reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ile 4 boyutlu ultrason aynı mı ?

Detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ile 4 boyutlu ultrason aynı mı ?

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemize sıkça gelen sorulardan biri ”ayrıntılı ultrason ile 4 boyutlu ultrason aynı mı ?” sorusunun cevabını Radyoloji Uzmanı Dr.Rengin TÜRKGÜLER detaylı olarak aşağıda veriyor.

4D ultrason ile Ayrıntılı Ultrason aynı mı?

4D ultrason ile ayrıntılı ultrason aynı değildir. Ama halk arasında böyle bir anlayış gelişmiştir. Çünkü ayrıntılı ultrason sırasında bebeğin 4D görüntüsü de alınır. Anomali varsa 3 boyutlu olarak da görüntülenmesi sağlanır. Genellikle yüzeyde olan anomalilerin 3 boyutlu olarak da görüntülenmesine olanak verir. Örneğin ayaklarda club foot denilen eğrilik, yarık dudak, el yokluğu gibi. Bunun dışında bebeğin kime benzediğini gösteren keyifli bir görüntüleme yöntemidir.

4D ultrasonda 3 boyut görüntülenir. Bilindiği gibi dördüncü boyut yoktur. En boy yükseklik üç boyutu verir. Ancak tüm bu görüntülemenin eş zamanlı olarak 3 boyutlu hale çevrilmesini sağlayan yeni nesil ultrasonlardaki fonksiyona 4. Boyut denilmiştir ve bu tip son teknoloji ultrasonlar 4D olarak adlandırılır. Yani anne karnında bebek ağzını buruşturduğunda aynı anda bunun üç boyutlu olarak görüntülenmesi 4D ultrasonun bir fonksiyonudur. 

Ayrıntılı ultrason , 11-13. Haftalarda ve 18-23. Haftalarda, konusunda uzman radyologlarca yapılan değerlendirmedir. Bebeğin başından parmağının ucuna kadar tüm organları, organ sistemleri değerlendirilir. Normalde ultrasonla yapılan gri skala incelemede deneyimli bir radyoloji uzmanı tüm organ sistemleri tam olarak değerlendirir. 4D bu görüntülemeye ek olarak yüzeysel görüntüleme yaparak katkı sağlar.

4 BOYUTLU ULTRASON NEDİR, NEDEN YAPTIRILIR ?

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Bu Haber 17.034 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 17.07.2017 Pts 04 : 17

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.