Çocuklarla Güvenli Seyahat İçin Neler Gerekiyor?

24.01.2018
13
A+
A-
Çocuklarla Güvenli Seyahat İçin Neler Gerekiyor?

Çocuklarla birlikte güvenli bir yolculuk gerçekleştirmek için alınabilecek en üst düzey önlemlerin alınması gerekir. Çünkü çocuklarımız bizler için ne kadar önemliyse seyahat boyunca güvenli yolculuk geçirmelerini sağlamak da çok önemli.

Çocuklarla birlikte güvenli seyahat için aracınızda oto güvenlik koltuğunun bulunması şart. Çünkü araçlarda yetişkinler için bulunan kemerler ve Air-Bag’ler çocuklar için yeterli olmuyor. Bu nedenle bebeklerin ve çocukların güvenliğini en üst düzeyde sağlamak ve doğru oto güvenlik koltuklarının seçilmesi gerekiyor.

Her gün 5500 çocuğun trafik kazası geçirdiği dünyada rakamlar azımsanacak gibi değil. Ülkemizde ise TÜİK verilerine göre bu rakam şu şekilde; 2015 çocuk trafik kazalarında binlerce çocuk yaralandı ve 864 çocuk yaşamını yitirdi. Bu trafik kazalarında en çok zarar gören çocukların yaşları ise 0-9 arasını kapsıyor. Genel olarak bu rakamları değerlendirdiğimizde oto güvenlik koltuklarının gerekliği ortaya çıkmış oluyor. Avrupa Birliği i-Size standartlarına uygun oto güvenlik koltukları ile yapılan yolculuğun çocuk kayıplarını en aza indireceği kanıtlanmış oluyor.

Oto Güvenlik Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Mağazalarda farklı fiyatlarda ve çeşitlilikte oto güvenlik koltukları yer alsa da çocukların güvenliğini en üst düzeyde sağlayacak özelliklerin bulunması gerekiyor. Oto güvenlik koltuğunun konforu ve kaza anında sunduğu özellikler çok önemli.

Çocuk oto güvenlik koltuğu seçerken çocuğunuzun yaşına ve kilosuna göre değil boyuna göre seçim yapmalısınız.

Gruplara göre oto güvenlik koltukları

Grup0+                : 45 – 75 cm        / 0 – 12 ay

Grup0/1+            : 45 – 105 cm      / 0 ay-4 yaş

Grup 1                  :75 -105                / 9ay-4yaş

Grup 2/3             : 105-135             / 3,5yaş-12 yaş

Oto güvenlik koltuğunun güvenli kabul edilmesi için gerekli standartlara uygun olarak üretilmesi ve üretim sonrasında test edilmiş olması gerekir. Uluslararası bağımsız test kuruluşları arasında olan ICRT, Euro NCAP, TNO ve ADAC tarafından yapılan testler sonucunda sertifika verilir. Yapılan test sonucunda verilen ödülleri ve puanları referans olarak değerlendirilebilir.

Bazı oto güvenlik koltuklarında ekstra baş ve boyun desteği bulunmuyor. Bu da olabilecek kaza sırasında baş ve boyun bölgelerinin daha fazla zarar görmesine neden olabiliyor. Bu nedenle oto güvenlik koltuğu seçerken baş ve boyun bölgesi desteği olanları tercih edin.

Oto güvenlik koltuklarının yandan ve öncen gelebilecek darbelere karşı koruma sağlaması gerekir. i-Size standartlarına uygun olarak üretilmiş koltuklar bu darbelere karşı üstün koruma sağlıyor. Peki ya i-Size nedir derseniz hemen açıklayalım;  2013 yılında yürürlüğe giren ve en son Avrupa oto koltuğu güvenliği düzenlemesi olan R129 standartlarına uygun yönetmelik olarak açıklayabiliriz.

Oto güvenlik koltuğunu doğru şekilde arabaya takmak için ISOFIX sistemi zorunludur. ISOFIX sistemi ise uluslararası standartlara uygun olarak üretilen oto güvenlik koltuğu montaj sistemidir. İ-Size oto güvenlik koltukları da her ISOFIX’li arabalar için uygundur.

 

Avrupa Birliği standartlarına göre iki çeşit oto güvenlik koltuğu yönetmeliği mevcuttur. Bunlardan yenisi i-Size (UN R129), eskisi ise ECE R44/04 tür. Maxi-Cosi ise i-Size yönetmeliğine uygun olarak üretilen ilk oto güvenlik koltuğudur.

Çocuk Oto Koltuklarında Maksimum Güvenlik

Kendi alanında dünyanın ilk ve tek Air-Bag’li oto koltuğunu üreten Maxi-Cosi AxissFix Air Maxi-Cosipatentli Air Safety technology® ile çocuklarla birlikte güvenli seyahat imkanı sunuyor.ISOFIX bağlantılarında yer alan Çarpma Algılama Sistemi sayesine 1 saniyeden daha kısa sürede kazayı algılıyor ve Air-Bag’ler devreye giriyor. Kazadan çok kısa bir süre sonra tekrar sönük duruma geliyor. Bu sistem sayesinde herhangi bir çarpma anında çocukların boyun ve kafa bölgelerine binen yük %55 oranında engelleniyor.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.