reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Doğum izni ve süt izni süreleri

Doğum izni ve süt izni süreleri

Memurlar da süt izni;bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1.5 saat süt izni verilir.Süt izni kullanımında annenin saat seçim hakkı vardır.

İşçilerde süt izni : Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir.Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler.Bu süre günlük çalışma sürelerinden sayılır.

       Yasalar özellikle yorucu veya bebeğe zarar verme riski olan işlerde hamileliğin bağdaşmayacağı ve doğumdan önce işe ara verme dönemi öngörür.Bazı durumlarda hamileye , iş çok zor olmasa da koşullar nedeniyle önceden ara vermesi tavsiye edilir.

       Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, çalışan kadınlara gebelik ve gebelik sonrası dönemlerinde uygun koşullar sağlanmasını garanti eder.Böylece bu kanun kapsamında hamile kadını koruyan birtakım haklara sahip olur.

Devlet Memurlarında doğum ve süt izni

►Memur olarak çalışan anne adayına doğumdan önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin verilir.

►Çoğul gebeliklerde ise doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir.Toplam doğumdan önce 10 hafta ücretli izin verilir.

►Sağlık durumu uygun olduğu taktirde , anne adayı doktor onayı doğrultusunda ve de kendi isteğiyle doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir.Bu durumda memurun çalıştığı süreler , doğum sonrası sürelerine eklenir.

►Bu belirlenen süreler memurun sağlık durumuna göre doktor raporu ile uzatılabilir.

Memurlar da süt izni; bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1.5 saat süt izni verilir.Süt izni kullanımında annenin saat seçim hakkı vardır.

►Devlet Memurları kanununun 108. Maddesinde doğum yapan memurlara istekleri halinde 104. Maddenin ( A ) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin verileceği düzenlenmiştir.

Erken doğum halinde doğum izni

Beklenen doğum tarihinden önce doğum yapan memurun, doğum yapmadan önce kullanamadığı doğum öncesi analık izni süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.

Geç doğum halinde analık izni

Doğumun beklenen tarihten sonra gerçekleşmesi halinde, fazladan geçen süreler doğum sonrası analık izni süresinden düşülmeyecektir.

İŞÇİ VE MEMURLARDA ÇOCUK YARDIMI
Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 Türk Lirası doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları artırmaya Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkili olacak.

İŞÇİ VE MEMURLARDA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA SÜRESİ

Analık izni biten kadın memur isteği halinde birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay,  üçüncü ve daha sonraki doğumlarda 6 aya kadar günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. 

İş Kanunu’nun 74. Maddesinde’de

İşçilerde doğum izni :Kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır.

►Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 haftalık süre eklenir.

►Kadın işçi sağlık durumu uygun olduğu taktirde ve doktorunun onayı ile doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir.Bu durumda kadın işçinin çalıştığı süreler doğumdan sonrası sürelerine eklenir.

►Kadın işçinin kullanacağı izin süreleri işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse arttırılabilir.Bu süre doktor raporu ile belirtilir.

►Hamilelik sırasında kadın işçiye doktor kontrolleri için ücretli izin verilir.

►Doktor raporu ile gerekli görüldüğü taktirde kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır.Bu durumda ücretinden bir kesinti yapılamaz.

►İsteği halinde kadın işçinin 16 haftalık ücretli izin süresinin tamamlamasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilir.Bu süre yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

İşçilerde süt izni :Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir.Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler.Bu süre günlük çalışma sürelerinden sayılır.

Doğum Yardımları

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 506 sayılı sosyal sigortalar kanunu’nun 43. Maddesinde; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin , sigortalı olmayan karısının analığı halinde , aşağıdaki yardımlar sağlanır denilerek;

►Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,

►Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,

►Emzirme yardım parası verilmesi

►Sigortalı kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi,

►Analık hali sebebiyle gerekirse yurt içinde başka bir yere gönderilmesi düzenlenmiştir.

2017 Süt Parası Ödeneği Ne Kadar?

2017 yılı süt parası 132 TL’ dir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkündür.bu ücret bir sefer verilir.

Süt parası nereden alınır ?

Süt parası için doğum sonrası doğum raporu ile beraber Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek başvurulmalıdır.SGK müdürlüğünde başvuru yapabilmek için bebeğin Nüfus sisteminde kaydının olması ( nüfus müdürlüğüne kaydı yapılmış) gerekir.

Süt parası nereye yatıyor ?

