bir de  ağrı eklendiğinde, ağrının hissedilmemesi için normal olmayan bir yürüme tarzı geliştirilir. Bu şekilde yürüyen kişi, daha çabuk yorulur ve bazı kas grupları aşırı yük altında kalır.

Yanlış ayakkabı seçiminin yol açtığı sorunları ve ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar.

Yanlış ayakkabı, ağrı ve deformitelere neden olur ?

Çocukluk yaşlarından itibaren görülen yürüme zorlukları, kalıcı vücut deformitelerinin ortaya çıkmasına yol açar. Düz tabanlı kişilerde ortaya çıkan baldır ağrıları veya tedavi edilmemiş çarpık ayaklı çocuklardaki bacak kusurlarını mümkün olduğunca erken tedavi ettirmeniz, onun genel vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Bütün bunların dışında, çocuğunuza giydirdiğiniz ayakkabıların kesinlikle deforme olmamasına neden olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki sağlıklı ayaklarda bile ayakkabılar zaman içinde eskir ve bozulur. Eğer buna dikkat etmez ve çocuğunuza sağlıksız ayakkabılar giydirirseniz büyüme süreci içinde ayakta anormal basma şekillerine bağlı sağlıksız gelişme meydana gelir.

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Neval dedi ki:

    2 aylik bebegim var 4 gündür mama veriyorum ve 4 gündur kabiz sürekli agliyo ne yapabilirim

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.