Dış gebelik nedir ?

29.07.2013
25
A+
A-
Dış gebelik nedir ?

DIŞ GEBELİK (EKTOPİK GEBELİK) ?

          Çoğunlukla kadının yumurtası erkeğin spermi ile birleştikten sonra rahim yerine başka dokular da yerleşerek, gelişmeye başlar ise bu duruma genel olarak dış gebelik denmektedir. Tüpler, rahim ağzı ve yumurtalık ya da karın içinde dış gebeliğin meydana geldiği bölgelerdir. Bu durumların çoğun da genellikle kadın tüplerine yerleşerek dış gebelik meydana gelmektedir. Özellikle dış gebelik durumu tehlikeli bir sorun olmaktadır ve bebek mutlak suretle kaybedilmektedir.
Ayrıca anne adayının da hayatı tehlikededir, ancak değişik tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile bu problemler eğer erken dönemler de teşhis edilir ise bu durum kolaylıkla aşılabilmektedir. Erken tanı da çoğunlukla anne adaylarının tüpleri korunarak kolaylıkla tedavileri yapılabilmektedir. Adet kanamaları geciken bir kadın mutlaka doktora başvurmalıdır. Çünkü hem normal olan gebelikte hem de dış gebelik durumun da adet gecikmeleri yaşandığı için kontrol edilerek sorun yaratan bir dış gebelik söz konusu ise hemen tedavisi yapılabilmektedir.

Dış gebeliğin nedenleri nelerdir?

       Genellikle anne adayının fallop tüpleri tıkanmalar ya da hareketleri kısıtlanır ise genel olarak dış gebelik durumu meydana gelmektedir. dış gebeliğin yaşanmasının en çok rastlanan nedeni ise anne adayının geçirmiş olduğu genital enfeksiyon vakalarıdır. Çünkü anne adayının geçirmiş olduğu bu enfeksiyonların sonucun da tüpler tıkanmaktadır. Anne adayının yaşamış olduğu bu enfeksiyon durumları ve enfeksiyonun ağırlığına göre de tüpün hem iç hem de dış kısmın da yapışıklıklar meydana gelmektedir. Bu durum özellikle tüplerin tıkanmasına ve yapısının da bozulmasın da büyük rol oynamaktadır.
Sonuç olarak erkeğin spermleri tüp kanallarının içinden geçemez özellikle kısırlık durumu meydana gelmektedir. Ayrıca tüp kanalından sperm geçse bile büyük olasılıkla dış gebelik durumu oluşmaktadır. Kadının geçirmiş olduğu ameliyatlar da bazen dış gebeliğe neden olmaktadır. Yumurtalık ya da rahim ameliyatı öyküsü olan daha önceden geçirdiği ameliyatlar, öncesin de dış gebeli yaşayanlar da, ya da dış gebelik sebebi ile ameliyat geçirenler de, apandisit ameliyatı sonucunda da dış gebelik meydana gelmektedir.

Dış gebeliğin belirtileri nelerdir?

       Özellikle dış gebelik durumun da en belirgin olan belirtisi çoğunlukla adet gecikmeleridir. Genel olarak normal gebelikte meydana gelen bulantılar ve kusmalar aynı şekil de dış gebelik vakalarında da görülmektedir. Bu durumlar çoğunlukla hastaları yanıltabilmektedir. Genellikle yapılan gebelik testi ve tahliller pozitif çıkmaktadır. Ancak adet gecikmeleri sonrasın da az miktarlar da kanamalar meydana gelmektedir.
Hasta bu belirtileri fark ederek doktora başvurmamış ise devamın da karın ağrıları ve anormal olan kanamalar görülmektedir. Çoğunlukla hasta bayılacakmış gibi hisseder. Hasta da iç kanamalar belirir, akut batın durumu da ortaya çıkmaktadır. Ultrason ile bakıldığın da anne adayının rahmin de gebelik kesesi tespit edilemez ve anne adayının hayati tehlikesi bulunmaktadır, ayrıca fallop tüpleri de yırtılmıştır.

Dış gebelik nasıl teşhis edilmektedir?

       Genel olarak dış gebelik durumlarının teşhisin de kullanılan ilk yöntemlerden birisidir. Anne adayının vajinasının ultrasonografi ile görüntülenerek gebelik kesesinin oluşmadığı anlaşılmaktadır. Çoğunlukla hastanın tüplerinin çevresin de kitle tespit edilebilmektedir. Ayrıca bazen karın bölgesin de kanamalar görülebilmektedir.
Dış gebeliğin teşhisin de diğer ulanılan yöntem ise beta hCG düzeyinin ölçülmesidir. Bu ölçümler genellikle anne adayından kan alınarak yapılmaktadır. Eğer bu maddenin değer düzeyi normalin üstünde çıkar ise dış gebeliğin teşhisi için çok önemlidir. Genel olarak bu maddenin artışı dış gebelik durumların da oldukça yavaştır. Çünkü normal gebelikler de bu maddenin artışı iki kattır.

Dış gebeliğin tedavisi nasıldır?

       Dış gebelik durumu oluşan bazı hastalara hemen acil müdahale edilmesi gerekebilir. Hemen ameliyata alınarak iç kanama durumunda sıvı ve kan verilir. Bu kanama durdurulmaya çalışılır. Ameliyat ile hastanın tüplerindeki madde çıkarılır. Genel olarak lapaoskopi ile acil müdahale gerekmeyen durumlar da uygulanmaktadır ve böylelikle tüplerdeki meydana gelen hasarlar engellenerek yok edilmektedir. Diğer tedavi de ilaç tedavisidir. Çoğunlukla erken tanısı yapılan hastalar da uygulanmaktadır.
Hastaya verilen ilaçlar ile var olan dış gebelik sonlandırılır. Ayrıca bu hastalar düzenli ve sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Özellikle tedavinin geleceği için hasta da bir iç kanama durumunun olup olmadığı bilmek içindir. Hastaya kan tetkikleri belirli aralıklar ile yapılmaktadır. Çünkü hCG düzeyi ölçülerek düzenli takip edilmelidir. Bu yöntemlerin dışın da rahimdeki meydana gelen dış gebelik maddesi çekilerek de tedavisi yapılabilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.