Süt parası Ziraat Bankasına yatırılıyor.

Bu Haber 48.905 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 14.11.2012 Çar 10 : 14

YORUM YAZ
 1. Dilek dedi ki:

  31 10 2017 32 haftalik oldum raporumu isyerine verdim ama is yeri bana ayni gün içinde isyerinden istifa ettiğim hakkında bir evrak imzalatmak istedi neden bu evrakı imzalam gerektiğini sordum oda doğumdan sonra calismayacaksan eger bunu imzalamalisin dedi bende bebeğime bakacak kimsem yok o yüzden calismayacam dedim ama yinede raporum bitmeden hic bir evraka imza atmiyacagimi söyledim ama benim anlamadigim neden böyle bi birsey istediler benden benim is yerinde 1 senem bile dolmadi tazminat hakkimda yok neden istemiş olabilirler acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım bu konuda ALO 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezini arayarak durumunuzu anlatırsanız en doğru bilgiyi size verirler.

 2. Çiğdem dedi ki:

  Merhabalar. Çocuk parası memur anneye de veriliyor mu acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım doğum yarımını memurlarda alabiliyor.

 3. zeynep dedi ki:

  Merhabalar 20.07.2017 de 35+3 gunluktum ve ben 32 haftamda bildirim yapmadığım için 33 hafta olarak bildirim yapıp çalışabilir raporu gönderdm isyerime.ve ben bir hafta daha çalışıp 37 haftami doldurup oylemi doğum iznine cikcam ve bir haftalık yanlış hafta bildirimi yaptığım için bir hafta eksik ödenek alacağımı soylediler biraz karışık ama ltf yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım durumunuz hakkında en doğru bilgi için ALO 170 nolu numarayı aramalısınız.

 4. Şükran dedi ki:

  Merhaba 16 haftalik ucretli izin parasi calisan isci anne icin nasil hesaplaniyor. Birde analik parasi olarak mi geciyor. Yoksa analik parasi ayri mi? Tesekkurler..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şükran hanım Raporlu olunan bu süreler için işyeri, izin günleriniz için size ödeme yapmaz fakat bu dönemdeki ücretinizin 2/3′ünü SGK size “doğum parası” ya da “analık geçici iş göremezliği” adı altında öder.
   Analık geçici iş göremezliği ücreti olarak geçer.Bunun haricinde bir sefere mahsus doğum yardımı yapılmaktadır.Birinci çocuk için 300 TL ,
   İkinci çocuk için 400 TL,
   Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

 5. Burcu dedi ki:

  Merhaba
  Sut iznini sadece saat seçimini mı biz yapabiliyoruz yoksa toplu kullanmak istiyorsam haftalık 1 gun olarak secim hakkkim olabiliyor mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım kanunda süt iznini toplu kullanılır veya kullanılmaz diye bir ibare yer almamaktadır.Bebeğin sağlığı düşünüldüğünden günlük kullanım uygun görülmüştür.

 6. Sibel dedi ki:

  5 aylik hamile ozel sektor calisaniyim bi yere basvuru yapmam gerekiyomu dogum parasi icin ? Otomatikmi yatiyo ? Tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım doğum parası için doğumdan sonra SGK ya başvurmanız gerekiyor.

 7. Sedef dedi ki:

  Merhaba doğum iznindeyken ucret alabilirmiyim yoksa ise geri baskadiktan sonra toplumu alicam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sedef hanım işçilerde doğum izni parasını doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta toplam 16 haftalık ücreti rapor bitiminden sonra SGK dan alıyorsunuz

 8. Nergiz dedi ki:

  16 haftalık izinden sonra 6 aylık ücretli izin kullanabilir yazılmış ücretsiz izin değilmi o 6 aylık dönem.

  1. admin admin dedi ki:

   Nergiz hanım ücretsiz olması gerekirken ücretli yazılmış düzelttik.Uyarınız için saolun.

 9. nihat dedi ki:

  Süt parası doğumdan kaç gün sonra ve nereye yatiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Süt parası için doğum raporu ile beraber SGK İl müdürlüğüne başvurulmalı.Para Ziraat bankası hesabına yatıyor.

 10. Ayla dedi ki:

  Merhabalar memurlar süt parası alabiliyor mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayla hanım süt parasını sigortalı çalışan işçiler ve esnaf olarak çalışanlar alabilir.Memurlar süt parası alamaz.