Çok sayıda doğum yapmak zararlı mı ?

11.02.2017
113
A+
A-
Çok sayıda doğum yapmak zararlı mı ?

Çok Sayıda Doğum (Grand Multiparite ve Great-Grand-Multiparite):

Grand Multiparite tıp dilinde beş ve üzerindeki doğumları ifade eder. 5 – 9 doğum yapmış kadınlar Grand Multipar olarak adlandırılır (Kaynak 1). Great-Grand-Multiparite ise 10 ve 10’un üzerindeki doğumları ifade eder. 10 ve daha fazla sayıda doğum yapmış kadınlara da Great-Grand-Multipar denilmektedir.

Parite doğum anlamında kullanılmış bir terimdir. Parite ya da doğumdan kastedilen ise gebeliğin 20. haftasından sonra meydana gelen canlı ya da ölü doğumlardır. 20. hafta ve öncesinde sonlanan hamilelikler doğum olmayıp “düşük” olarak adlandırılır. Düşükler parite ya da doğum olarak kabul edilmez. Multiparite çok sayıda doğum anlamına gelen bir terimdir.

Çok Sayıda Doğum (Grand Multiparite) Zararlı Mıdır?

Artan doğum sayısıyla gebelik risklerinin artıp artmadığı konusunda bir çok çalışma yapılmıştır.

Grand multipar kadınlarda;

  • Doğum sonrası kanamalar (postpartum hemoraji),
  • Plasentanın bebek doğmadan önce rahim duvarından ayrılması ile şekillenen dekolman plasenta,
  • Diyabet, gebelik anemisi, kronik hipertansiyon, pre-eklampsi, erken doğum ve intrauterin fetüs ölümü

 gibi gebelik komplikasyonlarının daha fazla görüldüğünü ileri süren araştırma makaleleri vardır (Kaynak 1).

Ancak, fazla sayıda doğum yapmanın gebelik ve doğum risklerini artırdığı yöndeki araştırma sonuçlarına kuşkuyla bakılmıştır. Bu kuşkunun sebebi ise doğum sayısı arttıkça anne yaşının da artması ve sosyoekonomik düzey farklılıklarıdır.

Multiparite yaşla artan bir durum olduğundan çok doğum yapan annelerde daha sık görülen anemi, diyabet, hipertansiyon, solunum ve kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, kromozomal kusurlar ve anomalili bebek gibi problemlerin yaşa bağlı olarak mı yoksa doğum sayısına bağlı olarak mı arttığı, bu risk artışında sosyokültürel durumun etkisinin olup olmadığı gibi konular net olarak aydınlatılamamaktadır. Çünkü ileri yaş, yetersiz sosyoekonomik durum ve buna bağlı olarak ortaya çıkan gebelik öncesi ve gebelik esnasındaki bakım yetersizliği sözünü ettiğimiz gebelik risklerinin ortaya çıkmasında etkili olabilmektedir. Nitekim çok doğum yapan genç yaştaki annelerin az sayıda doğum yapan ileri yaştaki annelere göre daha az riske maruz kaldıkları, dolayısıyla gebelik risklerinde anne yaşının daha çok etkili olduğu bazı araştırmalarda ortaya konulmuştur (kaynak 2).

Eskiden çok doğuma tehlikeli bir durum olarak bakılırken günümüzde bu görüş değişmiş. Araştırmaların çoğunda, fazla sayıda doğum yapmak ile gebelik riskleri arasında nasıl bir ilişki olduğu konusu anne yaşı ve sosyoekonomik faktörlerden bağımsız olarak net bir şekilde aydınlatılamamıştır. Bu bilgiler ışığında, sağlık hizmetlerine erişim ve gebelik sırasındaki bakım imkanlarının artması da göz önüne alınarak, sezaryen hariç çok sayıda normal vajinal doğumun tehlikeli bir risk oluşturmadığı söylenebilir (Kaynak 3, 4, 5).

Çok Sayıda Sezaryen Doğum Zararlı Mıdır? Riskleri Nelerdir?

Sezaryen normal doğumun alternatifi değil, normal doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşememesi durumunda başvurulan doğuma müdahale biçimi, bir karın ameliyatıdır. Sezaryen doğumlarda anne mortalitesi ve morbiditesi de dahil komplikasyon riski, normal vajinal doğuma göre daha yüksektir.

Tıp otoritelerine göre sezaryen sonrası vajinal doğum, gerekli risk değerlendirmeleri yapılarak dikkatli seçilmiş hamilelerde uygulanabilir bir yöntem olarak görülmekledir (kaynak 6). Ancak bu uygulama yaygınlaşmış bir uygulama değildir. “Önceki doğumunu sezaryen ile yapmış bir kadına mutlaka sezaryen yapılması gerekir” şeklindeki görüş tartışmalı olsa da maalesef halen geçerliliğini korumaktadır.

Sezaryenle doğum yapan annenin rahminde ameliyata bağlı yara dokusu oluşur. Bir sonraki doğumun doğum sancıları sırasında bu yara yerinde yırtılma olabilir. Böyle bir durum anne ve bebek için hayati bir tehlike arz eder. Bu nedenle doğum uzmanları önce sezaryen olmuş bir anneye normal doğum yaptırmaktan çekinmektedir. Aynı nedenlerle sezaryen doğum sayısı da sınırlandırılmıştır. Doğum uzmanları üçten fazla sezaryeni çok tehlikeli bulmaktadır.

 

 

Kaynak 1: http://www.perinataldergi.com/Files/Archive/tr-TR/Articles/PD-19970051006.pdf

Kaynak 2: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16135573

Kaynak 3: http://www.istanbulmedicaljournal.org/sayilar/55/buyuk/23-27.pdf

Kaynak 4: http://www.perinataljournal.com/Files/Archive/tr-TR/Articles/PD-20130211012tr.pdf

Kaynak 5: https://www.mja.com.au/journal/2003/179/6/grand-multiparity-independent-predictor-pregnancy-risk-retrospective

Kaynak 6: http://www.perinataldergi.com/20050134005

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.