Detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ile 4 boyutlu ultrason aynı mı ?

17.07.2017
1.294
A+
A-
Detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ile 4 boyutlu ultrason aynı mı ?

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemize sıkça gelen sorulardan biri ”ayrıntılı ultrason ile 4 boyutlu ultrason aynı mı ?” sorusunun cevabını Radyoloji Uzmanı Dr.Rengin TÜRKGÜLER detaylı olarak aşağıda veriyor.

4D ultrason ile Ayrıntılı Ultrason aynı mı?

4D ultrason ile ayrıntılı ultrason aynı değildir. Ama halk arasında böyle bir anlayış gelişmiştir. Çünkü ayrıntılı ultrason sırasında bebeğin 4D görüntüsü de alınır. Anomali varsa 3 boyutlu olarak da görüntülenmesi sağlanır. Genellikle yüzeyde olan anomalilerin 3 boyutlu olarak da görüntülenmesine olanak verir. Örneğin ayaklarda club foot denilen eğrilik, yarık dudak, el yokluğu gibi. Bunun dışında bebeğin kime benzediğini gösteren keyifli bir görüntüleme yöntemidir.

4D ultrasonda 3 boyut görüntülenir. Bilindiği gibi dördüncü boyut yoktur. En boy yükseklik üç boyutu verir. Ancak tüm bu görüntülemenin eş zamanlı olarak 3 boyutlu hale çevrilmesini sağlayan yeni nesil ultrasonlardaki fonksiyona 4. Boyut denilmiştir ve bu tip son teknoloji ultrasonlar 4D olarak adlandırılır. Yani anne karnında bebek ağzını buruşturduğunda aynı anda bunun üç boyutlu olarak görüntülenmesi 4D ultrasonun bir fonksiyonudur. 

Ayrıntılı ultrason , 11-13. Haftalarda ve 18-23. Haftalarda, konusunda uzman radyologlarca yapılan değerlendirmedir. Bebeğin başından parmağının ucuna kadar tüm organları, organ sistemleri değerlendirilir. Normalde ultrasonla yapılan gri skala incelemede deneyimli bir radyoloji uzmanı tüm organ sistemleri tam olarak değerlendirir. 4D bu görüntülemeye ek olarak yüzeysel görüntüleme yaparak katkı sağlar.

4 BOYUTLU ULTRASON NEDİR, NEDEN YAPTIRILIR ?

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.